Analize

Kush është komisioneri i Planit B të Gjermanisë nëse Von der Leyen rrëzohet?

Takoni kandidatët e ardhshëm më të mundshëm të Olaf Scholz nëse shefja aktuale e Komisionit dështon

Nga Gazeta ‘Si’-'Vdekja' e mundshme politike e Ursula von der Leyen mund të shërbejë si një ndihmë për të Gjelbërit e Gjermanisë.

Në rast se Von der Leyen nuk zgjidhet për një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian – një mundësi e veçantë duke pasur parasysh gjasat që Parlamenti Evropian do të jetë shumë më armiqësor ndaj lideres gjermane pas zgjedhjeve të BE të 6-9 qershorit – të Gjelbërit e Gjermanisë mund të vënë bast për sigurimin e një posti komisioneri me ndikim që do të rrisë ndjeshëm profilin e partisë në Bruksel.

Kjo për shkak se marrëveshja e koalicionit midis tre partive që sundojnë Gjermaninë - Partia Social Demokrate (SPD), të Gjelbërit dhe Partia Demokratike e Lirë (FDP) - përcakton se të Gjelbërit mund të emërojnë një kandidat për një post tjetër të lartë nëse presidenti i Komisionit nuk vjen nga Gjermania.

Në listën e ngushtë, sipas disa zyrtarëve të qeverisë gjermane dhe eurodeputetëve që folën në kushte anonimiteti për diskutimet e brendshme, janë dy politikanë që pak në Evropë i kanë në radarin e tyre: Franziska Brantner dhe Sven Giegold, të cilët të dy janë sekretarë shteti në ministrinë e ekonomisë gjermane, kryesuar nga Robert Habeck, një udhëheqës i të Gjelbërve dhe zëvendëskancelar i Gjermanisë.

Brantner duket se është në pozicionin e parë për një post të mundshëm në Komision

Të dyja zgjedhjet e mundshme vijnë me përvojë të konsiderueshme të BE-së, por Brantner, e cila është përgjegjëse për politikën e BE-së dhe tregtisë brenda ministrisë së ekonomisë, duket se është në pozicionin e parë për një post të mundshëm në Komision. Aktualisht një ligjvënëse në Bundestagun gjerman, ajo ka shërbyer më parë si eurodeputete dhe është përfaqësuese speciale e qeverisë gjermane për një nismë ndërkombëtare për të reduktuar korrupsionin në lidhje me nxjerrjen e lëndëve të para.

Giegold konsiderohet si dora e djathtë e Habeck-ut, duke u fokusuar në politikat që lidhen me ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, ndër të tjera. Ai ka shërbyer më parë si eurodeputet i të Gjelbërve për më shumë se një dekadë, duke përfshirë një mandat në Komitetin për Çështjet Ekonomike dhe Monetare. Ai e përshkruan veten si “të përkushtuar për të rregulluar tregjet financiare në interes të ekonomisë reale dhe qytetarëve”.

Giegold e përshkruan veten si “të përkushtuar për të rregulluar tregjet financiare në interes të ekonomisë reale dhe qytetarëve”.

Në fund të fundit, i takon udhëheqjes së të Gjelbërve të zgjedhë se cili kandidat do të marrë një post të mundshëm.

"Në fund, faktori vendimtar do të jetë se cili post i Komisionit do të bëhet përfundimisht i disponueshëm," tha një person i njohur me diskutimet e brendshme të të Gjelbërve. "Një gjë është e qartë: ne duam akses në një post të fuqishëm."

Postimet e mundshme të Komisionit që synojnë të Gjelbërit do të përfshijnë mbikëqyrjen e buxhetit të BE-së, politikës energjetike, apo edhe të punëve të jashtme.

Ministrja e jashtme aktuale e Gjermanisë, Annalena Baerbock, është përmendur si një kandidate e mundshme për postin prestigjioz të kryediplomatit të BE-së, që aktualisht mbahet nga Josep Borrell. Mendohet se ka shumë pak gjasa që Baerbock të largohet nga pozicioni i saj actual.

Në mënyrë të ngjashme, Habeck teorikisht mund të shkojë për një punë të lartë në BE, por gjithashtu shihet se ka ambicie për punën e lartë në Berlin.

Një politikan i të Gjelbërve i njohur në Parlamentin Evropian mendohet se nuk është pretendent për një post të mundshëm të lartë. Terry Reintke, kandidati kryesor i të Gjelbërve për zgjedhjet evropiane, thuhet se është një zgjedhje e pamundur. Eurodeputeti 37-vjeçar ka pak përvojë administrative dhe ka të ngjarë të mbetet kryetar i grupit parlamentar.

Burimi: Politico/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë