Ka ndodhur

Dinamika e krimit të dyfishtë në Korçë, autori vrau 40-vjeçarin për pronësinë e një shtëpie

Gazeta Si - Vrasja e një 40-vjeçari dhe më pas vetëvrasja e autorit në ngjarjen e ndodhur në Korçë mbërmjen e të mërkurës, dyshohet se shkak ka një mosmarrëveshje për pronësinë e një shtëpie. Është pikërisht kjo pista kryesore për të cilën po heton policia.

Sipas burimeve paraprake, babai i autorit, Ilo Lluka, i cili vrau në mes të rrugës 40-vjeçarin Emiljano Pine, bashkëjetonte me nënën e këtij të fundit.

Mësohet se babai i autorit, shtëpinë e tij kishte vendosur t’ia linte trashëgim djalit të bashkëjetueses, Emiljano Pine, i cili humbi jetën rrugës për në spital.

Kjo duket se nuk është pranuar nga i biri, i cili ka vendosur të “zgjidhë” gjithçka me plumba ndaj Pines dhe vetes së tij.

Ilo Lluka ka shkuar në vendin e ngjarjes, aty ku Pine ka qenë në lokal duke pirë kafe, të cilit i ka kërkuar për të dalë jashtë dhe në momentin që ka qenë te porta e lokalit, e ka qëlluar disa herë duke e lënë të plagosur rëndë. Pas këtij momenti, 61-vjeçari qëlluar veten duke gjetur vdekjen e menjëhershme.

Pas njoftimit për të shtëna me armë zjarri, policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe ka gjetur dy trupat të pajetë që shfaqen shumë pranë njëri tjetrit.

Ilo Lluka ishte emigrant, jetonte në Greqi dhe pasi ka mësuar vendimin e të atit për shtëpinë, është kthyer në Korçë.

Nëna e Emiljanos kujdesej për shkak të pamundësive të tij fizike dhe moshës. Sipas banorëve, babai i Emiljanos kishte 1 vit që kishte ndërruar jetë dhe ata e vazhdonin bashkëjetesën.

61-vjeçari Lluka, njihet si përdorues i pijeve alkoolike, ndërsa ekspertiza mjeko-ligjore ende nuk e ka konfirmuar nëse ka qenë nën efektin e alkoolit në momentin kur kreu krimin.

Një prej banorëve të lagjes, ku ndodhi ngjarja, është shprehur se Emiljano ishte djalë i shkëlqyer dhe nëna e tij kujdesej në shtëpi për babain e Ilos prej disa vitesh.

“Isha në shtëpi kur ndodhi ngjarja. Dëgjova krisma, dola jashtë dhe i pashë të dy të shtrirë në rrugë. I njihja të dy personat. Emiljano ishte djalë i shkëlqyer. Nëna e Emiljanos e mbante në shtëpi babain e Ilos prej disa vitesh dhe kujdesej për të, që kur ishte edhe i shoqi gjallë”, - tha ai.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë