Mode

Dy stiliste afgane po luftojnë përmes modës

Pasi Afganistani u pushtua nga talebanët, njerëzit afganë brenda dhe jashtë vendit vazhdojnë të ndihen të humbur. Ndërsa disa kanë arritur të shpëtojnë dhe të dëshmojnë gjithçka nga distanca, efektet e saj vazhdojnë të zgjasin. Ndërkohë, dy stiliste afgane, Anjilla Sedddeqi dhe Hosna Kohestani, kanë vendosur të nderojnë vendin e tyre përmes punës së tyre.

Anjilla Seddeqi

Seddeqi ishte vetëm shtatë vjeç kur familja e saj u largua nga Afganistani dhe shkoi në Australi. Sidoqoftë, “besnikëria” e saj ndaj trashëgimisë dhe shtëpisë së saj nuk u zbeh kurrë. Ajo studioi të drejtën ndërkombëtare, duke iu bashkuar Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) për të punuar me azilkërkuesit dhe punoi për shumë vite si avokate e të drejtave të njeriut. Rruga e saj drejt dizajnit të modës shërbeu si një mënyrë për të kanalizuar dashurinë e saj drejt Afganistanit përmes modeleve të frymëzuara nga kultura e saj.

“Për një kohë shumë të gjatë tregimi në Perëndim ka qenë se Afganistani është vazhdimisht në luftë dhe në konflikt. Por Afganistani dhe njerëzit e tij janë më shumë se kaq dhe ne nuk përcaktohemi nga dhuna e pamëshirshme. Ne jemi një popull krenar, i kulturuar dhe mikpritës dhe kjo është ajo që unë dua të tregoj në modelet e mia”, tha Sedeqqi. Dizajnerja thekson se kultura afgane është thelbësore për punën e saj, duke shpresuar që ta ndryshojë tregimin në Perëndim drejt vendlindjes së saj. Një mënyrë që ajo ka punuar drejt kësaj është duke përfshirë modelet afgane.

Në dritën e ngjarjeve aktuale, Seddeqi është e shqetësuar për të ardhmen e Afganistanit, veçanërisht për gratë.

"Unë mendoj se afganët kanë një kuptim vërtet të mirë të asaj për të cilën janë talebanët pasi përjetuan terrorin që ata lëshuan mbi popullsinë kur fituan pushtetin në 1996. Shumica e grave afgane janë shumë të tmerruara për të lënë shtëpitë e tyre. Në fund të fundit, gratë dhe fëmijët në Afganistan do të paguajnë çmimin më të lartë. Si një grua afgane që jeton jashtë, është detyra ime dhe thirrja për të rritur ndërgjegjësimin për gjendjen e rëndë të motrave të mia në Afganistan. Unë thjesht nuk mund të hesht në këtë pozitë privilegji duke e ditur se sa shumë po vuajnë.

Ajo shton se ka qenë shumë e vështirë të kontaktosh me të njohurit që kur talebanët kanë fituar pushtetin.

“Unë do të vazhdoj të gjej kontakte dhe rrugë të ndryshme për të kontaktuar me ta. Shpresa ime është që të mund të vazhdoj të punoj me ta dhe t'i mbështes gjatë këtyre kohërave të errëta", thotë ajo për modelet që ndodhen në Afganistan.

Hosna Kohestani

Hosna Kohestani ka dyqanin e saj në Dubai dhe modelet e saj janë të njohura për shumëllojshmërinë e ngjyrave, me pak prerje tradicionale afgane dhe qëndisje të pasura me ar, të gjitha të frymëzuara nga kultura afgane.

“Është padyshim një kohë e vështirë për të gjithë ne afganët. Patjetër që do të ndikojë tek unë si stiliste afgane, por tani jam më e shqetësuar për vendin tim. Më jep një ndjenjë lidhjeje me rrënjët e mia. Ka shumë për të mësuar nga veshjet tona tradicionale afgane dhe unë do të mundohem shumë që të bëj aq sa kam mundësi me anë të modës”.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë