Ngjarje

Groteske te premiera e “Delegacionit”, Rama “lë” jashtë aktorët e filmit

Suadela Balliu - Premiera shqiptare e filmit “Delegacioni” e planifikuar në natën e tretë të Tirana International Film Festival u shndërrua në një ngjarje groteske, por edhe rast censurimi.  Mediet, ato të shkruara dhe elektronike, të cilat kishin konfirmuar pjesëmarrjen, nuk u lejuan të hynin brenda kinema “Millenium”.

Por jo vetëm kaq, edhe aktorët, madje ata që interpretojnë në filmin që para pak ditësh u vlerësua me çmimin “Grand Prix” në festivalin ndërkombëtar të filmit në Varshavë, patën probleme të hynin brenda. Aktori Ndriçim Xhepa, i irrituar ngaqë hostess-i nuk e kishte lejuar pa biletë, dëgjohej jashtë teksa shprehej se nuk do të hynte më, pasi e kishte parë filmin dy herë dhe se do të pinte një kafe në oborrin e kinemasë.

https://www.facebook.com/gazetasi.al/videos/334658610642714/

Pas shumë lutjesh, drejtori i TIFF, Agron Domi i tha aktorit “hyr, të jap biletën time”. Ndërsa nga ana tjetër, Ilir Butka, drejtor i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, dëgjohej të thoshte se biletën e tij, ia kish dhënë kryeministrit, Edi Rama, që sipas drejtores së Komunikimit të TIFF, Gentiana Ramadani, kishte ardhur të ndiqte filmin si qytetar.

Ka qenë pikërisht prania e kreut të qeverisë që ka trazuar ujërat e mbrëmjes së të dielës, duke shkaktuar edhe radhë qytetarësh jashtë derës së kinemasë ku dëgjohej të thuhej se nuk kishte as bileta e as vende të lira. Drejtoresha e Komunikimit, Ramadani, doli jashtë duke thënë se për sa kohë nuk janë mediet, nuk do të ishte as ajo e pranishme. Ramadani, duke kërkuar ndjesë, tha se për këtë situatë nuk ishte në dijeni as vetë drejtori Domi.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë