Mode

Koleksionet pranverë 2021 të Haute Couture

Java e Haute Couture, siç njihet ndryshe dhe si Moda e Lartë, të pranverës 2021 në Paris po ndodh pavarësisht nga pandemia, me shfaqje pa audiencë. Fotografia e Vogue, Acielle Tanbetova është një ndër të vetmit gazetarë që është brenda pasarelave, atelieve dhe hapësirave ku po zhvillohet gjithë magjia e couture.

Ajo ka sjellë një këndvështrim unik mbi krijimet e stilistëve të markave më të mëdha botërore.

Ka shumë risi, duke filluar nga vizioni i ri i Kim Jones, debutimi i tij i parë si stilist i Fendi-t. Gjithashtu pjesë e Fendi-t ishte dhe Kate Moss së bashku me vajzën e saj të cilat tërhoqën jo pak vëmendje. Kjo javë mode solli dhe debutimin e parë të stilistit Alber Elbaz me markën AZ Factory, një markë që na kritikët është quajtur si “Me Elbaz dhe AZ Factory, femrat tani e dinë se çfarë duan.”

Patjetër që nuk kishte si të mungonte dhe ajo prekja e pandemisë përvec mënyrës se si janë zhvilluar shfaqjet. Vogue ka krijuar një Challenge ku ju kërkon njerëzve të krijojnë një veshje të çfarëdo marke por në shtëpinë e tyre, nga kolltuku i tyre.

Kjo sfidë quhet #VogueCouchCouture dhe ka të bëjë me kreativitetin, zgjuarsinë dhe improvizimin (dhe pak humor gjithashtu).


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë