Muzike

‘Latin Grammy 2023’, dominojnë gratë në çmimet kryesore

Nga Gazeta Si- Karol G fiton albumin e vitit, Shakira fiton këngën e vitit, Natalia Lafourcade fiton rekordin e vitit dhe Joaquina është artistja e re më e mirë.

Gratë ishin fitueset e mëdha në Latin Grammy 2023 në Sevilje, Spanjë, të enjten mbrëma, me superyjet kolumbiane Karol G dhe Shakira që u barazuan me Natalia Lafourcade të Meksikës me nga tre çmime kryesore secila. Çmimi i artistit të ri më të mirë shkoi gjithashtu për një grua, këngëtaren/kantautoren e re Joaquina.

Karol G mori çmimin për albumin Manana Sera Bonito, i cili u bë albumi i parë ndonjëherë nga një grua latine që kryeson Billboard 200.

Kur fitoi albumin e vitit, ajo ishte në lot, duke thënë se “Ky album ndryshoi jetën time dhe është e pabesueshme që ka ndryshuar jetën e kaq shumë njerëzve”.

Ishte gjithashtu një natë emocionuese për Shakiran, e cila përveç fitores së saj me Karol G për "TQG", fitoi gjithashtu këngën e vitit dhe këngën më të mirë pop së bashku me DJ argjentinas Bizarrap për këngën "Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53.”

Marrja e dy çmimeve për në Spanjë, ishte një moment i madh për yllin kolumbian, e cila u largua nga vendi në pranverë pasi u nda me partnerin e saj Gerard Piqué dhe nuk ishte kthyer më që atëherë.

“Unë ia dedikoj këtë çmim djemve të mi, Milanit dhe Sashës, sepse u kam premtuar se do të jem një nënë e lumtur”, tha Shakira, e cila gjithashtu këndoi “Sessions” me Bizarrap në një nga performancat më tërheqëse të mbrëmjes.

Më herët në mbrëmje, këngëtarja/kantautorja meksikane Natalia Lafourcade, e cila ka fituar shumë Grammy Latine ndër vite, fitoi albumin e këngëtarit/kantautorit më të mirë për “De Todas Las Flores” dhe këngën më të mirë të këngëtarit/kantautorit për këngën me të njëjtin emër.

Gjatë transmetimit televiziv, ajo gjithashtu fitoi rekordin e vitit për "De Todas Las Flores", por nuk ishte aty për të marrë çmimin e saj.

Këngëtarja/kantautorja venezueliane Joaquina shpërtheu në lot ndërsa mori çmimin e saj si Artisti më i mirë i ri.

“Unë kam shkruar që në moshën 8-vjeçare. Më thanë se nuk do t'ia dilja nëse do të regjistroja këngët e mia, por ja ku jam.”

Krijuesi i hiteve, Edgar Barrera, i nominuari kryesor për çmimet Latin Grammy 2023, fitoi gjithashtu tre çmime, për producentin e vitit, kompozitorin e vitit dhe këngën më të mirë rajonale për "un X100to".

Një nga momentet më të veçanta ishte pjesëmarrja e Laura Pausini, e cila u vlerësua një natë më parë si Personi i Vitit i Akademisë Latine të Regjistrimit, e cila performoi gjithashtu disa këngë para se të merrte çmimin.

"Ndihem latine në mënyrën time të të menduarit dhe të ndjesisë," tha Pausini, e cila është italiane, por që ka krijuar karrierën e saj duke kënduar në anglisht dhe spanjisht.

“Sot është dita kur ne i tregojmë botës se zemrat dhe shpirtrat tanë do të jenë përgjithmonë së bashku”, shtoi ajo, duke shpresuar që të pushojë debati se kush mund ose nuk mund të këndojë muzikën latine.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë