Filma

‘Avatar: The Way Of Water’ tejkalon të ardhurat prej 2 miliardë dollarësh në arkë

Nga Gazeta Si - "Avatar: The Water Of Way" është tani filmi i gjashtë në histori që fiton më shumë se 2 miliardë dollarë në mbarë botën në arkë, njoftoi Disney të dielën, ndërsa filmi i afrohet katër filmave më të shitur të të gjitha kohërave një shenjë që regjisori James Cameron e quajti të nevojshme për filmin e shtrenjtë - një vazhdim i Avatarit, filmi me fitimin më të madh ndonjëherë.

Eksperienca

The Way Of Water ka fituar 598 milionë dollarë brenda vendit dhe 1,426 miliardë dollarë ndërkombëtarisht që nga publikimi i tij në dhjetor.

Vazhdimi i Avatarit është filmi i dytë më i shpejtë pas "Avengers: Endgame" që kapërcen shifrën e 2 miliardë dollarëve, duke arritur suksesin në vetëm 39 ditë.

Me një bruto botërore prej 2,024 miliardë dollarësh, "The Way Of Water" është tani filmi i gjashtë me fitimet më të larta të të gjitha kohërave, vetëm pak pas "Avengers: Infinity War" (2,052 miliardë dollarë) dhe Star Wars Episodi VII: Force Awakens (2,071 miliardë dollarë), sipas Box Office Mojo.

Me trajektoren e tij aktuale, filmi është i sigurt se do të ngjitet në vendin e katërt në listën e të gjitha kohërave deri në fund të kësaj jave, duke e lënë pas vetëm Avatarin origjinal (2,924 miliardë dollarë), Avengers: Endgame (2,799 miliardë dollarë) dhe Titanic. (2,195 miliardë dollarë) dhe duke vendosur tre filma me regji të James Cameron në katër të parat.

Numër i madh

900 milionë dollarë. Ja sa para duhet të bëjë "Avatar: The Way Of Water" për të kapërcyer Avatarin e vitit 2009, i cili fitoi një rekord prej 2.9 miliardë dollarësh në mbarë botën. Avatari i parë kaloi kufirin e 2 miliardë dollarëve 45 ditë pas publikimit.

Sfondi kryesor

Është vlerësuar se The Way Of Water kushton mbi 350 milionë dollarë, plus dhjetëra milionë dollarë të shpenzuara për marketing dhe promovim, duke e bërë atë një nga filmat më të shtrenjtë të prodhuar ndonjëherë, sipas Hollywood Reporter. Cameron tha se The Way Of Water duhej të ishte "filmi i tretë ose i katërt me fitimet më të larta në histori" për t'u thyer. Filmi pati një hapje të dobët prej 134 milionë dollarësh, por fitoi 1 miliard dollarë vetëm dy javë pasi u publikua, duke e bërë atë vetëm filmin e gjashtë që e bën këtë në atë hark kohor.

"Avatar: The Way Of Water" ishte filmi n. 1 në arkë për gjashtë javë rresht. Javën e kaluar, Cameron tha se priste që The Way Of Water të kalonte 2 miliardë dollarë "në ditët e ardhshme".

Regjisori Cameron drejtoi gjithashtu "Titanic" të vitit 1997, filmi i tretë me fitimet më të larta. Për të festuar përvjetorin e tij të 25-të, "Titanic" do të rikthehet në kinema për një shfaqje të kufizuar më 10 shkurt, duke rritur më tej arkat e saj.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë