Politike

Këshilli i Sigurisë, Meta: Prokuroria të çojë përpara hetimet, përgjegjësit para ligjit

Presidenti Ilir Meta ka mbledhur mëngjesin e sotëm Këshillin e Sigurisë Kombëtare në Presidencë.
I pranishëm në mbledhje ka qenë i gjithë kabineti qeveritar, përfshi kryeministrin Edi Rama, i cili konfirmoi pjesëmarrjen e tij edhe gjatë mbledhjes së jashtëzakonshme të qeverisë, në orën 07:00 të këtij mëngjesi.
Presidenti Meta nëpërmjet një postimi në “Facebook”, ka dhënë detaje nga mbledhja.
Meta ndër të tjera shkruan se duhet të vendosen para përgjegjësisë të gjithë ata që rezultojnë përgjegjës në këtë tragjedi.
“Sot në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, diskutuam për një bashkëveprim dhe koordinim më të ngushtë midis të gjitha institucioneve për përballimin e emergjencës deri në rivendosjen e normalitetit të plotë. E mbështetëm prokurorinë të çojë përpara hetimet dhe të vendosë para përgjegjësisë penale të gjithë ata që do të rezultojnë përgjegjës.
Të sigurojmë burimet e brendshme dhe mbështetjen e duhur ndërkombëtare për tejkalimin e pasojave të rënda të këtij tërmeti të tmerrshëm”, shkruan presidenti Meta në “Facebook”.

Sot në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, diskutuam për një bashkëveprim dhe koordinim më të ngushtë midis të…

Gepostet von Ilir Meta am Montag, 2. Dezember 2019

Të pranishëm në këtë mbledhje ishin edhe kryeprokurorja Arta Marku, kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, dhe kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako.
Kreu i shtetit e ka thirrur Këshillin e Sigurisë Kombëtare pas situatës katastrofike të krijuar nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit, ku u shënuan 51 viktima.

Më Shumë