Mode

Kostumi xhins, një ‘must have’ i këtij sezoni

“Do të kisha dashur të shpikja xhinset. Ata kanë karakter, modesti, tërheqje seksuale dhe thjeshtësi. Ajo që shpresoj ekziston në krijimet e mia”, është shprehur stilisti Yves Saint Laurent. Xhinsi ka një histori shumë të gjatë dhe i ka rrënjët në vitet 1800, kur një kompani e mirënjohur “xhinse” zgjodhi atë për të bërë uniformat e punëtorëve të saj. Rezistent dhe me detaje industriale-metropolitane. Që nga atëherë xhinsi ka bërë rrugën e saj, duke pushtuar ikona të përjetshme, si Elvis Presley dhe James Dean, një nga markat më të njohura dhe duke u shndërruar kështu në uniformën e modernitetit.

Simbol i të rinjve në vitet ’60 dhe ’70, sot xhinse është protagonisti absolut me interpretimet e tij bashkëkohore apo referencave për të kaluarën, kështu që xhins i kushton vetes një lojë ambivalence dhe një ndërthurje stilesh në kufirin midis zyrtarit dhe joformal.

Tashmë është shndërruar në një veshje të jashtme me një sharm, dhe të denja edhe në evente.

Një palë xhinse dhe një T-shirt është zgjidhje, është ‘casual’ dhe stil njëkohësisht. Xhinsi vetvetiu ka një epërsi të rastësishme.

Por nuk mbaron këtu: një ‘must have’ këtë sezon është kostumi xhins. Xhaketa me krahë dhe përgjithësisht me një xhep.

Pantallonat kanë një prerje klasike dhe nuk mungojnë detajet të tjera që i shmangen formales, duke iu dhënë një stil bashkëkohor.

Dhe sigurisht nuk mungojnë aksesorët si këpucët, çantat dhe kapelat, të cilat riafirmojnë statusin revolucionar të xhinsit.

Dhe mos harroni: kostumi klasik nuk ka pse të bëhet me pëlhura të zakonshme. Me kombinimet e duhura, edhe xhinset mund të jenë serioze. E papritur apo jo….

Më Shumë