Muzike

Bruce Springsteen sjell “Letter to You”

Albumi i ri, i shumëpritur nga Bruce Springsteen quhet “Letter To You”, videoja bardh e zi e të cilit u publikua sot në Youtube dhe do të dalë në treg të premten më 23 tetor.

Puna e tij e njëzetë në studio del pak më shumë se një vit pas “Western Stars”, të publikuar më 14 qershor 2019, në të cilin Bosi arriti të na mahnisë edhe një herë me një rock të butë të mirëfilltë dhe melankolik të frymëzuar nga rekordet pop të Kalifornisë Jugore në fund të viteve ‘60 dhe në fillim të viteve ‘70. 

Një foto intensive e Bosit në dëborë u përdor për kopertinën e “Letter To You”, marrë nga Danny Clinch në New York në vitin 2018 pranë Dakota Building, rezidenca e fundit e John Lennon para vrasjes tragjike në 1980 në duart e Mark Chapman.

Albumi do të përmbajë 12 këngë:

“One Minute You’re Here”, “Letter to You”, “Burnin Train”, “Janey Needs a Shooter”, “Last Man Standing”, “The Poëer of Prayer”, “House of a Thousand Guitars”, “Rainmaker”, “If I Was the Priest”, “Ghosts”, “Song for Orphans”, “I’ll See You in My Dreams”.

Bob Clearmountain bëri miksimin, ndërsa Bob Ludwig bëri masterizimin. Springsteen u bashkua, në regjistrimet e albumit të tij të njëzetë, nga Roy Bittan, Nils Lofgren, Patti Scialfa, Garry Tallent, Stevie Van Zandt, Max Weinberg, Charlie Giordano dhe Jake Clemons.

“Janey Needs a Shooter”, “If I Was the Priest” dhe “Song for Orphans” janë regjistrimet e reja të bëra në vitet 1970, ndërsa “House of a Thousand Guitars”  mund të jetë një kopertinë e këngës me të njëjtin emër të Willie Nile të vitit 2009.

“Unë e dua thelbin pothuajse prekës të Letter To You”, tha Springsteen. “Dhe unë e dua tingullin E Street Band që luan plotësisht drejtpërdrejt në studio, në një mënyrë që nuk e kemi bërë kurrë më parë. Ne ia dolëm. Albumi në vetëm pesë ditë, dhe ajo që doli prej tij është një nga përvojat më të mira të regjistrimit që kam pasur ndonjëherë”.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë