Mode

Meta po hap një dyqan avatarësh dhe veshjet e markave më të njohura janë produktet e para

Meta po hap një dyqan online ku përdoruesit e Facebook, Instagram dhe Messenger mund të blejnë veshje dixhitale për avatarin e tyre. Markat e para në dyqan janë Prada, Balenciaga dhe Thom Browne, dhe rrobat përfshijnëveshje motocross, kapuçë me logo dhe kostume.

Në një postim në Facebook, CEO i Meta, Mark Zuckerberg tha se së shpejti do të shtohen më shumë marka.

"Mallrat dixhitale do të jenë një mënyrë e rëndësishme për t'u shprehur në metaverse", thotë ai.

Shtëpitë luksoze të modës po bashkëpunojnë gjithnjë e më shumë me kompanitë e teknologjisë për të krijuar veshje dixhitale. Vitin e kaluar, Fortnite prezantoi lëkurat e Balenciaga në mënyrë që lojtarët të mund të blinin veshje si një kapuç i markës për personazhet e tyre në lojë. Në Roblox, lojtarët mund të vizitojnë Gucci Town, të kompletuar me një kopsht me logon e markës dhe një dyqan virtual.

Kompania nuk ka dhënë më shumë detaje vetëm se do të hapet së shpejti.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë