Muzike

Fitoi Ukraina… Por vitin tjetër ku do të mbahet Eurovision?

Ukraina ka fituar Konkursin e Këngës në Eurovizion, në një shfaqje simbolike të mbështetjes publike pas pushtimit të vendit nga Rusia.

Grupi rap-folk, të cilit iu dha leja speciale për t'u larguar nga vendi i shkatërruar nga lufta, u ngjit në vendin e parë me 631 pikë.

Ata e përfunduan performancën e tyre në Torino me një lutje: "Ju lutemi ndihmoni Ukrainën, ndihmoni Mariupolin, ndihmoni Azovstal tani".

Sam Ryder doli i dyti për Britaninë e Madhe, rezultati më i mirë i vendit që nga viti 1998.

Një ish-punëtor ndërtimi, ai ishte favorizuar shumë përpara falë baladës së tij të fuqishme, Space Man, e cila ngjallte popin klasik britanik të Queen dhe Elton John.

Spanja gjithashtu gëzoi një ringritje, duke u renditur e treta me SloMo të koreografit të shkëlqyeshëm.

E interpretuar në mënyrë të përsosur nga këngëtarja kubano-spanjolle Chanel Terrero, ishte vendi i parë në top 10 që nga viti 2014.

Pesëshja e parë dukej kështu:

Ukraine - Kalush Orchestra: Stefania

UK - Sam Ryder: Space Man

Spain - Chanel: SloMo

Sweden - Cordelia Jakobs; Hold Me Closer

Serbia - Konstrakta: In Corpore Sano

Por askush nuk mund të konkurronte me këngën e Ukrainës, e cila kishte qenë favorit për të fituar për javë të tëra.

Kënga e tyre fituese, Stefania, u shkrua fillimisht si një homazh për nënën e këngëtarit Oleh Psiuk, por ajo është ripërmendur si një thirrje për Ukrainën në mes të pushtimit rus.

Një kombinim unik i melodive të vjetra popullore ukrainase dhe flautit tradicional me ritmet bashkëkohore të rap-it dhe hip-hop-it, teksti për "rrugët e shkatërruara" dhe fushat "e bërë gri" dukej çuditërisht parashikues duke pasur parasysh shkatërrimin me të cilin po përballen qytetarët e vendit.

“Pasi filloi gjithçka me luftën dhe armiqësitë, kënga mori një kuptim shtesë dhe shumë njerëz filluan ta shohin atë si nëna e tyre, në kuptimin e vendit”, tha Psiuk javën e kaluar.

Pas marrjes së trofeut, këngëtari Psiuk tha: "Faleminderit për mbështetjen ndaj Ukrainës. Kjo fitore është për çdo ukrainas. Slava Ukraini".

Duke folur në prapaskenë, këngëtari tha se shpresonte që Ukraina të mund të organizonte konkursin në vitin 2023.

"Jam i sigurt se vitin e ardhshëm Ukraina do të jetë e lumtur të presë Europën në një Ukrainë të re, të integruar dhe të lumtur".

Disa artistë shprehën solidaritetin me Ukrainën, duke valëvitur flamuj dhe duke bërë deklarata të shkurtra në skenë. "Paqe për Ukrainën! Ne ju duam!", tha Systur i Islandës pas performancës së tyre.

"Mos e humbni shpresën tuaj për një të nesërme më të mirë," shtoi këngëtari estonez Stefan, ndërsa mbaroi së kënduari baladën e tij me nuancë kombëtare, Hope.

Shfaqja madje u hap me një interpretim të Give Peace A Chance të John Lennon, interpretuar nga 1000 muzikantë në rrugët e Torinos, duke çuar në shtëpi mesazhin e unitetit të natës.

Ndërkohë, konkursi ishte përzierja e zakonshme e baladave “të çmendura”.

Subëoolfer-i i Norvegjisë u vesh me kostume të verdha ujku për ritregimin e tyre surreal të Kësulëkuqes, të titulluar Give That Ëolf a Banana.

Konstrakta, që përfaqëson Serbinë, u ul në një legen duke larë duart në mënyrë obsesive, ndërsa këndonte In Corpore Sano, një këngë që kritikonte mungesën e kujdesit shëndetësor për artistët në atdheun e saj, e cila përfundoi në vendin e pestë.

Suedezja Cordelia Jakobs fitoi vendin e katërt me himnin e saj të dhimbshëm pop të fund natës Hold Me Closer.

Ndërkohë, Mahmood dhe Blanco të Italisë, thuajse u mbytën nga fansat teksa këndonin Brividi, një këngë e butë.

Fituesit e vitit të kaluar Maneskin u rikthyen gjithashtu në skenë për të performuar këngën e tyre të re Supermodel.

Prezantueset Laura Pausini dhe Mika performuan gjithashtu përzierje të hiteve të tyre; dhe fituesja e parë italiane e Eurovizionit, Gigliola Cinquetti dha një interpretim emocionues të këngës së saj fituese të vitit 1964, No Ho L'Eta.

Gjatë konkursit, Unioni Europian i Transmetuesve bëri një njoftim se kishte pasur votime të parregullta nga gjashtë vende gjatë gjysmëfinales së dytë të Eurovizionit të enjten mbrëma.

Si rezultat, votat nga vendet duke përfshirë Azerbajxhanin dhe Gjeorgjinë u lexuan nga mbikëqyrësi ekzekutiv i EBU-së i konkursit, Martin Österdahl, në vend të jurisë së tyre.

EBU nuk tha nëse parregullsitë e votimit kishin ndikuar në rezultatin e gjysmëfinales, e cila pa Irlandën të eliminohej nga gara.

Kush do ta presë Eurovizionin 2023?

Fitorja e Ukrainës ngre një pyetje se kush do të presë ceremoninë e Eurovizionit të vitit të ardhshëm.

Vendi fitues zakonisht organizon shfaqjen, por Ukraina nuk ka gjasa ta ketë këtë aftësi, pasi transmetuesi i saj shtetëror, UA:PBC, u vu në shënjestër në ditët e para të luftës.

Kur një vend nuk dëshiron ose nuk është në gjendje të drejtojë shfaqjen, një transmetues tjetër zakonisht ndërhyn. Në një deklaratë të shtunën mbrëma, organizatorët EBU thanë se nuk ishte marrë asnjë vendim për vitin 2023.

"Natyrisht, ka sfida unike të përfshira në organizimin e konkursit të vitit të ardhshëm. Megjithatë, si në çdo vit tjetër, ne presim të diskutojmë të gjitha kërkesat dhe përgjegjësitë e përfshira në organizimin e konkursit me UA:PBC dhe të gjithë palët e tjera të interesuara për të siguruar që kemi organizim të përshtatshëm për konkursin e 67-të të Eurovizionit".

Por presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u zotua se do të organizonte konkursin nëse ishte e mundur: "Ne do të bëjmë çmos që një ditë të presim pjesëmarrësit dhe të ftuarit e Eurovizionit në Mariupolin ukrainas. Të lirë, paqësor, të rindërtuar!".


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë