Muzike

Eurovision 2022/ 10 vendet që kaluan gjysmëfinalen e dytë

foto e kengetares

Nga Gazeta Si - Belgjika, Republika Çeke, Azerbajxhani, Polonia, Finlanda, Estonia, Australia, Suedia, Rumania dhe Serbia: ja 10 vendet që kaluan gjysmëfinalen e dytë të Eurovision Song Contest 2022 dhe që plotësojnë tablonë e 25 finalistëve që të shtunën 14 mund të konkurrojë për çmimin e madh.

Një tjetër mbrëmje e madhe e shfaqjes së ofruar nga Pala Olimpico në Torino: Il Volo të ftuar specialë që performuan në notat e “You are my everything” (versioni në anglisht i “Grande amore”) me Gianluca Ginoble në lidhje sepse është pozitiv për Covid-19.

Laura Pausini dhe Mika performuan së bashku me muzikantët e rinj të Konservatorit “Giuseppe Verdi” të Torinos gjatë Interval Act me një përzierje akustike duke përfshirë “Fragile” nga Sting dhe “People have the poëer” nga Patti Smith.

Të 18 vendet që konkurruan mbrëmjen e së enjtes dhe 3 vendet e mbetura të Big 5 (Mbretëria e Bashkuar, Spanja dhe Gjermania) votuan dhe gjithashtu prezantuan këngët e tyre, nga të cilat dëgjuam një fragment të shkurtër në fund të mbrëmjes.

Kualifikimi për në finale

Këto janë 10 të fundit të kualifikuar për në finale, renditja është e rastësishme dhe jo sipas pikëve:

Belgjika – Jeremie Makiese – Miss you

Republika Çeke – We Are Domi – Lights off

Azerbaixhani – Nadir Rustamli – Fade to black

Polonia – Ochman – River

Finlanda – The Rasmus – Jezebel

Estonia – Stefan – Hope

Australia – Sheldon Riley – Not the same

Suedia – Cornelia Jakobs – Hold me closer

Rumania – WRS – Llamame

Serbia – Konstrakta – In corpore sano

Vendet e eliminuara

Eliminuar, çuditërisht Achille Lauro për San Marino dhe Emma Muscat për Maltën. Për herë të parë që nga viti 2013, Qipro është gjithashtu jashtë. Prandaj, 8 vendet e mëposhtme përshëndesin Eurovision Song Contest 2022:

San Marino – Achille Lauro – Stripper

Qipro – Andromache – Ela

Malta – Emma Muscat – I am what I am

Izraeli – Michael Ben David – I.M

Maqedonia e Veriut – Andrea – Circles

Mali i Zi – Vladana – Breathe

Irlanda – Brooke Scullion – That’s rich

Gjeorgjia – Circus Mircus – Lock me in


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë