Mode

Dior akuzohet se ka ‘përvetësuar kulturalisht’ fundin shekullor kinez

Dior po përballet me akuza për përvetësim kulturor pasi përdoruesit kinezë të mediave sociale dhe protestuesit jashtë një prej dyqaneve të markës në Paris pretenduan se një fund prej 3800 dollarësh ishte frymëzuar nga një veshje tradicionale shekullore.

Polemika filloi në fillim të këtij muaji, me përdoruesit kinezë dhe mediat shtetërore që akuzuan markën për dështimin për të pranuar frymëzimin e supozuar pas dizajnit të saj. Një editorial i kohëve të fundit në faqen zyrtare të Partisë Komuniste, People's Daily, tha se Dior kishte keqinterpretuar "paturpësisht" fundin si një krijim origjinal, duke e përshkruar zemërimin e mediave sociale si "plotësisht të kuptueshëm".

Më pas, indinjata shpërtheu në rrugët e Parisit të shtunën e kaluar kur një grup demonstruesish u mblodhën jashtë një prej butikëve të markës në Avenue des Champs-Élysées. Imazhet dhe videot e shpërndara në internet tregojnë protestuesit që mbajnë tabela, të shkruara në një përzierje të frëngjishtes dhe anglishtes, me mesazhe duke përfshirë "Dior, ndalo përvetësimin kulturor" dhe "Kjo është një veshje tradicionale kineze".

Sipas tabloidit nacionalist Global Times, protesta u organizua nga studentë kinezë në Paris, të cilëve iu bashkuan demonstrues nga qytete të tjera franceze, si dhe disa nga Spanja dhe Italia.

Fundi i Dior është pjesë e koleksionit të tij të vjeshtës 2022, të cilin marka e ka përshkruar si një "eksplorim magjepsës i së kaluarës, së tashmes dhe së ardhmes".

Fundi nuk është më i disponueshëm për blerje në faqen e internetit të shtëpisë së modës.

Nuk është hera e parë në vitet e fundit që Dior ka ngjallur zemërim në Kinë. Në vitin 2019, marka kërkoi falje për një hartë të vendit, e përdorur gjatë një prezantimi në një universitet kinez, që nuk përfshinte Tajvanin.

Më pas, vitin e kaluar, përdoruesit e mediave sociale kritikuan një imazh të fushatës nga fotografi i famshëm i modës Chen Man, duke thënë se zgjedhja për një modele me "sy të vegjël" përjetësoi stereotipet negative perëndimore për popullin kinez.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë