Filma

Filmi “Godzilla Vs. Kong”, një rekord në kohën e pandemisë

Filmi Godzilla vs. Kong theu një rekord në kohën e pandemisë, pasi filmi i Warner Bros fitoi 32 milionë dollarë gjatë fundjavës dhe 48.5 milionë dollarë në pesë ditët e para të shfaqjes në kinematë amerikane.   

Godzilla vs. Kong tregon se njerëzit janë të gatshëm të kthehen në kinema pas një viti duke parë Netflix në shtëpi.   

Filmi është gjithashtu në dispozicion për abonentët e HBO pa pagesë shtesë. Nuk dihet se sa njerëz e shikuan filmin nga shtëpia.   

David A. Gross, i cili drejton firmën e konsulencës së filmit Franchise Entertainment Research, përshkroi shitjet e biletave të fundjavës si “të forta”, duke pasur parasysh “kushtet ende të vështira”.      

https://youtu.be/odM92ap8_c0

Më shumë se 50 për qind e teatrove në SHBA janë hapur, por shumë, duke përfshirë ato në New York dhe Los Anxhelos, po punojnë me kapacitet të reduktuar për të qenë në gjendje t’i përmbahen protokolleve të sigurisë.

“Ndërsa, kjo është vetëm gjysma e asaj që do të ishte në rrethana normale, fundjava është një tregues i qartë dhe pozitiv që shkuarja në kinema ka pikat e forta të qenësishme që nuk zhduken”, tha Gross.

Godzilla vs. Kong është një film amerikan i vitit 2021, me regji nga Adam Wingard. Në film interpretojnë Alexander Skarsgård, Millie Bobby Brown, Rebecca Hall, Brian Tyree Henry, Shun Oguri, Eiza González, Julian Dennison, Lance Reddick, Kyle Chandler dhe Demián Bichir.

Në film, Kong përplaset me Godzilla ndërsa njerëzit joshin majmunin gjigand në Tokën e Zbrazët për të marrë një burim energjie për një pajisje për të ndaluar inatin misterioz të Godzilla-s.

Projekti u njoftua në tetor 2015 kur Legendary bëri me dije planet për një univers të përbashkët kinematografik midis Godzilla dhe King Kong.     

Pasi u vonua nga një datë linçimi në nëntor 2020 për shkak të pandemisë COVID-19, Godzilla vs. Kong u lancua ndërkombëtarisht më 24 mars 2021 dhe në Shtetet e Bashkuara më 31 mars, ku u shfaq në kinema dhe në HBO Max njëkohësisht. Filmi mori vlerësime përgjithësisht pozitive, me lavdërime për efektet vizuale dhe sekuencat e veprimit, por kritika ndaj skenarit dhe personazheve njerëzorë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë