Ana e errët

Britanikët po mundohen të kuptojnë pse u vra avokati Gurra

Media britanike “Daily Mail” ka rikthyer në vëmendje ekzekutimin mafioz të ish-avokatit shqiptar, Ravik Gurra, në Elbasan. “Gurra u ekzekutua me tre plumba në kokë, pasi humbi disa çështje penale të profilit të lartë”, shkruan “Daily Mail”.

Sipas "Daily Mail", policia po heton në dy pista vrasjen mafioze të avokatit Gurra, atë të humbjes së ndonjë çështjeje madhore, si dhe nga kundërshtarët e grupit të Çapjave, që është një grup i njohur në Elbasan.

Daily Mail-Një avokat britanik që përfaqësonte gangsterët shqiptarë është qëlluar për vdekje, duke provokuar frikë. Ai u ekzekutua pasi humbi disa çështje penale të profilit të lartë. Ravik Gurra, 50 vjeç, u qëllua me tre polumba në kokë nga një person i armatosur me pistoletë silenciator, teksa ishte ulur në një kafene me miqtë në qytetin e Elbasanit.

Vrasja shkaktoi panik edhe në qytetin britanik Hertfordshire, ku Gurra jetonte me gruan e tij, Nina, dhe dy vajzat adoleshente. Gurra, i cili ka punuar më parë si përkthyes i Office Home, kishte përfaqësuar disa gangsterë shqiptarë, përfshirë anëtarët e familjes Çapja, por kishte humbur një numër çështjesh.

Në nëntor ai përfaqësoi Emiljano Shullazin, i cili u shpall fajtor për zhvatje dhe drejtimin e një organizate kriminale dhe u dënua me 14 vjet burg. Nuk ka asnjë provë që ta përfshijë Shullazin në ekzekutimin e avokatit të tij, Ravik Gurra.

Një avokat shqiptar, i cili kërkoi të mos identifikohej, Daily Mail të dielën: -“Vrasja e Ravik Gurrës ka bërë që të gjithë avokatët që mbrojnë kriminelët të kenë kujdes. Ne nuk jemi të sigurt për t’i përfaqësuar mafiozët. Bandat kriminale veprojnë duke kaluar kufijtë. Nëse ata vrasin avokatë në Shqipëri sepse humbasin një çështje, ata mund t’i vrasin avokatët edhe në vende si Gjermania dhe Anglia”.

Vrasja ndodhi në mars të këtij viti dhe një automjet i vjedhur u gjet më vonë i djegur, por që prej asaj kohe askush nuk është arrestuar. Një burim tha se policia shqiptare ka dy pista në lidhje me vrasjen “Avokati mund të jetë vrarë ngaqë humbi çështjet ose ai u ekzekutua nga banda rivale e fisit Çapja.”

Kjo është një pistë, që e lidh vrasjen e avokatit për shkak se fisi Çapja ka humbur disa gjyqe. Një tjetër pistë është se Ravik Gurra ka qenë afër këtij fisi dhe kishte lidhje me anëtarët e bandës së Çapajve në Britani dhe bënte lidhjet e tyre në Shqipëri. Çapajt janë shumë të vështirë për t’u arritur, kështu që klani rival mund të këtë ekzekutuar Gurrën për t’iu dërguar një mesazh. Avokati ka qenë një objekti më i lehtë për palën kundërshtare të Çapajve. Gurra me origjinë shqiptare u transferua në Mbretërinë e Bashkuar në vitet 1990, ku u vendos me gruan e tij dhe fitoi shtetësinë britanike. Fqinjët e tij mbrëmë e përshkruanin atë si një njeri miqësor dhe familjar.

Njëri tha:- ‘Ai gjithmonë vinte tek ne për biseda dhe fliste për futbollin’. Një avokat britanik që përfaqësonte ‘gangsteret’ shqiptare është qëlluar për vdekje, duke provokuar frikën se ai u ekzekutua pasi humbi disa çështje penale të profilit të lartë.

Ravik Gurra, 50 vjeç, u qëllua tre herë në kokë nga një vrasës i armatosur me një pistoletë të pajisur me silenciator ndërsa ishte ulur para një kafeneje me shokë në qytetin shqiptar të Elbasanit.

Vrasja shkaktoi tmerr nëpër qytetin e Hertfordshire të Harpenden, ku Z. Gurra jetonte me gruan e tij, Nina dhe dy vajzat adoleshente.

Gurra, i cili kuptohet se ka punuar më parë si përkthyes i Office Home, kishte përfaqësuar disa gangsterë shqiptarë, përfshirë anëtarët e familjes së krimit Capja, por kishte humbur një numër çështjesh.

Në nëntor ai përfaqësoi Emiljano Shullazi, i cili u shpall fajtor për zhvatje dhe drejtimin e një organizate kriminale dhe u dënua me 14 vjet. Megjithatë nuk ka asnjë provë që Shullazi ishte i përfshirë, por as që nuk e dinte sulmin ndaj Gurras.

Një avokat shqiptar, i cili kërkoi të mos zbulohej, i tha The Mail të Dielën: ‘Vrasja e Ravik Gurra ka bërë që të njoftohen të gjithë avokatët e kriminelëve. Ne nuk jemi të sigurt për të përfaqësuar mafiozin.Bandat kriminale veprojnë përtej të gjitha kufijve. Nëse ata vrasin avokatë në Shqipëri sepse ata humbasin një çështje, ata mund t’i vrasin ata në vende si Gjermania dhe Anglia gjithashtu. ” ka thënë ai.

Vrasja ndodhi në mars por vetëm tani është zbuluar. Një veturë e vjedhur nga arratisja u gjet më vonë e djegur, por që nga atëherë nuk janë arrestuar.

Një burim tha se policia shqiptare ka dy teori në lidhje me vrasjen – ose që ishte dënimi për z. Gurra që humbi çështjet ose që ajo u krye nga rivalët në bandën e Capja.

‘Ashtë një teori pune që ata që ishin pas vrasjes së tij ishin të zemëruar për dështimet e perceptuara juridike,’ tha burimi, duke shtuar: ‘Dihet që Ravik Gurra ishte afër Capjas dhe anëtarët e bandës në Britani i lidhi me ata në Shqipëri.

“Capjas janë shumë të vështirë për t’u arritur, kështu që mund të jetë një klan rival i vrarë Z. Gurra për të dërguar një mesazh dhe për shkak se ai ishte një objektiv më i lehtë.”

Z. Gurra me origjinë shqiptare u transferua në Mbretërinë e Bashkuar në vitet 1990, ku u vendos me gruan e tij të avokatit dhe fitoi shtetësinë britanike. Fqinjët e tij mbrëmë e përshkruanin atë si një njeri miqësor, familjar.

Njëri tha: ‘Ai gjithmonë vinte për një bisedë dhe ai do të fliste për futbollin’.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë