Muzike

Billie Eilish, “Happier Than Ever”, midis abuzimit

Billie Eilish, “Happier Than Ever” midis abuzimit dhe peshës së suksesit

"Happier Than Ever" (më e lumtur se kurrë) është ajo që Billie Eilish ka zgjedhur për albumin e saj të dytë, i cili ka dalë më 30 qershor. "Pothuajse asnjë nga këngët në këtë rekord nuk është e gëzueshme", tha ylli i popit në një intervistë me Rolling Stone. Nuk është shaka. Historitë që tregon 19-vjeçarja flasin për dhunën psikologjike, të dashurit manipulues, vetminë, vështirësitë në menaxhimin e një popullariteti të rëndë.
"Getting Older" hap albumin, me një zë të pëshpëritur dhe delikat. Billie na nxjerr nga zona e rehatisë: ajo shikon veten të rritet dhe sheh "traumën" dhe "abuzimin" që ka pësuar.
“Kam pasur përvoja për të cilat nuk kam folur kurrë. Nuk do t'ia tregoja askujt. Ata janë të turpshme dhe për këtë arsye shumë gra dhe burra, por veçanërisht gra, nuk flasin për to. Por në të njëjtën kohë është e rëndësishme që një vajzë të dijë se kjo mund t'i ndodhë asaj", është shprehur ajo për Los Anxhelos Times. është çiftuar me "Your Power", një baladë akustike e publikuar tashmë si single, një marrëdhënie mes një minoreneje dhe një djali më të madh.
Interpretimi që është më i popullarizuari është se është pasqyra e marrëdhënies mes një Billie 16-vjeçare dhe reperit 7: AMP. Një histori e sëmurë siç shihet në dokumentarin "The ëorld's a Little Blurry". Ajo nuk përmend emra dhe vendos distancë për të mbrojtur veten: "Ajo flet për shumë situata të ndryshme që ne të gjithë jetojmë ose që kemi qenë dëshmitarë", kishte postuar ajo në mediat sociale. "I Didn’t Change My Number" ka një prirje të errët dhe mendon për një histori të përfunduar.
Me albumin debutues "When We all fall asleep, Where do We go", i publikuar dy vjet më parë, erdhi një sukses rekord: 55 miliardë transmetime, 80 milion ndjekës në Instagram, 7 Grammy të fituar. Me flokë të gjelbërta dhe fustane të gjera i ka pushtuar ata që kërkojnë një model alternativ ndaj Lolitizmit të njëzet viteve të fundit. Ajo nuk dëshiron të ndihet përgjegjëse, ajo shpjegon se pozitiviteti i trupit është vetëm mundësia për të qenë i lirë.
Për “Not My Responsibility”, një këngë e kënduar tashmë në turne, sqaron: si ata që më kritikojnë ashtu edhe ata që më lavdërojnë për pamjen time nuk më kanë parë kurrë nën rrobat e mia dhe vlera ime si person nuk mund të varet nga perceptimi i publikut.
Ajo betohet se nuk ka ndjerë presion gjatë regjistrimit të këtyre 16 këngëve. Ishte më keq kur askush nuk e njihte dhe ajo vetë dyshonte në talentin e saj. Tani, megjithatë, ajo duhet të merret me popullaritetin dhe "Billie Bossa Nova" tropikale, duke zbuluar truket për lëvizjen dhe flirtimin e maskuar. Me “My future”, një këngë e publikuar vitin e kaluar, tensioni është tretur dhe ka optimizëm për të ardhmen e nënvizuar nga një shokim i lehtë. Edhe “Halley’s Comet”, është për mbrëmje nën ritmet e pianos klasike.
"Oxytocin" është për një natë të zjarrtë me zhurma që i bëjnë fqinjët të mendojnë keq dhe për këtë arsye ndoshta është më mirë që të dashuruarit të nënshkruajnë një marrëveshje konfidencialiteti siç imagjinohet në "NDA": këto janë dy këngët që më së shumti pasqyrojnë atë shkrirje mes popit dhe hip hop elektronik. Tingulli nënshkruhet ende nga vëllai më i madh Finneas. Ata filluan së bashku në dhomën e gjumit, sot ka një radhë yjesh që do ta donin atë si producent. “Është jeta e saj, unë vetëm e ndihmoj atë të artikulojë përvojat që rrëfen”.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë