Ngjarje

Bota në 1 javë- Ngjarjet më të rëndësishme përmes fotografive

Kjo është përzgjedhja jonë e disa ngjarjeve më domethënëse të memorizuara në fotografi të shkrepura rreth botës në një javë.

Një helikopter RAF Chinook Mk6a i afrohet digës së dëmtuar të Rezervuarit Toddbrook, afër fshatit Ura Whaley në Derbyshire, për të hedhur thasë rëre. Banorët e Whaley Bridge duhej të largoheshin nga qyteti për gjashtë ditë.
Një oficer i Departamentit të Zjarrit dhe Shpëtimit në Malajzi ka marrë pjesë në kërkimin e 15-vjeçares Nora Quoirin, e cila u zhduk ndërsa ishte me pushime me familjen e saj. Zëri i nënës së saj është luajtur me altoparlantë disa herë në një përpjekje titanike për të ndihmuar në gjetjen e adoleshentes .
Një aeroplan i Luftës së Dytë Botërore Spitfire shoqërohet nga tre të tjerë në një përpjekje fluturimi nga Goodwood Aerodrome në Chichester
Një protestuese antiqeveritare duke hedhur një tullë në një stacion policie në rezidencën e banimit Tseung Kwan O në Hong Kong.
Tista Das, një grua transgjinore, duke pozuar për një foto para dasmës së saj në Kolkata, Indi.
Adhuruesit që festojnë 50 vjetorin e fotografisë së famshme të kopertinës së albumit Abbey Road nga The Beatles. Imazhi origjinal është marrë nga fotografi i ndjerë skocez Iain Macmillan, i cili qëndronte në një shkallë në mes të rrugës ndërsa një polic bllokonte trafikun.
Njerëz që protestojnë jashtë qendrës së imigracionit dhe doganave (ICE) në Adelanto, California. Protesta pason një sulm të madh në Mississippi nga zyrtarë të ICE në të cilin u arrestuan afro 700 punëtorë nga fabrikat e përpunimit bujqësor.
Graeme Watson, nga Jorkshire e Veriut,. Frutat mposhtën rekordin e mëparshëm botëror të farës më të rëndë, me peshë 64.56g.
Burryman Andrew Taylor është duke dhënë uiski përmes një shiringe një banori vendas Mary Hamblin, ndërsa ai bën paradë nëpër qytetin e Queensferry Jugut, afër Edinburgh, i mbyllur në në një veshje tradite të lashtë.

Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë