Mode

Louis Vuitton feston 200 vjetorin e themeluesit të saj: Këto janë momentet ikonike

I lindur më 4 gusht 1821, Louis Vuitton ishte një prodhues çantash dhe në 1854 hapi dyqanin e parë Louis Vuiiton në Paris. Sot është LV, një nga markat më të njohura në të gjithë botën.

Me kalimin e viteve, marka është zgjeruar përtej çantave dhe artikujve prej lëkure në stoli, veshje për meshkuj, veshje për femra dhe më shumë. Shfaqjet e saj të modës në Paris janë disa nga më të priturat në kalendar dhe veshjet LV janë një shtyllë kryesore në tapetin e kuq.

Këto janë disa nga momentet më të paharrueshme të markës…

Shfaqje të modës të mrekullueshme

Louis Vuitton nuk është i huaj për dramën në pasarelë. Marc Jacobs ishte drejtor artistik i markës nga 1997 në 2013 dhe është vlerësuar se e ka bërë LV të ndihet më moderne dhe më e rëndësishme.

Shfaqjet e tij në pasarela ishin gjithmonë një ngjarje: ishte koleksioni i shfaqur pranë një treni me avull në Luvër, ose kur modelet u shfaqën nga një linjë e gjatë e dyerve të hotelit për vjeshtë/dimër 2013. Nga Naomi Campbell tek Kate Moss, nuk ka pasur mungesë të supermodeleve në LV.

Drejtori aktual krijues Nicolas Ghesquiere ka sjellë një futurizëm në modën e LV dhe një nga shfaqjet e tij më të paharrueshme u mbajt jashtë Muzeut modernist të Artit Bashkëkohor Niteroi në Rio de Janeiro.

Momente të mëdha të tapetit të kuq

Louis Vuitton ka arritur marrëveshje me disa emra të mëdhenj të famshëm, nga Michelle Ëilliams dhe Sophie Turner tek Alicia Vikander dhe Laura Harrier. Një veshje LV nuk ka qenë kurrë zhgënjim në tapetin e kuq.

Alicia Vikander fitoi një Oscar për aktoren më të mirë mbështetëse në Oscars 2016 dhe ajo e bëri këtë në stilin e duhur, e veshur me një fustan të verdhë të ndritshëm.

Tema për Met Gala 2016 ishte Manus x Machina: Moda në Epokën e Teknologjisë dhe Selena Gomez i dha pamjes së saj një avantazh me një fustan lëkure dhe çizme të zeza të trasha.

Çanta ikonike

Para së gjithash, Louis Vuitton është i njohur për çanta, të gjitha të stampuara me printimin e tij ikonik monogram LV.

Ka pasur disa çanta ikonike ndër vite, nga çantat klasike, çantat e dorës super të mëdha, më të vogla e deri tek mini çantat shumëngjyrëshe, të cilat vazhdojnë edhe sot të preferohen.

Ndërsa modele të ndryshme hyjnë dhe dalin jashtë stilit, një çantë Louis Vuitton ka mbetur një simbol i statusit shumë i lakmueshëm dhe kjo nuk duket se do të ndryshojë.

Burimi: The Independent. Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë