Mode

Fryma e modës së viteve 90-të përmes disa imazheve

Një libër i ri i botuar vetëm pak kohë më parë tregon fotografitë e guximshme dhe modeste të modës së viteve 90-të të shkrepura nga Stephanie Pfriender Stylander. Libri, “The Untamed Eye”, përfshin imazhe bardhë e zi të disa prej personazheve më të njohur në fushën e modës dhe artit, si Kate Moss, Heath Ledger dhe Keith Richards.

logo hippo

Pfriender Stylander filloi karrierën e saj në fotografi në fillim të viteve 1990, pasi u diplomua nga Shkolla e Arteve Vizuale në Nju Jork. Jo shumë kohë pasi u diplomua, ajo u bë asistente e fotografit legjendar Art Kane. Karriera e saj lulëzoi pasi u transferua në Milano dhe Paris, ku ajo kultivoi një reputacion për krijimin e imazheve impresionuese. Gjatë 25 viteve të fundit Pfriender Stylander ka punuar për shumë revista kryesore të modës, duke përfshirë Harper’s Bazaar Uomo, French Glamour, Interview dhe British GQ. “The Untamed Eye” i Pfriender Stylander sjell së bashku më shumë se 100 imazhe të saj, të cilat përfshijnë mishërimin e viteve të nëntëdhjeta.

Duke punuar si fotografe gjatë viteve ’90, Pfriender Stylander shkroi: “Ne ishim të gjithë në rrugë, kishim një shqetësim fantastik, ishim të rinj dhe kishin nevojë për shprehje. Modelet e mëdha dhe drejtuesit kreativë na lanë të ‘bridhnim’, na dhanë njëzet faqe për të shprehur vizionin tonë – ishte një shesh lojërash për krijuesit, fjala kompromisi nuk u fol, madje as nuk u mendua “.

Pfriender Stylander gjithashtu thotë se rruga e saj për t’u bërë fotografe filloi në moshën 14 vjeçare, kur shkoi në një koncert dhe u dashurua jo vetëm me muzikën, por edhe me punën e fotografëve që ndodheshin në atë shfaqje. Në një deklaratë, Pfriender Stylander tha: “Si një vajzë e re që isha shumë kurioze për fushën e fotografisë, fillova të fotografoj njerëz. Unë kisha nevojë të dija se kush ishin. Isha tërhequr edhe nga moda që më prezantoi me dizajnerët që punuan me një stil të nënshkrimit dhe interpretimin e metaforës. Fotografia ime është atmosferike, kinematike, emocionale, e errët në humor dhe bukuria ushqehet nga karakteri. Këto janë përbërësit që përbëjnë fjalorin tim vizual “.

 

Më Shumë