Arredim

Bimë që i japin jetë shtëpisë

Nuk ka asgjë si një shtëpi e gjallë, e bukur dhe plot jetë. Ju mund të zgjidhni një bimë të gjatë, të shkëlqyeshme ose diçka më të vogël por plot ngjyra. Dizenjuesit japin disa ide bimësh që çdo shtëpi duhet ti ketë "për ti dhënë dorën e fundit" arredimit.

Vargu i Perlave
Kjo bimë e ka marrë emrin nga gjethet e saj të vogla që kanë formën e perlave dhe duken sikur shkëlqejnë. Njihet si më e veçanta në llojin e saj.

Lulja merimangë
Ekziston një arsye pse kjo bimë quhet e tillë, është gati e pamundur të thajë. Varni një bimë merimangë para një dritareje ose edhe në hyrjen tuaj dhe do t'ju shpërblejë me lule të vogla, në formë ylli.

Tradescantia zebrina
 Një bimë elegante për shtëpi moderne që duket e shkëlqyeshme në një shportë të varur ose në një raft të lartë.

Pothos
E njohur gjithashtu si lulja e djallit, një lule që mund të rritet me qindra metra.

Fletë zemre, Philodendron
 Do ta njihni se është ajo nga gjethet e saj në formën e zemrës.
 Llojet e shumëllojshme si "Brasil" janë disa nga më të bukurit, me gjethe me shkëlqim. Një tjetër, i njohur si filodendroni i turpshëm, ka ngjyrë të kuqe dhe shirita të ndritshëm rozë në gjethet e saj.

Peshku i artë
Ndërsa shumica e bimëve dekorative janë të njohura për gjatësinë e tyre, bima e peshkut të artë është një përjashtim. Bëjeni atë të lumtur dhe do të shfaqë lule të ndritshme portokalli ose të verdhë, në formën e një peshku të artë.

Vargu i Zemrave

Për të mos u ngatërruar me varg perlash dhe bimësh të tjera të gjinisë Senecio, vargu i zemrave është një tjetër lloj i lezetshëm. Shtë e njohur për gjethet e saj të lezetshme, të imëta në formë zemre, të spërkatura me jeshile dhe të bardhë të zbehtë.
 Vendoseni në një dritare ku merr shumë dritë. Pa dritë të mjaftueshme, gjethet do të kenë më pak ngjyrë.

 Bishti  Burro
Me petkun e saj dhe me gjethe të vogla bishti burro është një nga bimët më tërheqëse. Ka nevojë për shumë dritë dielli  dhe ujë.

 Hoya Carnosa
E njohur gjithashtu si litar Hindu ose bimë e farës së krinkut, ajo bën një bimë të mrekullueshme. Me kujdesin e duhur, Hoya do të ketë tufa të bukura rozë, të bardhë ose vjollcë.

Maranta
Me modelin e saj si brinjë, maranta është një nga bimët më të bukura që njihet si bima e lutjes. Këto bimë duan lagështinë çka i bën perfekte për tu varur në dritaren e tualetit apo në kuzhinë.

Ivy
Është e njejta bimë që rritet në muret e ndërtesave të vjetra në Angli por gjithashtu mund të përdoret dhe në shtëpi ku mjafton mos ta lejosh të rritet aq shumë sa në mur.

Zemra lejla
Dizenjuesit e këshillojnë gjithmonë për një shtëpi të bardhë. Një bimë me lule të vogla lejla në shtëpi do jepte totalisht pamje tjetër.

Burimi: My Domaine/ Përktheu: Gazeta "Si"


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë