Keshilla

Hiqni dorë nga këto zakone, ju dëmtojnë shëndetin

Të gjithë e dinë se nëse flini vonë dhe hani shumë, është jo e shëndetshme. Mirëpo, ndonjëherë edhe zakonet më të padëmshme mund të jenë të rrezikshme për shëndetin. A e dinit se mund të përfundoni në spital nga teshtitjet? Ose mund të humbisni fokusimin nëse konsumoni çamçakëz? Mësoni se cilat janë zakonet që dëmtojnë shëndetin tonë.

Mbajtja e teshtimës
Vuani nga sistemi i frymëmarrjes, enët e gjakut dhe truri, ose në rastin më të keq, ezofag? Funksioni kryesor i teshtitjes është heqja e baktereve, viruseve dhe grimcave të pluhurit. Kur mbani teshtimën, ju nuk e lini trupin t’i heqë këto.

Përdorimi i kunjave të dhëmbëve
Vuani nga mishrat e dhëmbëve?
Dentistët nuk i pëlqejnë kunjat e dhëmbëve. Ato janë të padëmshme ndaj smaltit, por mishrat janë në rrezik.

Hapja e farave me dhëmbë
Farat e lulediellit janë të shijshme dhe të dobishme. Por ata duhet të jenë të hapen me duar dhe jo me dhëmbët tuaj. Dentistët gjithmonë këshillojnë të mos i hapni farat me dhëmbë, pasi kjo i dëmton.

Kafshimi i diçkaje të ngurtë
Njerëzit që kanë zakon të kafshojnë stilolapsa, lapsa, kapëse letrash dhe objekte të tjera të forta zakonisht kanë probleme të mëdha smalti. Kjo është edhe arsyeja pse ju nuk duhet të përpiqeni të hapni shishe, arra, të përtypni kube akulli dhe gjel sheqeri. Më shumë se kaq, ju mund të merrni një infeksion nëse e bëni këtë.

Fjetja me fytyrën në jastëk
Vuani nga frymëmarrja, qarkullimi i gjakut, kurrizi dhe lëkura e fytyrës?
Është e rehatshme, por e dëmshme për të fjetur me fytyrën në jastëk. Në këtë pozicion, frymëmarrja është e vështirë, qafa është në një pozitë të panatyrshme, qarkullimi i gjakut bëhet më i keq dhe rruazat e qafës janë në rrezik. Përveç kësaj, mjekët paralajmërojnë se mund të krijohen rrudha në këtë pozicion dhe ato bëhen konstante dhe nuk zhduken kurrë.

Mbajtja e urinës për një kohë të gjatë
Vuani nga veshkat, sistemi urinar dhe zorra?
Në qershor të vitit 2018, një lojtar i ri nga Britania e Madhe u shtrua në spital pasi ai kaloi 8 orë duke luajtur një lojë pa shkuar asnjëherë në tualet. Zorrët dhe fshikëza e tij ishin aq të fryra sa mjekët mendonin se ai kishte një kancer. Të gjithë mjekët bien dakord që urina nuk duhet mbajtur, pasi mund të dëmtoni muskujt që mund të çojnë në infeksione urinare dhe kapsllëk.

Përdorimi i telefonit në tualet
Ky rregull nuk duhet të jetë vetëm për telefonat, por edhe për gazetat dhe librat. Nuk duhet, sepse nëse qëndroni ulur për më shumë se 5 minuta rritet presioni në venat tuaja. Një tjetër arsye pse nuk duhet t’i merrni telefonat në tualet është sepse ato ndihmojnë në përhapjen e baktereve pasi keni dalë nga tualeti.

Larja e kokës me ujë të nxehtë
Nëse pëlqeni dushin shumë të nxehtë, është koha ta ndaloni këtë kur vjen puna tek koka.
Së pari, mund të shkaktojë dhimbje koke dhe marramendje. Dhe së dyti, uji i nxehtë stimulon funksionin e gjendrave dhjamore në lëkurën e kokës, të cilat i bëjnë flokët me të vërtetë të ndotur.

Prekja dhe fërkimi i syve me duar

Nëse e prek fytyrën shpesh me duart, mund të merrni një “katalog” të tërë të infeksioneve të ndryshme si aknet, herpeset dhe shumë të tjera. Nëse fshini sytë, mund të merrni konjuktivit, që është një sëmundje ngjitëse që përfshin inflamacionin, djegien dhe ndjeshmërinë e dritës.

Më Shumë