Ngjarje

FaceApp mbërthen miliona përdorues pas ekranit, si do të dukeni pleq

Është quajtur FaceApp dhe është duke u bërë trendi i kësaj vere. Aplikacioni ka infektuar VIP-at dhe njerëzit e zakonshëm, duke pushtuar Facebook dhe Instagram me foto që tregon njerëzit më të plakur. Transformimi i fytyrave është aq e ngjashme, aq sa duket si reale. Dhe askush nuk i reziston tundimit për të parë sa i vjetër do të duket në një foto. E megjithatë, rreth këtij trendi veror, historitë e teknologjive dhe të dhënave sillen që shumica e përdoruesve nuk e dinë. Por le të shkojmë hap pas hapi.

Si funksionon FaceApp
Le të fillojmë duke thënë se si funksionon FaceApp: pasi të keni shkarkuar aplikacionin (është në dispozicion për pajisjet Android dhe iOS), thjesht merrni një foto ose zgjidhni ato në galerinë tuaj të imazhit. Pastaj, disa sekonda më vonë do të jetë e mundur të ndryshohet fytyra: nga flokët tek mjekra Por është gjithashtu e mundur të ndryshojmë seksin, transformohemi në burra ose gra. Miliona postime janë shpërndarë në ditët e fundit, aq shumë sa që hashtag #FaceAppChallenge është bërë viral. Shumë efekte që aplikohen për fotot lejohen në versionin e paguar. Dhe tarifat janë 3.99 euro nëse zgjidhni një abonim mujor, 19.99 euro për një vjetor, 43.99 euro përgjithmonë.

Inteligjenca artificiale dhe privatësia
Në bazën e FaceApp, siç u përmend, ka algoritme të Inteligjencës Artificiale. “Ne kemi zhvilluar një teknologji të re që përdor rrjete për të ndryshuar realisht fytyrën në fotografi,” shpjegoi Yaroslav Goncharov, themeluesi dhe CEO i TechCrunch. “Elementi ynë kryesor i diferencimit është fotorealizmi. Pas aplikimit të një filtri, është ende fotografia juaj. Aplikacione të tjera me qëllim ndryshojnë një imazh në një mënyrë zbavitëse, por nuk janë më një fotografi reale “.

Rusia qëndron pas aplikacionit
Shumë prej tyre priren të besojnë se FaceApp është në pronësi të Facebook, ose ndoshta nga Instagram. Dhe në vend të kësaj, duke shkuar në detaje, rezulton se aplikacioni u lirua në janar 2017 nga Wireless Lab, një kompani ruse e bazuar në Shën Petersburg, e themeluar nga Yaroslav Goncharov. Faqja e Facebook FaceApp u themelua më 27 janar 2017, dhe sot ka mbi 310 mijë përdorues. Dhe nga seksioni “transparenca e faqes” mësojmë se ekzistojnë katër drejtues: tre rusë dhe një ukrainas. Është e qartë tashmë se ky aplikacion është i lidhur ngushtë me Rusinë. Dhe duhet të nënvizuar që pas lojës, ka insinuata të rënda lidhur me privatësinë. Në seksionin e aplikacionit dedikuar përdorimit të informacioneve lexohet se aplikacioni “mund të bashkëndajë përmbajtjen dhe informacionet e përdoruesve me kompanitë që bëjnë pjesë në grupin e shoqërisë së FaceApp”.

 

Më Shumë