Ngjarje

Gjak dhe fitore në Hong Kong (fotogaleri)

Pas muajsh të tëra protestash të ashpra, Hong Kongu ka mbajtur të dielën zgjedhjet lokale, të cilat shënuar fitoren masive nga kandidatët pro-demokracisë. Shtatëmbëdhjetë nga 18 këshillat e rrethit të Hong Kongut tani kontrollohen nga këshilltarët pro-demokracisë.

Zgjedhjet, të parat që nga fillimi i valës së protestave kundër Pekinit, panë një pjesëmarrje të pashembullt të më shumë se 71% të qytetarëve. Megjithatë, një ditë përpara zgjedhjeve u shënuan një sërë incidentesh dhe përplasjesh mes forcave policore dhe grupeve të shoqërisë civile, të cilët dolën në marshim, duke u bërë thirrje qytetarë të votonin pro-demokracisë dhe duke lënë dhjetëra të plagosur.

Hong Kongu ka parë muaj protesta gjithnjë e më të dhunshme qëkur Kina u përpoq të prezantonte një projekt-ligj të diskutueshëm që mundësonte ekstradimin në Kinë të të gjithë qytetarëve të Hong Kongut.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë