Filma

Filmat më të mirë për t’u parë në qershor

Më poshtë vijojnë 12 nga filmat më të mirë për t’u parë në qershor, sipas BBC.

 1. “Kinds of Kindness”

Kanë kaluar vetëm pak muaj që kur u publikua “Poor Things” të Yorgos Lanthimos, por regjisori grek ka përfunduar tashmë një film tjetër – ose në një farë mënyre, tre filma të tjerë.

“Kinds of Kindness” shtë një trilogji e tregimeve të shkurtra komike të zeza, secila prej tyre e vendosur në një version të çuditshëm të SHBA-së së sotme, dhe secila prej tyre paraqet të njëjtët aktorë në role të ndryshme: Emma Stone, Willem Dafoe, Jesse Plemons, Margaret Qualley. , Hong Chau dhe Mamoudou Athie.

E shkruar nga Efthimis Filippou, i cili ka shkruar filmat e hershëm të Lanthimos, është një rikthim në rrënjët e tij tmerrësisht rrëqethëse, por shpesh gazmore.

“Ky film i gjatë, origjinal të magjeps edhe pse të zhgënjen, duke sfiduar logjikën konvencionale ndërsa paraqet një refren absurd për shoqërinë moderne”, tha Peter DeBruge për “Variety”.

Filmi do të lançohet më 21 qershor në SHBA dhe Kanada, dhe 28 qershor në BM, Irlandë dhe Suedi.

 1. “I am: Céline Dion”

Kushdo që kujton filmin “Titanic” në 1997, do të kujtojë këngën “My Heart Will Go On” nga Céline Dion.

Balada ishte një fituese e çmimit “Oscar” dhe Grammy që u bë single-i më i shitur i vitit 1998 – dhe ishte vetëm një nga hitet e Dion.

Kohët e fundit, megjithatë, ajo ka jetuar me një çrregullim të rrallë neurologjik, sindromën e personit të ngurtë, i cili shkakton ngurtësi dhe spazma të muskujve duke e penguar atë të performojë.

Dokumentari i Irene Taylor tregon se si ajo ia ka dalë mbanë.

“Këto dy vitet e fundit kanë qenë një sfidë për mua, udhëtimi nga zbulimi i gjendjes sime tek të mësuarit se si të jetoj dhe ta menaxhoj atë, por jo për ta lënë atë të më përcaktojë”, tha Dion në një deklaratë.

“Ndërsa rruga për të rifilluar karrierën time të performancës vazhdon… vendosa të doja të dokumentoja këtë pjesë të jetës sime për të ndihmuar njerëzit e tjerë që vuajnë nga kjo diagnozë”, shtoi ajo.

 1. “Inside Out 2”

Në vitin 2015, “Inside Out” na prezantoi me një vajzë të re, Riley, e cila ishte e mërzitur për ndryshimin e shtëpisë dhe më pas na tregoi të gjitha emocionet brenda mendjes së saj: gëzimin, trishtim, zemërimin, frikën dhe neverinë.

Filmi vizatimor hit i Pixar përfundoi me Riley që u bë një adoleshente, kështu që ankthi ishte tema kryesore e saj.

Regjisori i filmit, Kelsey Mann, i tha Jackson Murphy në “Animation Scoop” se historia e re ka të bëjë me atë se si ne e trajtojmë atë ndjenjë.

“Ka të bëjë me të qëndruarit në të tashmen dhe të shqetësohesh më pak për të ardhmen – thjesht të shqetësohesh për: Mirë”, tha ai.

Çfarë po ndodh tani?’ Kjo është pjesërisht të mësuarit për të menaxhuar ankthin, gjë që ne u përpoqëm të vendosnim në këtë film.”

Filmi do të lançohet më 14 qershor.

 1. “The Exorcism”

“The Exorcism” është një film horror me dy “kthime” të mëdha postmoderne. Është historia e një aktori të quajtur Anthony Miller, i luajtur nga Russell Crowe,i cili e humb mendjen gjatë xhirimit të një filmi që është njësoj si “The Exorcist”, duke ngritur kështu pyetjen nëse është i pushtuar nga një demon, apo nëse presionet e xhirimeve po e shtyjnë përsëri në varësitë e tij të vjetra.

Kthimi i parë postmodern është se Crowe luajti në “The Pope’s Exorcist” vitin e kaluar, kështu që ai është një aktor që luajti në një film ekzorcizmi.

Kthesa e dytë është se “The Exorcism” është drejtuar dhe bashkë-shkruar nga Joshua John Miller, babai i të cilit, Jason Miller, luajti At Damien në “The Exorcist” në vitin 1973.

Filmi do të lançohet më 21 qershor në SHBA dhe BM

 1. “Horizon: An American Saga – Chapter 1”

Kevin Costner ka drejtuar tashmë dy filma perëndimorë, “Open Range” dhe fituesin e çmimit “Oscar”- “Dance with Wolves”. Tani ky numër është rritur në tre… ose ndoshta katër. Dhe së shpejti mund të jenë pesë ose gjashtë.

Siç sugjeron titulli, “Horizon: An American Saga – Chapter 1” është vetëm pjesa e parë e filmit Western të Costner, të cilin ai gjithashtu e shkroi, e prodhoi dhe e vetëfinancoi.

Ai do të shfaqet për publikun në gusht dhe Costner ka planifikuar të bëjë edhe dy të tjerë.

Filmi do të lançohet më 28 qershor.

 1. “Bad Boys: Ride or Die”

Will Smith nuk është shfaqur në kinema që kur goditi Chris Rock para se të fitonte Oscar-in për aktorin më të mirë në 2022.

Por, ai eshte kthyer në “Bad Boys: Ride or Die”, pjesa e katërt në ekskluzivitetin e policëve të Miamit.

Në mënyrë të pabesueshme, kanë kaluar 29 vjet që kur Smith dhe Martin Lawrence luajtën në filmin e parë “Bad Boys”.

Filmi do të lançohet më 5 qershor.

 1. “Treasure”

Filmi i parë që trajton Holokaustin që nga “The Zone of Interest”, drama e udhëtimit rrugor e Julia von Heinz ka një qasje krejt tjetër.

“Treasure” përdor trillime dhe anekdota në vend të taktikave tronditëse, por ai ende ofron një pasqyrë hetuese në gjithçka, nga antisemitizmi i rastësishëm deri te murtaja e harresës historike”, tha Geoffrey Macnab për “The Independent”.

I përshtatur nga romani autobiografik i Lily Brett i vitit 1999, “Too Many Men”, filmi paraqet Lena Dunham si një gazetare muzikore nga Nju Jorku, e cila bën turne në Poloni në 1990 me babanë e saj, një e mbijetuar e Aushvicit e luajtur nga Stephen Fry.

Filmi do të lançohet më 14 qershor në SHBA.

 1. “The Watchers”

Dakota Fanning luan në këtë thriller misterioz të mbinatyrshëm si një artiste që humbet në një pyll në Irlandë.

Kur një përbindësh e ndjek atë, ajo gjen strehë në një bunker me tre persona të tjerë, ku mëson se asnjëri prej tyre nuk mund të largohet dhe se ata duhet të qëndrojnë pranë një ekrani xhami çdo natë për t’u inspektuar nga “vrojtuesit” e paparë të alienëve.

I përshtatur nga romani i “AM Shine”, “The Watchers” tingëllon si një film i M Night Shyamalan – i shkruar dhe drejtuar nga vajza e Shyamalan, Ishana Night Shyamalan.

Filmi do të lançohet më 7 qershor.

 1. “The Bikeriders”

“The Bikeriders” përfshin aktorët më të mirë të këtij viti, duke përfshirë Tom Hardy, Austin Butler, Jodie Comer dhe Mike Faist.

Hardy luan Johnny, themeluesin e Vandals MC, një klub motoçikletash në Çikago të viteve 1960.

“Filmi i Jeff Nichols është një dramë tërheqëse e ngjashme me “Goodfellas” e Martin Scorsese”, tha Brian Viner për “Daily Mail”.

“Personazhet janë mashtrues dhe të papjekur, megjithatë ne e gjejmë veten duke i mbështetur ata, veçanërisht në rastin e bashkëshortit të Ketit jashtëzakonisht të lezetshëm, të pakrahasueshëm dhe të qetë Benny (Butler), të cilit Johnny…

Filmi do të lançohet më 21 qershor në SHBA, BM, Kanada dhe Irlandë.

 1. “A Quiet Place: Day One”

“A Quiet Place: Day One” – me aktorin kryesor John Krasinski paraqet një familje të fshehur në një shtëpi në fermë nga të huajt grabitqarë.

Por, në këtë histori të shkruar dhe drejtuar nga Michael Sarnoski, ne mund të shohim kaosin e shkaktuar nga përbindëshat kur ata bien për herë të parë nga hapësira dhe zbarkojnë në qytetin e Nju Jorkut.

Lupita Nyong’o luan së bashku me Djimon Hounsou, duke ripërsëritur personazhin e tij nga “A Quiet Place: Part Two”.

“Këta janë janë filma thriller horror që kanë këto momente emocionuese, të frikshme, por në thelbin e tyre, ato janë histori për njerëzit që merren me diçka që nuk dinë si ta trajtojnë”, tha Sarnoski Nick Romano për “Entertainment Weekly”.

Filmi do të lançohet më 27 qershor.

 1. “Firebrand”

Tashmë ka pasur një seri filmash kushtuar mbretit Henry VIII dhe bashkëshortes së tij të dytë, Anne Boleyn.

I përshtatur nga romani i Elizabeth Fremantle i vitit 2013, “Queen’s Gambit”, kjo dramë elegante paraqet Alicia Vikander si Catherine dhe Jude Law si mbreti Henri me zemër të refuzuar.

Ndërsa oborrtarë të ndryshëm komplotojnë kundër saj dhe shëndeti mendor dhe fizik i mbretit të plakur po mbaron, si mund të sigurojë që ajo të mbijetojë më gjatë se ai?

Firebrand është një thriller historik , i zhytur në ndriçim të heshtur, i mbushur me komplote të gjalla”, shkruan Phil de Semlyen në “Time Out”.

Filmi do të lançohet më 14 qershor në SHBA.

 1. “Banel & Adama”

Filmi debutues magjik dhe misterioz i Ramata-Toulaye Sy tregon një çift të dashuruarish të kryqëzuar me yje.

Adama (Mamadou Diallo) është një djalë adoleshent i cili supozohet të bëhet kreu i fshatit të tij të largët Senegalez pas vdekjes së babait dhe vëllait të tij.

Banel dhe Adama sfidojnë traditën dhe jetojnë vetëm në shkretëtirën jashtë fshatit.

Problemi është se kur zona goditet nga një thatësirë e madhe, fshatarët e shohin atë si ndëshkim hyjnor për sjelljen e të dashuruarve.

Filmi do të lançohet më 7 qershor. /ata


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë