Keshilla

Çfarë duhet të bëni për të lehtësuar dhimbjen e dhëmballës

Dhëmballa e pjekurisë mund të shkaktojë një dhimbje të madhe, për shkak se kjo dhëmballë nuk i shërben qëllimit. Besoni ose jo, por këto gjëra të vogla që dalin në vendin e gabuar nuk ndodhin tek çdo individ. Por ka disa njerëz me fat që thjesht nuk vuajnë nga ky problem.Të njohur gjithashtu si molarët e tretë, ata morën emrin "dhëmbët e pjekurisë" për shkak të moshës në të cilën ato shfaqen - midis 18 dhe 25 vjeç. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se si të shpëtoni nga dhimbja e dhëmballës.

Ujë i ngrohtë i kripur
Kripa është një dezinfektues natyror. Përzieni kripën në ujë të vakët dhe shpëlajeni gojën me të. Kjo jep lehtësim të menjëhershëm të dhimbjes. Mjekët zakonisht sugjerojnë këtë ilaç si ndihmë e parë. Nëse keni dhimbje të forta, shpëlajeni gojën për disa minuta për 4 deri 5 herë në ditë. Ky ilaç është shumë i efektshëm.

Sodë dhe pastë
Dhimbjen e fortë të dhëmballës mund ta luftoni edhe me sodë bukë. Mjafton të hidhni pak sodë në pastën e dhëmbëve, dhe dhimbja juaj lehtësohet brenda pak minutave.

Zbatimi i Akullit
Të gjithë e dimë se akulli lufton çdo lloj ënjtjeje. Ndaj edhe kur keni dhimbje dhëmballe është mirë të aplikoni akull, për 15 minuta. Përsëriteni këtë metodë disa herë në ditë, pasi është shumë e dobishme në heqjen e inflamacionit dhe ënjtjes.

Ekstrakt vanilje

Ekstrakti i vaniljes është një përbërës që e hasim shpesh në recetat që do të gatuajmë. Ky përbërës është një ndihmë e madhe edhe në lehtësimin e dhimbjes së dhëmballës. Thjesht hidhni disa pika të ekstraktit të vaniljes në një shtupë pambuku dhe mbajeni tek dhëmbi që keni dhimbje për 15 minuta. Relax për disa minuta dhe do të kuptoni se dhimbja gradualisht po reduktohet.

Çaji
Duket se një metodë tjetër për të lehtësuar dhimbjen e dhëmballës është edhe çaji, veçanërisht çaji i zi.  Çaji i zi në përgjithësi përshkruhet për përfitimet e dyfishta që ofron. Ndërsa ngrohja e çajit ndihmon në zvogëlimin e ënjtjes, qesja e çajit e vendosur drejtpërdrejt në dhëmbin e sëmurë e zvogëlon dhimbjen në masë të madhe. Acidi tannic që përmban çaj ndihmon në uljen e inflamacionit.

Shafran i Indisë
Shafran i Indisë është i njohur për cilësitë e tij antiseptike. Arsyeja pse është se në përgjithësi rekomandohet për problemet e dhëmbëve të pjekurisë. Përbërësi është përmendur edhe në Ayurveda për vetitë e tij shëruese, analgjezike dhe antibakteriale.

Qepa
Mund të tingëllojë absurde për disa, duke marrë parasysh erën e keqe të qepëve, por ato mund të ndihmojnë në shërimin e një dhimbje. Thjeshtë prisni qepën në feta dhe vendoseni atë në pjesën e dhëmballës ku keni dhimbje. Mbajeni për disa minuta, dhe dhimbja dalë nga dalë do pushojnë.
Qepët kanë veti antiseptike dhe anti-inflamatore që ndihmojnë në largimin e baktereve nga goja dhe minimizimin e dhimbjes.


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë