Mode

Java e Milanos 2020 për meshkuj: Xhinse dhe super pallto (fotogaleri)

Ja çfarë duhet të dini dhe si të frymëzoheni për vjeshtë-dimër 2020-2021.

Veshje voluminoze dhe të rëndësishme, mbështjellëse, të ekzagjeruara. Dhe xhinse të lirshme, të veshura njëra mbi tjetrën, ose shumë të ngushta. Detaje të huazuara nga bota e sportit transferohen në rroba më klasike. Një vjeshtë-dimër 2020-2021 me përmasa të jashtëzakonshme është duke u formuar në pasarelat e shfaqjeve të para të modës në Milano. Sidoqoftë, java e parë e modës 2020 shënon gjithashtu një ndryshim rrënjësor të ritmit në botën e modës së burrave: (më në fund) veshje të veshura dhe hapje për riciklimin, me qëllim të arritjes së një modës gjithnjë e më etik dhe miqësor ndaj mjedisit.

DOLCE & GABBANA, super pallto dhe veshje për punë – Një pasarelë kushtuar arteve dhe zanateve. Kopshtari, rrobaqepësi, bariu, argjendari, në pasarelën Dolce & Gabbana. Tradita italiane e “punuar me dorë” udhëton në ritmin e Tik Tokit, me 40 shumë të rinj të regjistruar për të bërë video të stacioneve të instalimit të artizanëve në hyrje të paradës. “Mesazhi që ne duam të dërgojmë është një urë lidhëse midis traditës italiane të punës dhe gjeneratave të reja, – shpjegoi Stefano Gabbana. – Për t’u thënë atyre se me duart tuaja mund të bëni diçka të dobishme për veten tuaj dhe për shoqërinë”.

EMPORIO ARMANI – Klasikja “progresive” – Rinovimi që fillon nga tradita. Giorgio Armani vendos rendin dhe jep përkufizimin se si eleganca duhet interpretuar sot: “klasik pro” është emri që shoqëron disa veshje të linjës Emporio. Është një “klasik përparimtar” dhe zgjidhja kalon nëpër një “gotë zmadhuese”, e cila përkeqëson strukturat. Dhe pastaj zgjedhja e ngjyrave, vetëm dy: e kuqe dhe e zezë, “e pastër dhe e pastër” – nënvizoi stilisti – pa ndikime të jashtme”. Ndërthurja vazhdon me botën e sportit, nga jelekët e përshtatur por me xhepa, deri te jelekët prej kadifeje ose moleskin. Për mbrëmjen, e zeza është bërë e ndritshme me fije argjendi. Në fund të shfaqjes, fiket drita dhe fjala “Unë po them po për riciklimin”, e njëjta që shfaqet në disa nga 18 pëlhurat e zeza dhe të bardha dhe të rikuperuara që mbyllin shfaqjen.

DSQUARED2, 25-vjetori i markës – Pjesët ikonike dhe e gjithë historia e markës, në shfaqjen e modës me të cilën Dean dhe Dan Caten festuan 25 vitet e para të Dsquared2. Është gjithçka rinore dhe e veshur, me një licencë krijuese. Xhinset super të gjata dhe të ngushta, përputhen me këmishën e leshit, triko dhe jelekun e mbushur. Pantallona latex te pantallonat e gjera në një lojë të vazhdueshme të kontrasteve midis butësisë dhe joshjes. Për të hapur pasarelën, një video që tërhoqi momentet më të rëndësishme të këtyre dy dekadave e gjysmë, për ta mbyllur atë me një klip më intim me dy binjakët kanadezë dhe shfaqjen live Sister Sledge me hitin e tyre “Ne jemi familje”.

Më Shumë