Mode

Çfarë e tronditi këtë vit eventin e Victoria’s Secret?

Këtë herë njerëzit nuk u morën aspak me mungesën e modeleve të njohura Gigi Hadid, Kendall Jenner, apo Adriana Lima, në sfilatën e Victoria Secret, por u fokusuan tek modelet e të brendshmeve që u prezantuan në pasarelë, dhe pavarësisht kritikave, Victoria’s Secret vijon të mbetet numri një i prodhimeve të të brendshmeve.
Po pse shfaqja e Victoria’s Secret nuk ishte ashtu siç pritej për ndjekësit, kur kjo kompani është numri një i prodhimeve të të brendshmeve, dhe një epokë e zgjimit të koorporatave. New York Times raportoi se ndërsa Victoria’s Secret është ende markë numri një e të brendshmeve në vend, shitjet kanë rënë deri në 41 përqind.

Shumë tituj nënvizonin komentet e bëra nga Ed Razek, zyrtari kryesor i marketingut për L Brands, kompania mëmë e Victoria’s Secret. Në një intervistë për Vogue muajin e kaluar, Razek u pyet nëse Sekretaria e Victoria-s ndiente “nevojën për të trajtuar mënyrën se si po ndryshon tregu”, me markat e tjera që po shfaqen në treg, përfshirë dhe modelet për transgjinoret që kanë prezantuar kompanitë e tjera që prodhojnë të brendshme.
“Nëse po pyesni nëse ne e kemi menduar futjen e modeleve për transgjinoret në shfaqje, dhe pse nuk i kemi dhënë një rëndësi të veçantë këtyre modeleve? Kjo ka të bëjë se njerëzit që shohin një shfaqje të tillë mode në televizor janë më të interesuar të shikojnë modelet e reja që shfaqim herë pas here. Më pas ai shtoi se nuk mendonte se kompania duhet të përfshinte modelet trans në shfaqje: “Shfaqja është një fantazi. Është një argëtim 42 minutësh i veçantë.”


Rezek më vonë kërkoi falje për këtë deklaratë, duke thënë se deklarata e tij nuk ishte diskriminuese, ndërsa premtoi se modelet e reja për transgjinoret do të hidhen në treg.
Këngëtarja Halsey e cila interpretoi mbrëmjen e eventi të Victoria Secret kritikoi komentet e Razek dhe “mungesa e përfshirjes”.Halsey këndoi “Without Me” dhe ishte një nga performancat më të ndjera që u regjistrua në New York City më 8 nëntor.
Pas shfaqjes Halsey publikoi një deklaratë për 10.2 milionë ndjekës të Instagram-it dhe 9.8 milionë ndjekës të Twitter-it, në të cilën ajo (pa përmenduar emra) kritikoi qëndrimin e Razek.

“Unë kam adhuruar në Victoria’s Secret Fashion Show që kur isha fëmijë. Eventi e këtij viti krahas artistëve të tjerë të mrekullueshëm dhe modeleve / miqve të dashur, duhej të ishte nata më e mirë e vitit tim. Megjithatë, pasi kam xhiruar performancën, disa komente u bënë në lidhje me shfaqjen që thjesht nuk mund të injoroj, “shkroi ajo.
Halsey, e cila është biseksuale, vazhdoi: “Si anëtare e komunitetit LGBTI, nuk kam asnjë tolerancë për mungesën e përfshirjes. Veçanërisht e motivuar nga stereotipi “, shkroi ajo.

“Nëse jeni në faqen time sepse keni parë performancën sonte, ju lutem më lejoni që ta drejtoj vëmendjen tek GLSEN: Një organizatë që ofron shërbime që synojnë mbrojtjen e të rinjve LGBTI. Dhe në lidhje me ata të rinj që synojnë këto komente në një botë ku ata janë bërë të ndihen “të tjerë”, unë kam bërë një donacion të madh për ta.
Nëse jeni një person trans që e lexoni këtë, dijeni se këto komente i kanë bërë të ndiheni të huaj apo të pavlefshëm, por mos harroni keni aleatë. Ne qëndrojmë në solidaritet,” përfundoi ajo dhe vuri në dukje citatin e Razek: “Dhe pranimi i plotë dhe total është e vetmja ‘fantazi’ që unë e mbështes “.

Gjatë këtij eventi kanë performuar edhe këngëtaret Rita Ora, Bebe Rexha, etj, ndërsa një video që u transmetua në fillim të eventit vinte në pah fuqizimin e femrës.

 

Më Shumë