Filma

Berlinale 2020, filmat më të shumëpritur

Edicioni i 70-të i Festivalit të Filmit në Berlin fillon sot. Juria kryesohet nga aktori anglez Jeremy Irons dhe ka dy tituj italianë në konkurs: “Doja të fshihesha” nga Giorgio Diritti dhe “Favolacce” nga vëllezërit Damiano dhe Fabio D’Innocenzo. Këtu janë pesë titujt më të parashikuar këtë vit.

“My Salinger Year” nga Philippe Falardeau

Filmi hapës, me regji Philippe Falardeau, ritregon historinë e vërtetë të poetes aspiruese Joanna (Margaret Qualley, një nga vajzat hippi të Manson në Tarantino e fundit) e punësuar nga agjentja letrare Margaret (Sigourney Weaver). Puna e saj? U përgjigjej letrave të fansave nga shkrimtari Giovane Holden.

“The Roads Not Taken” nga Sally Potter

Regjisorja britanike, Sally Potter, këtë herë portretizon marrëdhëniet midis një babai (Javier Bardem) që vuan nga paqëndrueshmëria mendore dhe një vajze (Elle Fanning) e cila përpiqet t’i qëndrojë pranë. Salma Hayek dhe Laura Linney përfundojnë kastin luksoz.

“Favolacce” nga Damiano e Fabio D’Innocenzo

Dy vëllezërit D’Innocenzo e vunë veten në provë me veprën e dytë pas debutimit marramendës me “The Land of Enough” dy vjet më parë. Dhe ata drejtojnë Elio Germano në një përrallë enigmatike të errët.

“Siberia” nga Abel Ferrara

Abel Ferrara kthehet për të drejtuar për herë të katërt aktorin e tij Ëillem Dafoe. Këtu ai luan një njeri të izoluar në akull, i cili dëshiron të gjejë natyrën e tij.

“Hillary” nga Nanette Burstein

Jo një film, por një miniseri (shumë e shumëpritur). Përqendruar në figurën publike dhe private të Hillary Clinton. Është pikërisht fushata presidenciale që regjisorja Nanette Burstein përqendrohet në punën e saj.

“The Eddy” nga Damien Chazelle

Kjo është gjithashtu një nga serialet më të pritura të vitit. Për të qenë më të saktë, “drama televizive muzikore”, me të cilën Damien Chazelle bën debutimin e tij në ekranin e vogël (atë të Netflix) pas “La La Land” dhe “First Man”. E vendosur në Paris, ajo transmeton njerëzit dhe artistët që rrotullohen rreth një klubi.  

Më Shumë