Interviste

Boris Johnson: Jo një paqe të keqe për Ukrainën. Putini duhet të dështojë

Kryeministri britanik: “Ukrainasit nuk do të pranojnë një konflikt të ngrirë në të cilin Cari është në gjendje të vazhdojë të kërcënojë dhunë dhe agresion të mëtejshëm. Duhet të kthehemi në kufijtë e para 24 shkurtit”. "Ne gjithmonë do të ofrojmë mbështetje të sigurisë për Evropën

Gazeta Si - “Gëzohem, Boris!”, Në këtë mënyrë prezantohet Johnson, paksa i turbullt si gjithmonë, në takimin në 'Downing Street' (zyra e qeverisë britanike) për intervistën të realizuar së bashku me disa media prestigjioze ndërkombëtare (italianen “Corriere”; spanjollen “El Mundo”; francezen “Le Monde” dhe gjermanen “Suddeutsche Zeitung”).

Kryeministri zë vendin e tij nën portretin e madh të Margaret Thatcher, në atë që dikur ishte zyra private e “Zonjës së Hekurt”, për një turne në horizont në prag të samiteve të G7 në Gjermani dhe NATO-s në Madrid.

Fokusi është padyshim lufta në Ukrainë dhe mesazhi i Johnson për aleatët është i qartë: nuk është koha për t'u ndalur.

Kryeministër, po shfaqen mosmarrëveshje mes aleatëve perëndimorë në lidhje me konfliktin në vazhdim: a keni frikë se ka vende evropiane që po bëjnë presion për një zgjidhje shumë të shpejtë të negociatave?

Ekziston rreziku i lodhjes në Ukrainë, ekziston rreziku që njerëzit të mos e kuptojnë se kjo është një betejë jetike për vlerat tona, për botën. Kostot e energjisë, shtytja e inflacionit, çmimet e ushqimeve kanë një ndikim në qëndrueshmërinë e njerëzve.

Por kjo nuk po ndikon në qëndrueshmërinë e Mbretërisë së Bashkuar. Ne besojmë se duhet t'i ndihmojmë ukrainasit të fitojnë qëndrueshmëri strategjike.

Ata duhet të vazhdojnë të ecin përpara. Por ne nuk mund të jemi më ukrainas se ukrainasit, është kriza e tyre, ata duhet të vendosin se çfarë duan të bëjnë.

Por është absolutisht e qartë, nëse shkoni atje dhe flisni me ukrainasit, me Zelenskyn, se ata nuk do të heqin dorë nga territoret në këmbim të paqes, nuk do të bëjnë një marrëveshje të keqe. Ata nuk duan të detyrohen në një negociatë, ata nuk do të pranojnë një konflikt të ngrirë, në të cilin Putini është në gjendje të vazhdojë të kërcënojë me dhunë dhe agresion të mëtejshëm. Territori ukrainas duhet të rikthehet, të paktën në kufijtë para 24 shkurtit, sovraniteti dhe siguria e Ukrainës duhet të mbrohet.

Dhe kështu po, ka një lodhje, por është diçka me të cilën duhet të përballemi, duhet të vazhdojmë të mbrojmë kauzën me elektoratin dhe popullsinë tonë. Por unë konstatoj se uniteti i Perëndimit është shumë më i dukshëm sesa ndarjet.

E ardhmja e botës varet nga mbajtja e një qëndrimi të fortë ndaj Ukrainës: ajo që duhet të bëjmë, është të punojmë së bashku si evropianë për të shmangur atë që unë besoj se do të ishte një fatkeqësi, domethënë një paqe e keqe në Ukrainë, duke i detyruar ukrainasit të pranojnë kushtet që do të ishin një mallkim për evropianët.

Ju vazhdoni të thoni se Putini duhet të dështojë: por cili është fundi i kësaj lufte?

Kur themi se Putini duhet të dështojë, nuk i referohemi ngjarjeve në Moskë apo politikës ruse: ky nuk është qëllimi im, duhet të jemi të qartë.

Ajo që dua të them, është se ne duhet të paktën të kthehemi në status quo-në para 24 shkurtit - kjo është ajo që dua të them me dështim. Kjo do të thotë se forcat e tij duhet të largohen nga zonat e Ukrainës që kanë pushtuar deri tani.

Por si ndodh kjo?

Në këtë moment, konflikti mund të shkojë në një mënyrë ose në një tjetër. Mendoj se është e përshtatshme në muajt e ardhshëm të ndihmojmë ukrainasit që të ndryshojnë dinamikën e situatës: dhe këtë do t'u propozoj liderëve të G7 dhe NATO-s.

Kjo nuk është koha për të ruajtur status quo-në, kjo është koha për t'u përpjekur t'i kthejmë gjërat.

Për sa kohë që ukrainasit janë të aftë të bëjnë një kundërsulm, ata duhet të mbështeten, me pajisjet që kërkojnë nga ne.

Papa Françesku tha se Rusia u provokua nga NATO: jeni dakord apo Papa gabon?

(Johnson qesh me të madhe). Duke lënë mënjanë pikëpamjet e Shenjtërisë së Tij, të cilat me respekt do t'i vendos në një cep, mendoj se ka qenë gjithmonë e arsyeshme që NATO të ketë një politikë të dyerve të hapura. NATO është një aleancë paqësore, ajo shërben për të mbrojtur, nuk është një aleancë agresive. Vende si Polonia apo Balltiku, kanë kujtime të gjata të sulmeve nga të dy drejtimet dhe unë mendoj se ka të drejtë të kërkojë solidaritet.

Presidenti francez Macron ka propozuar një arkitekturë evropiane në të cilën Britania mund të hyjë në një rreth të jashtëm. A do të jeni dakord, ndoshta brenda një strukture të mbrojtjes dhe sigurisë?

Roli i Mbretërisë së Bashkuar është të jetë në mbështetje të Evropës dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë gjithmonë, e kemi bërë këtë për më shumë se një shekull: ne gjithmonë do të ofrojmë mbështetje kur bëhet fjalë për sigurinë.

Ne e shohim rolin tonë si garantues dhe mbështetës të Evropës: mund të mos jemi më në arkitekturën e katedrales, në Duomo, por jemi një mbështetëse fluturuese, një arkitekturë e bukur ekstravagante, të cilën ajo e mbështet nga jashtë. Ajo që ne duam të bëjmë, është të mbështesim sigurinë dhe prosperitetin evropian, ne e shohim atë si një pjesë integrale të sigurisë dhe prosperitetit tonë.

Zgjedhja juaj për të rishkruar marrëveshjet pas Brexit për Irlandën e Veriut ka krijuar zemërim dhe acarim midis aleatëve evropianë, me rrezikun e prishjes së unitetit edhe mbi Ukrainën.

Ajo që kam vënë re deri tani, është se sa të moderuara kanë qenë reagimet kudo. Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë, është të gjejmë një zgjidhje burokratike për problemet burokratike: toni i përgjithshëm i diskutimit deri më tani ka qenë shumë pragmatik, mendoj se ka një rrugë përpara.

Detyrimi më i lartë ligjor për vendin tonë është paqja dhe stabiliteti në Irlandën e Veriut: për momentin, dy traditat e ndryshme në Irlandën e Veriut, duhet të mbahen në ekuilibër - ajo që ne kërkojmë është një burokraci mjaft e arsyeshme.

Duke folur për Brexit, a mund të tregojë qoftë edhe një avantazh të vetëm, duke qenë se këtë vit Britania do të ketë rritjen më të ulët mes vendeve të zhvilluara?

Një nga arsyet pse patëm rritjen më të fortë në G7 vitin e kaluar dhe po kthehemi në rritjen më të shpejtë, është sepse kishim kohën më të shpejtë të vaksinimit. Dhe kjo, sepse ne mundëm të licenconim vaksinën tonë pa shkuar në Agjencinë Evropiane të Barnave, që kishim lënë. Kjo është arsyeja pse ne ishim më të shpejtë dhe ishim vendi i parë që injektuam njerëzit me një vaksinë të miratuar - kjo nuk është diçka që nuk është vënë re nga publiku britanik.

Politika juaj e deportimit të emigrantëve që zbarkojnë në kërkim të strehimit në Ruandë, ka ngjallur shumë kritika: a po bëhet e paligjshme të kërkosh azil në Britani?

Jo, aspak. Ne kemi rrugë të sigurta dhe të ligjshme për ata që duan të vijnë këtu. Dhe Mbretëria e Bashkuar mirëpret një numër të madh njerëzish që vijnë në këtë vend, sepse kanë frikë për jetën e tyre.

Ne morëm rreth 100,000 kinezë nga Hong Kongu, të paktën 15,000 afganë, mijëra nga Siria dhe dhamë 120,000 viza për ukrainasit.

Nën qeverinë time, ne kemi pasur më shumë njerëz që vijnë në këtë vend se në çdo kohë që nga viti 2015 - dhe unë jam krenar për këtë.

Dhe ne do të vazhdojmë të jemi një vend që mirëpret një numër të madh njerëzish nga jashtë.

Londra është deri tani qyteti më i larmishëm në Evropë, 40 për qind e londinezëve kanë lindur jashtë vendit: në këtë aspekt, është si Nju Jorku dhe unë jam krenar për të.

Dhe ne do të vazhdojmë të mirëpresim njerëzit e talentuar. Por ajo që ne po përpiqemi të bëjmë, është t'i japim fund një problemi të veçantë, që është trafikimi i njerëzve vulnerabël nëpër Kanal me varka jo të besueshme dhe kërcënuese për jetën.

Unë nuk mendoj se kjo është diçka që një vend i civilizuar duhet ta lejojë të ndodhë. Ne po përpiqemi të thyejmë modelin e biznesit të trafikantëve të qenieve njerëzore.

Nëse hetimi parlamentar për Partygate konstaton se keni mashtruar Parlamentin, do të jepni dorëheqjen?

Plani im është ta çoj partinë drejt fitores në zgjedhjet e ardhshme: ju mund t'i siguroni lexuesit tuaj për këtë. Kam shumë besim se zgjedhjet e ardhshme do t'i fitojmë.

Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë