Filma

Filmat që duhet t’i shihni gjatë izolimit

Nga Luljeta Nelallari – Këtë kohë që jemi të izoluar në shtëpi nga situata e pazakontë që ka kapluar vendin tonë e gjithë botën nga Covid-19, mund ta shfrytëzojmë për të parë filma interesantë.  

Ritmi skizofrenik i jetës së përditshme në njëfarë mënyre na ka penguar që të shohim filma të jashtëzakonshëm, që kanë rrëmbyer çmimet më të mëdha botërore.

Agron Domi, drejtori i TIFF (Tirana International Film Festival) i pyetur nga Gazeta “Si”, sugjeron disa filma për këto ditë izolimi. Filmat e sugjeruar janë të periudhave të ndryshme kohore dhe u përkasin zhanreve të ndryshme, por kanë një emërues të përbashkët, situatat e ngjashme me këtë që po përjetojmë dhe besimin për t’ia dalë mbanë.

“The Thing” nga John Carpenter (1982)

“The Thing” është një film horror fantastiko-shkencor amerikan në 1982 me regji nga John Carpenter dhe shkruar nga Bill Lancaster. Bazuar në romanin John W. Campbell Jr. i vitit 1938, Kush shkon atj ?, ai tregon historinë e një grupi studiuesish amerikanë në Antarktidë, të cilët ndeshen me eponimin “Gjëja”, një formë parazitare e jashtëtokësore e jetës që asimilon, pastaj imiton organizmat e tjerë.

Deliverance” nga John Borman (1972)

“Deliverance” është një film thriller amerikan në 1972 i prodhuar nga John Boorman. Skenari u adaptua nga James Dickey nga romani i tij i vitit 1970 me të njëjtin emër. Filmi ishte një sukses kritik, duke fituar tri nominime për Oscar dhe pesë nominime për çmimin Golden Globe. Në film zhvillohet skena famëkeqe e përdhunimit.

Agron Domi, drejtori i TIFF

“Children of Men” nga Alfonso Cuarón (2006)

“Children of Men” është një film thriller fiction shkencor. Filmi zhvillohet në vitin 2027, kur dy dekada të infertilitetit njerëzor e kanë lënë shoqërinë në prag të kolapsit. Filmi u lançua në 22 Shtator 2006 në Mbretërinë e Bashkuar dhe më 25 Dhjetor në SH.B.A. Kritikët vunë re lidhjen midis hapjes së Krishtlindjes së SHBA dhe temave të shpresës, shpengimit dhe besimit të filmit.

The Tree of Life” nga Terrence Malick (2011)

“Tree of Life” është një film dramë epike amerikane e vitit 2011. Filmi kronikon origjinën dhe kuptimin e jetës me anë të kujtimeve të fëmijërisë së një burri të moshës së mesme për familjen e tij që jetonte në Teksas në vitet 1950.

“The Road” nga John Hillcoat (2009)

“The road” është një film mbijetesash post-apokaliptike amerikane në vitin 2009. Room by Lenny Abrahamson (2015) “Room” është një film dramë në vitin 2015 me regji nga Lenny Abrahamson. Jep historinë e një gruaje që është mbajtur në robëri për 7 vjet dhe djali i saj lind në robëri.

“Last Tango in Paris” nga Bernardo Bertolucci (1972)

“Last Tango in Paris” është një film erotik i vitit 1972 i cili portretizon një amerikan të ve, i cili fillon një marrëdhënie seksuale anonime me një grua të re pariziane. Portretizimi i papërpunuar i filmit i dhunës seksuale dhe trazirave emocionale çoi në polemikë ndërkombëtare dhe tërhoqi nivele të ndryshme të censurës qeveritare në ambiente të ndryshme.

“Life Is Beautiful” nga Roberto Benigni (1997)

“Life is beautiful” është një film komedi italiane 1997. Benigni luan Guido Orefice, një pronar i librarisë hebreje italiane, i cili përdor imagjinatën e tij pjellore për të mbrojtur djalin e tij nga tmerret e internimit në një kamp nazist përqendrimi.

Filma të tjerë që Domi sugjeron janë: Her nga Spike Jonze (2013) dhe “Darkest Hour” nga Joe Wright (2017).

Ndërkohë, edhe regjisori Genc Përmeti sugjeron një sërë titujsh që në këtë periudhë na motivojnë dhe na shmangin nga paniku i këtij virusi vdekjeprurës.

“Love and death” nga Woody Allen (1975)

“Love and death” është një film komedi i vitit 1975 nga Woody Allen. Një satirë e letërsisë ruse që interpreton Allen dhe Diane Keaton si Boris dhe Sonja, rusë që jetojnë gjatë epokës Napoleonike që përfshihen në debate tallëse serioze filozofike.

Regjisori Genc Përmeti

“The Big Lebowski” nga Joel dhe Ethan Coen (1998)

Big Lebowski është një film komedi i vitit 1998, i shkruar, prodhuar dhe drejtuar nga Joel dhe Ethan Coen. Filmi ka në fokus histori rrëmbimi dhe lakmie.

“Tokio Story” nga Yasujirō Ozu (1955)

“Tokyo Story” është një film dramë japoneze e vitit 1953. Ajo tregon historinë e një çifti në plakje që udhëtojnë në Tokio për të vizituar fëmijët e tyre të rritur. Filmi kundërshton sjelljen e fëmijëve të tyre, të cilët janë shumë të zënë për t’u kushtuar shumë vëmendje.

Touch of Evil” nga Orson Welles (1957)

Touch of Evil është një film amerikan i vitit 1958. Është një nga filmat më të mirë të epokës klasike. Barton Fink nga vëllezërit Coen (1991) Barton Fink është një film thriller psikologjik i vitit 1991. Temat e shquara të Barton Fink përfshijnë procesin e shkrimit; skllavëria dhe kushtet e punës në industri krijuese; dallime sipërfaqësore midis kulturës së lartë dhe kulturës së ulët; dhe marrëdhëniet e intelektualëve me “njeriun e zakonshëm”.

“12 Monkeys” nga Terry Gilliam (1995)

“12 Monkeys” është një film fantastiko-shkencor i vitit 1995. Një virus vdekjeprurës i lëshuar në vitin 1996 fshin pothuajse tërë njerëzimin, duke detyruar të mbijetuarit të jetojnë nën tokë. Një grup i njohur si Ushtria e “12 Monkeys” besohet të ketë lëshuar virusin.

“Tutti a Casa” nga Luigi Comencini (1961)

“Tutti a Casa” është një film i vitit 1960. Në kuzhinën e një kazerme të Ushtrisë Mbretërore Italiane, radio transmeton njoftimin për shtyp të famshëm duke njoftuar armëpushimin e kërkuar nga marshali italian Pietro Badoglio. Entuziazmi shpërtheu shpejt dhe ulërima “Lufta mbaroi, të gjithë në shtëpi!” tingëllon në gojën e ushtrisë. Por realiteti së shpejti do të dalë në mënyrë dramatike ndryshe. Aleatët gjermanë janë bërë armiq, Mbreti dhe Badoglio kanë ikur, trupat pa urdhra të sakta janë në gjendje të çrregullt.

Filma të tjerë që regjisori Përmeti sugjeron janë “Mullholland Drive” 2000, “Eclise” 1961, “Amarcord” 1968, “Snatch” 2000, “King of Comedy” 1983.

Më Shumë