Lexo me "Si"

Maria Kalas dhe Aristotel Onassis, historia e një dashurie të çmendur dhe të dhimbshme

Maria Kalas është sopranoja greko-amerikane më me influencë e shekullit të 20-të

Është një nga historitë më të famshme dhe në të njëjtën kohë të munduara të dashurisë: po flasim për atë mes sopranos së famshme Maria Kalas dhe miliarderit Aristotel Onasis. Një histori dashurie e krahasueshme me një tragjedi greke, ashtu si origjina helene e të dyve, dhe e cila kishte pikën më të ulët kur Onasis u martua me Jacqueline Kennedy, duke çuar divën e muzikës në depresion.

Maria Kalas, një artiste e jashtëzakonshme

E pajisur me një zë të veçantë, i cili kombinonte një timbër unik me volumin e jashtëzakonshëm dhe shkathtësi të madhe, Maria Kalas njihet si sopranoja më e famshme në botë. Pas suksesit të saj si artiste qëndron një jetë intensive, por e trazuar, që në moshë të vogël. Ndarja e prindërve të saj dhe largimi pasues nga babai me të cilin ishte lidhur, konfliktet me nënën e saj, por mbi të gjitha dashuria e pamundur me Onasis kanë ndikuar thellësisht tek ajo.

Aristoteli ishte një pronar dhe financues shumë i pasur i anijeve, një dashnor i jetës së mirë dhe grave të bukura. Në vitin 1945 ai u martua me Athina Mary Livanos, vajza e pronarit Stavros Livanos, me të cilën kishte dy fëmijë. Në vitin 1957 ai u divorcua nga gruaja, por përsëri vazhdoi të frekuentonte ambientet mondane të kohës.

Takimi i parë

Takimi i parë midis Kalas dhe Onassis ndodhi në vitin 1957 në një pritje në Venecia në hotelin Danieli të organizuar për nder të tij nga Elsa Maxwell. Të dy u takuan përsëri në dhjetor 1958. Onassis shkoi për t'i bërë homazh bashkatdhetarit të tij pas debutimit triumfues të Kalas në koncertin “The Great Night of the Opera” në Paris. Vitin pasues Onassis organizoi një darkë për nder të tij në Hotel Dorchester në Londër, ku pati takim tjetër me Maria Kalas.

Një muaj më vonë të dy kaluan pushimet e tyre të verës në jahtin Christina për një lundrim së bashku me Winston Churchill dhe gruan e tij dhe personalitete të tjera ndërkombëtare. Pas dy javësh, kur jahti u kthye në Monte Carlo, Maria Kalas ishte dashuruar marrëzisht me grekun. Ajo e la burrin e saj Battista Meneghini përgjithmonë.

Një histori e trazuar

Bashkimi midis Kalas dhe Onassis menjëherë shkaktoi debate, si për situatën e tyre martesore (të dy të martuar) ashtu edhe për ndryshimin e moshës (ajo ishte 36, ai ishte 53). Historia e tyre, e cila zgjati 10 vjet, ishte një histori intensive, por shumë e trazuar, plot xhelozi, grindje, tradhti.

Pronari shumë i pasur grek i anijeve e mbajti Kalas larg skenës dhe larg martesës që ia premtoi, por nuk e bëri kurrë fakt të kryer. Nga historia e tyre e dashurisë, lindi një fëmijë, Homeri, i cili fatkeqësisht vdiq disa orë pas lindjes për shkak të insuficiencës respiratore.

Në vitin 1966, Maria Kalas hoqi dorë nga kombësia e saj amerikane dhe e natyralizuar italiane për t’u kthyer në kombësinë greke. Ajo e bëri këtë me shpresën për t'i dhënë fund karrierës së saj me një notë të lartë me një martesë të re. Aristotel Onasis jo vetëm që refuzoi të rregullonte bashkimin e tyre, por në vitin 1968, mbase pas mosmarrëveshjeve me partneren e tij dhe për të mbështetur një plan ekonomik, ai vendosi të martohej me Jacqueline Kennedy.

Rënia e sopranos

Që aty filloi rënia e ngadaltë e Maria Kalas: sopranoja doli në pension në apartamentin e saj në Paris, duke shmangur kontaktet me të njohur dhe miq dhe në nëntor 1974 ajo vendosi të tërhiqej nga skena pas turneut në Sapporo me tenorin Giuseppe Di Stefano. Goditja e rëndë për artisten fatkeqe ndodhi në mars 1975, me vdekjen e Onasisit të saj. Dy vjet më vonë, Maria Kalas vdiq: gjendja e saj fizike ishte kompromentuar prej kohësh. Raporti mjekësor tregonte arrestin kardiak si shkakun e vdekjes, duke mohuar thashethemet për vetëvrasje.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë