Teknologji dhe Inovacion

Gjithçka duhet të dini për iPhone 14 dhe aksesorët e rinj të Apple

Apple mbajti ngjarjen e saj vjetore të përqendruar te iPhone, duke debutuar iPhone 14, iPhone 14‌ Plus, iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max. Apple prezantoi gjithashtu modelet e reja të Apple Watch Series 8, një version të rinovuar të Apple Watch SE , Apple Watch Ultra dhe AirPods Pro 2.

Apple iu deshën më shumë se një orë e gjysmë për të prezantuar të gjitha pajisjet e reja gjatë ngjarjes së tij "Far Out", por ne kemi përmbledhur gjithçka në këtë artikull për lexuesit tanë që duan një përmbledhje të shkurtër por të plotë të gjithçkaje që është e re.

iPhone 14

 • Apple prezanton iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus me lidhje të re satelitore, kamera më të mira dhe më shumë
 • Apple heq" sirtarin" e kartës SIM në të gjitha modelet e iPhone 14 në SHBA
 • Modelet iPhone 14 ofrojnë një orë shtesë të jetëgjatësisë së baterisë
 • Asnjë model iPhone 14 ose iPhone 14 Pro nuk mbështet standardin më të fundit WiFi 6E
 • Apple tani i lejon klientët 'Të bëhen gati' për iPhone 14 të lançohet me konfigurimin e porosisë paraprake
 • iPhone 14 dhe AirPods i ri mbështet Bluetooth 5.3, statusi i LE Audio është i paqartë
 • iPhone 14 përmban një tingull të nisjes si Mac ndërsa ndizet

iPhone 14 Pro

 • Apple zbulon iPhone 14 Pro me ishullin dinamik, ekran gjithmonë aktiv, kamerë 48 MP dhe më shumë
 • Modelet e iPhone 14 Pro më të trashë se seria iPhone 13 Pro falë kamerave më të avancuara
 • Opsionet e reja të ngjyrave të iPhone 14 Pro: Hapësirë ​​e zezë dhe vjollcë e thellë

Apple Watch Seria 8

 • Apple prezanton serinë 8 të Apple Watch me sensor të ri të temperaturës së trupit, zbulimin e përplasjeve me makinë dhe më shumë
 • Apple hap porositë paraprake për Apple Watch Series 8, Gjenerata e Dytë SE dhe Ultra

Apple Watch Ultra

 • Apple zbulon Apple Watch Ultra me dizajn të ekranit të madh për atletët dhe eksploruesit
 • Apple Watch Ultra me çmim 799 dollarë, në dispozicion për t'u porositur sot përpara lançimit më 23 shtator
 • Imazhet praktike ofrojnë shikimin e parë në Apple Watch Ultra krejt të re
 • Shiritat më të vjetër 42-45 mm të përputhshëm me Apple Watch Ultra 49 mm
 • Apple Watch Ultra do të ketë deri në 60 orë jetëgjatësi të baterisë me përditësimin e softuerit më vonë këtë vit
 • Apple Watch Ultra tashmë përballet me vonesë 6-7 javësh të transportit për disa konfigurime
 • Apple Watch Ultra dërgohet me karikues të ri

Apple Watch SE

 • Apple prezanton gjeneratën e dytë të Apple Watch SE me çip S8 dhe zbulim përplasjeje për 249 dollarë

AirPods Pro 2

 • Apple shpall AirPods Pro të ri me çip H2 për anulim zhurme deri në 2 herë më shumë
 • Ju do të jeni në gjendje të karikoni AirPods Pro të rinj duke përdorur karikuesin tuaj të Apple Watch
 • AirPods Pro i ri nuk mbështet "Lossless Apple Music"

Software

 • iOS 16 do të nisë më 12 shtator, duke shfaqur ekranin e ridizajnuar të kyçjes, anuloj dërgimin dhe modifikimin në iMessage dhe më shumë
 • watchOS 9 prezanton modalitetin e ri me energji të ulët në Apple Watch Series 4 dhe më vonë
 • Apple konfirmon që iPadOS 16 dhe macOS Ventura do të dalin në tetor
 • Apple Seeds iOS 16 lëshon kandidatin për zhvilluesit
 • Apple Seeds lëshon versionin kandidat të watchOS 9 për Zhvilluesit
 • Apple Seeds lëshon versionin kandidat të tvOS 16 për zhvilluesit
 • Apple vonon funksionin e "Bibliotekës së përbashkët të fotografive iCloud" për iOS 16

Njoftime të tjera

 • Verizon lançon planin e ri 'One Unlimited' me Apple One të përfshirë
 • Apple Fitness+ i disponueshëm për të gjithë përdoruesit e iPhone më vonë këtë vjeshtë, nuk kërkohet Apple Watch
 • Apple zyrtarisht ndërpret serinë 3 të Apple Watch
 • Apple ndërpret versionin e Apple Watch
 • AppleCare+ u përditësua për të mbuluar "Riparimet e pakufizuara"
 • Apple vazhdon të shesë iPhone 13 Mini me çmim fillestar prej 599 dollarësh
 • Apple lëshon AirPods të gjeneratës së tretë me këllëf karikimi jo MagSafe

Apple Watch Series 8, Apple Watch SE dhe Apple Watch Ultra mund të porositen paraprakisht duke filluar nga sot. Apple do të pranojë porositë paraprake për iPhone 14, iPhone 14 Pro dhe AirPods Pro 2 të premten, më 9 shtator në orën 5:00 të mëngjesit me orën e Paqësorit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë