Politike

Bullgaria heq veton ndaj Shkupit, pritet vendimi i Parlamentit dhe hapja e negociatave nga Brukseli edhe për Shqipërinë

Bullgaria do të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, në një vendim të minutës së fundit, ku rol vendimtar ka luajtur opozita e udhëhequr nga ish-Kryeministri Boyko Borisov.

Lajmin e ka dhënë Komisioneri i Zgjerimit, Oliver Varhelyi.

“Falenderojmë udhëheqësin e opozitës, Boyko Borissov për vendimin historik për Europën dhe Maqedoninë e Veriut për të pranuar negociatat bazuar në propozimin francez”, shkruan Komisioneri.

Për heqjen e vetos do të duhet propozimi i Qeverisë dhe një vendim i Parlamentit bullgar. Varhelyi shprehet optimist.

“Presim që qeveria të bëjë propozimet e nevojshme sot në Parlament dhe Europa të ecë përpara”, shkruan ai.

Me heqjen e vetos bullgare hiqet edhe arsyeja e mospjesëmarrjes së Kryeministrit Edi Rama në Bruksel. Një ditë më parë, Rama postoi në rrjetet sociale se pritej një jo e Bullgarisë dhe përsa kohë kjo është pengmarrje e Europës, ai nuk ka arsye se pse të shkojë në samitin e udhëheqësve të BE.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë