Ngjarje

Dhuna në TikTok, Rama takon drejtorin e përgjithshëm në Mynih: Diskutuam për masat që po merr kompania

Nga Gazeta 'SI'- Pas disa tragjedive në vend, të nxitura nga gjuha e urrejtjes në rrjetin social TikTok, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me zv. Drejtorin e Përgjithshëm të aplikacionit, Theo Bertram në zyrat në Mynih.

Në njoftimin e publikuar nga kreu i qeverisë, thuhet se në fokus të takimin ka qenë nevoja për të rritur vigjilencën ndaj dhunës si edhe masat që po merren nga kompania për të rritur nivelin e moderimit të mesazheve në gjuhën shqipe.

“Mynih - Në zyrat e Tik Tok me zv. Drejtorin e Përgjithshëm të kompanisë Theo Bertram, ku diskutuam me mirëkuptim të plotë për ngjarjet e fundit në Shqipëri dhe nevojën për të rritur vigjilencën kundër dhunës, shantazheve e gjuhës së urrejtjes online, si edhe u njohëm me masat që po merren nga kompania për të rritur nivelin e moderimit të mesazheve në gjuhën shqipe. Ishte kënaqësi informimi mbi nivelin e lartë të vetëdijes së kolosit social Tik Tok, për rreziqet që i kanosen rrjeteve sociale dhe të investimeve të kompanisë në përballimin dhe shmangien e tyre”, shkruan Rama.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë