Shendet

‘E çuditshme si dreqi’: Pacientët Covid-19 që kanë simptoma me muaj të tërë

Studiuesit dëshirojnë të zbulojnë pse disa njerëz vuajnë nga forma e "simpotmave të gjata" të virusit

Në mes të marsit, Paul Garner zhvilloi atë që ai mendonte se ishte një “kollë”. Një profesor i sëmundjeve infektive, Garner po diskutonte koronavirusin e ri me David Nabarro, i dërguari special i Britanisë së Madhe për pandeminë. Në fund të komunikimit me Zoom, Nabarro këshilloi Garner të shkonte menjëherë në shtëpi dhe të izolohej. Garner e bëri. Ai ndjehej sikur nuk ishte ai.

Disa ditë më vonë, ai e gjeti veten duke luftuar një infeksion të tërbuar. Ishte sikur “dikush të kishte abuzuar me të”. “Simptomat ishin të çuditshme si ferri,” thotë ai. Ato përfshinin humbjen e aromave, rëndimin, ngushtimin në gjoks dhe zemrën që I rrihte fort. Në një moment Garner mendoi se ai do të vdiste.

Garner i referohet vetes me ironi si një anëtar i “grupit të imunitetit të tufës të Boris Johnson”. Ky është grupi i pacientëve që u infektuan me Covid-19 në 12 ditë para se Mbretëria e Bashkuar të mbyllej përfundimisht. Ai supozoi se sëmundja e tij do të kalonte me shpejtësi. Përkundrazi, ajo vazhdoi – duke u përkeqësuar, emocione ekstreme dhe rraskapitje të plotë, duke e përshkuar në një blog javën e kaluar për Gazetën Mjekësore Britanike.

Ekzistojnë dëshmi në rritje që virusi shkakton një sërë simptomash shumë më të mëdha nga sa kuptohej më parë. Dhe se efektet e tij mund të zgjaten në mënyrë agonie: në rastin e Garnerit për më shumë se shtatë javë. Profesori në Shkollën Tropicale Medicine në Liverpool thotë se përvoja e tij e Covid-19 paraqiste një simptomë të re dhe shqetësuese çdo ditë, si një “kalendar i aventurës”.

Kishte një kokë dhe stomak të trazuar, uturimë në veshë, çpime në trup, marrje fryme, marramendje dhe artrit në duar. Sa herë që Garner mendonte se ai po përmirësohej, sëmundja zhurmonte. Ishte sikur të kishin pushtuar gjrpërinj. “Thellësisht zhgënjyese. Shumë njerëz fillojnë të dyshojnë vetë, “thotë ai. “Partnerët e tyre pyesin nëse ka diçka të gabuar psikologjikisht me ta.”

Që nga botimi i artikullit të tij, Garner ka marrë emaile dhe telefonata emocionuese nga lexuesit, mirënjohës sepse mendonin se po çmendeshin. “Unë jam një person i shëndetit publik,” thotë ai. “Virusi sigurisht shkakton shumë ndryshime imunologjike në trup, shumë patologji të çuditshme që ne ende nuk i kuptojmë. Kjo është një sëmundje e re. Dhe e egër. Librat shkollorë nuk kanë shkruar ende për të ”.

Sipas hulumtimit të fundit, rreth një në 20 pacientë Covid-19 përjetojnë simptoma afatgjata të sëmundjes. Është e paqartë nëse afatgjatë do të thotë dy muaj, ose tre ose më gjatë. Paralelja më e mirë është ethet tropikale, Garner sugjeron – një infeksion viral “i zymtë” i nyjeve limfatike të cilat ai gjithashtu përjetoi. “Zëri vjen dhe shkon. Është si të vozitësh me një frena dore për gjashtë deri në nëntë muaj. “

Prof Tim Spector, nga King’s College London, vlerëson se një numër i vogël, por i konsiderueshëm njerëzish vuajnë simptomat e zgjatura në kohë.

Spector është drejtuesi i grupit të kërkimit në King’s College London i cili ka zhvilluar aplikacionin për gjurmimin e Covid-19. Kjo lejon secilin që dyshon se ka sëmundje të vendosë simptomat në të çdo ditë; Rreth 3 – 4 milion njerëz aktualisht po e përdorin atë, kryesisht britanikë dhe amerikanë.

Rreth 3 – 4 milion njerëz janë duke përdorur aplikacionin për ndjekësin e simptomave C-19

Spector vlerëson se rreth 200,000 prej tyre janë duke raportuar simptoma që kanë zgjatur gjatë gjithë studimit, i cili është gjashtë javë. Ka të dhëna të mira klinike në dispozicion për pacientët që përfundojnë në spital. Deri më tani, qeveria nuk po mbledh informacione për ata që kanë simptoma të lehta, por përkeqësuese – një grup më i madh se ata në kujdesin intensiv.

“Këta njerëz mund të kthehen në punë,” thotë Spector. “Ekziston një qasje tjetër ndaj virusit i cili nuk ka pasur vëmendje për shkak të idesë se” nëse nuk keni i vdekur, jeni mirë. “”

Ai shton: «Ne jemi vendi që shpiku epidemiologjinë. Ne nuk kemi prodhuar ndonjë studim epidemiologjik përveç aplikacionit. Është diçka e turpshme . “

Teksa informacionet shtohen, modeli Covid i qeverisë duket gjithnjë e më i vjetëruar. Shumë pacientë Covid nuk zhvillojnë ethe dhe kollë. Në vend të kësaj ata kanë dhimbje muskulore, dhimbje të fytit dhe dhimbje koke. Aplikacioni ka gjurmuar 15 lloje të ndryshme simptomash, së bashku me një model të veçantë të  gjendjes psikologjike. “Kam studiuar 100 sëmundje. Covid është më i çuditshmi që kam parë në karrierën time mjekësore,” -thotë Spector.

Shpjegimet shkencore për ato që po ndodhin janë akoma në një fazë të hershme. Lynne Turner-Stokes, profesore e mjekësisë së rehabilitimit në King’s College, thotë se Covid është një “sëmundje shumë sistemike” e cila mund të ndikojë potencialisht në çdo organ. Shkakton probleme mikrovaskulare dhe mpiksje. Mund të preken mushkëritë, truri, lëkura, veshkat dhe sistemi nervor. Simptomat neurologjike mund të jenë të buta (dhimbje koke) ose të rënda (konfuzion, delir, gjendje kome).

Turner-Stokes thotë se është e pasigurt pse sëmundja ndonjëherë është aq e zgjatur. Një shpjegim është se sistemi imunitar i trupit shkon në mbivendosje, me një reagim të vazhdueshëm. Një tjetër është se simptomat janë të drejtuara nga virusi. Sido që të jetë, ajo thotë se mund të ketë një “shpërthim të simptomatologjisë”. Ose, siç thotë duke përdorur një gjuhë më popullore, “gjithçka kthehet”.

Studiuesit tani po bashkëpunojnë përtej kufijve. Ata po shqyrtojnë të dhënat e fundit nga vendet europiane në terma pandemikë, si Britania, Italia dhe Spanja, si dhe Kina. Ata po kërkojnë të kuptojnë se çfarë mbështetje mund të jetë e nevojshme për pacientët në gjendje të rëndë dhe kronikë, me Covid që paraqesin sfida të ngjashme me HIV / AIDS një brez më parë.

Ndërkohë simpotmat “afatgjatë” të Covid monitorohen në një grupi mbështetës Slack. Kohëzgjatja shkon  # 60plus-ditë dhe # 30plus-ditë grupe bisede. Ndjenja mbizotëruese është lehtësimi se të tjerët janë në të njëjtën situatë të zymtë, dhe se problemet e tyre shëndetësore nuk janë imagjinare./Burimi:TheGuardian/ Në shqip: Gazeta “Si”/


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë