Ngjarje

Koronavirusi -Bota nën kërcënim

Koronavirus, pesë minorenë pozitiv: 4 në Lombardi, 1 në Veneto

Epidemia e koronavirusit e shpërthyer për herë të parë në Kinë duke se ka arritur pikun: numri i të vdekurve është ngadalësuar dhe është në minimumin e tre javëve të fundit.

Në Itali viktimat kanë arritur në 11 dhe ishin gati të gjithë të sëmurë rëndë me patologji të tjera. Si qeveria (me dekretin e të punuarit nga shtëpia të punonjësve në zonat e kuqe) ashtu dhe Rajonet e në disa raste edhe Komunat kanë marrë një seri masash për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të virusit.

Dy raste të reja në Legnano

Dy persona janë shtruar në spitalin e Legnanos, pasi kanë rezultuar pozitiv ndaj testit të Koronavirusit: bëhet fjalë për një profesionist të lirë 62 vjeç dhe një mjek 61 vjeç, që punon në spitalin e  Alzano Lombardo (Bergamo). Të dy, të cilët janë të afërm, banojnë në Rescaldina, në zonën Milanese.

Abe: Shtyhen edhe me dy javë ngjarjet e mëdha

Kryeministri japonez Shinzo Abe urdhëron organizatat sportive, kulturore për të shtyrë me të paktën dy javë ngjarjet që mbledhin shumë njerëz, gjithashtu në pikpyetje edhe lojërat olimpike të Tokios.

Londra përjashton ndalimin e fluturimeve

Londra as e mendon që të mund të bllokojë fluturimet për shkak të koronavirusit nga dhe për në Itali, ku numërohen 3 milion turistë britanik në vit, duke e konsideruar një masë me efekt negativ.

Turisti bergamez në Palermo pozitiv

I gjithë grupi që udhëtoi për në Palermo me turistin 61-vjeça rnga  Bergamo ishte negativ. Grupi i miqve është në karantinë në hotel.

Rastet në Veneto arrijnë në 58

Rajoni Venetos bën me dije numrin e rritur të të infektuarëve: janë rritur me 13. Risia ka të bëjë me përfshirjen në raportin e një zone të re në zonën e Padovës, atë të Limenës, e cila regjistron 7 raste, një më shumë se dje. Asnjë i prekur i ri në mesin e popullatës së Vo ‘Euganeo, ku shpërtheu  virusi, i cili ka 33 pozitive. Viktimat në Veneto mbeten dy.

Gallera: Në Lombardi 259 të infektuari, katër janë minorenë

Këshilltari për Mirëqenie Giulio Gallera tha se ekzistojnë katër të mitur pozitivë në Lombardi: një vajzë 4-vjeçare e shtruar tani në spital në San Matteo, dy fëmijë 10-vjeçar dhe një djalë 15-vjeçar. Dy prej tyre tashmë kanë dalë nga spitali dhe dy të tjerë po ekzamonohen.

Austria, italianja e vdekur: po vazhdojnë testet për koronavirusin

Një turist 56-vjeçar italian nga Friuli Venezia Giulia vdiq mbrëmë në një rezidencë në Bad Kleinkirchheim, Austri. Mjeku i dhomës së urgjencës nuk përjashtoi rastin si pasojë e koronavirusit. Autoritetet austriake, në bashkëpunim me ato italiane, po rindërtojnë lëvizjet e gruas.

Disney World në karantinë gjashtë punonjës italianë

Disney World në Florida sapo kafutur në karantinë 6 punonjës italianë të parkut (këta janë kryesisht të rinj që punojnë si kamerierë.) Ata sapo janë kthyer nga Milano.

115 raste të reja të zbuluara në Korenë e Jugut

Sipas lajmëve të rifreskuara nga autoritetet shëndetësore, numri i përgjithshëm i të infektuarëve në vend tani është rritur në 1,261.

Ministrja Azzolina: Studentët nuk rrezikojnë të humbasin vitin

Ministrja e Arsimit Lucia Azzolina tha se “nuk ka asnjë rrezik që studentët tanë të humbasin vitin. Shkollat ​​në autonominë e tyre shkollore gjithashtu mund të planifikojnë të zgjasin vitin, por nuk do të jetë e nevojshme sepse ne kemi aktivizuar një grup pune për të garantuar mësimin në distancë “. Një dekret i mundshëm ad hoc gjithashtu për të rimbursuar prindërit dhe agjensitë për udhëtime të anulluara po mendohet.

Në Itali dy vajza pozitive

Deri më tani janë infektuar dy vajza: njëra, 4 vjeç, është nga Castiglione d’Adda dhe infeksioni ndoshta ka ndodhur në spitalin Codogno ndërsa tjetra, 8 vjeç, është mbesa e pacientit të parë të diagnostikuar në Limena, në Veneto, dhe ka qenë ndoshta ai që e infektoi. Të dyja janë mirë: e pari ka një formë të butë gripi dhe e dyta është asimptomatike.

Rasti i parë në Brazil

Ky është një njeri që ishte në Itali për një udhëtim pune në 21 shkurt: “Ai është në gjendje të mirë klinike dhe nuk ka nevojë të shtrohet në spital, duke duke  u future në karantinë  për 14 ditët e ardhshme”. Brazili është vendi i parë në Amerikën Latine që regjistron një rast të koronavirusit.

Rusia nuk rekomandon udhëtimet në Itali

Autoriteti i sigurisë së konsumatorit, Rospotrebnadzor, u bëri thirrje rusëve të shmangin udhëtimet në Italidhe Korenë e Jugut “deri sa situata epidemiologjike të ketë do të jetë stabilizuar ” Moska më parë kishte këshilluar kundër udhëtimit në Kinë.

Shtyrja e mundshme e Lojërave Olimpike të Tokios

Kryeministri japonez Shinzo Abe u kërkon shoqatave kryesore sportive, kulturore dhe anëtarësuese të vendit që të shtyjnë organizimin e ngjarjeve për të paktën 2 javë, duke përfshirë mbledhjen e masave të mëdha për të përmirësuar rrezikun e zgjerimit të mëtejshëm të koronavirusit.

Në Kinë, numri i vdekjeve ngadalësohet

Epidemia e Koronavirus në Kinë duket se ka arritur kulmin: Buletini i përditshëm tregon 52 vdekje në 24 orët e fundit kundrejt 71 në prag, numri më i ulët i viktimave në mbi tre javë. Në vend të kësaj, epidemia po lulëzon në Korenë e Jugut dhe rastet e para janë raportuar në katër vende të reja: Austri, Zvicër, Kroaci dhe Algjeri.

Më Shumë