Keshilla

Arsyet pse vetmia është më e mirë

Ne të gjithë duam të duam dhe të na duan. Dhe nganjëherë jemi gati të sakrifikojmë lumturinë tonë për hir të dashurisë. Por rezulton se marrëdhëniet mund të jenë vërtet të papërshtatshme për rritjen dhe zhvillimin personal. Ndërsa vitet e tua të rinisë mund të konsiderohen si koha më produktive dhe çliruese e jetës suaj. Në këtë artikull janë disa nga arsyet pse është më mirë të jeni vetëm dhe çfarë përfitimesh keni.

Ju mund të bëni atë që dëshironi
Shijet ndryshojnë dhe ata që kanë qenë në një marrëdhënie për një kohë të gjatë e dinë këtë pjesë. Çfarë duhet të hani për darkë, cilën lloj muzike do të dëgjoni gjatë ditës që jeni pushim, nëse do të bëni pazar apo një lojë futbolli – gjithmonë keni këto argumente të vogla me partnerin tuaj. Kur je i vetmuar, ju keni mundësinë të bëni çfarë të doni dhe askush nuk do t’ju fajësojë për zgjedhjen tuaj. Ju nuk duhet të ndiqni nevojat dhe shijet e një personi tjetër, dhe kjo është lloji më i mirë i lirisë që mund të keni.

Ju nuk keni nevojë të sakrifikoni rehatinë tuaj
Pas një dite të vështirë në punë, ndoshta nuk keni interes për të gatuar një darkë të shëndetshme ose për të luftuar me batanijen gjatë natës. Njerëzit që janë vetëm kanë disa shqetësime më pak dhe janë në paqe me veten tyre. Në fakt, është vërtetuar tashmë nga disa studime se të qenit i vetëm do të keni një gjumë të rehatshëm gjatë natës. Dhe, siç e dini, ata që flenë mirë kanë tendencë që të kenë sisteme imune më të forta, zemër më të shëndetshme dhe një rrezik më të ulët për t’u prekur nga diabeti.

Ndiheni më mirë me veten
Njerëzit që janë vetëm zgjedhin këtë pjesë sepse ashtu duan të jenë , jo se janë pre e fatit. Te jesh vetëm do të thotë që nuk je i detyruar të ndjekësh zakonet e partnerit apo të partneres. Mund të shikosh filmin që dëshiron, mund të vishesh si të duash, të hash çfarë të duash dhe të bësh çfarë të duash , pa u ndjerë nën presion të dikujt tjetër, apo pa qenë nevoja të ndjekësh shijet e një personi tjetër. Vetmia ju jep mundësinë të përqendroheni dhe të punoni me trupin tuaj. Në fakt, disa studime tregojnë se njerëzit e vetëm kanë më shumë gjasa të ushtrojnë rregullisht dhe të plotësojnë sasinë e rekomanduar të aktivitetit fizik javor. Kjo është arsyeja pse ata duken më të mirë se kolegët e tyre të martuar.

Ju qëndroni në kontakt me miqtë tuaj
Nëse je në një marrëdhënie, shpesh duhet të sakrifikosh lirinë tënde personale. Nuk është e lehtë të gjesh kohën për shokët e tu, sepse gjithmonë ke një partner që duhet marrë parasysh. Kjo nuk është shumë e vështirë për t’u kuptuar – çiftet kalojnë shumë kohë së bashku në mënyrë që ata të kultivojnë dhe përmirësojnë marrëdhënien e tyre.
Ndërsa njerëzit e vetëm kanë më shumë gjasa të shoqërohen me miqtë dhe fqinjët e tyre dhe gjithashtu marrin pjesë më shpesh në aktivitete të ndryshme shoqërore. Pra, një nga përfitimet e të qenit i vetmuar është se vetmia ju ndihmon të dilni nga zona juaj e rehatisë, të bëni shumë miq të rinj.

Ju keni vendosur orarin tuaj
Kur je vetëm, ti je përgjegjës vetëm për veten tënde. Imagjinoni që nuk jeni të detyruar të anuloni rezervimin tuaj vetëm se partneri juaj nuk dëshiron të shkoj tek i njëjti restorant. Ju mund të planifikoni gjithçka që doni dhe asgjë nuk mund t’ju pengojë. Njerëzit që janë vetëm kanë kontroll të plotë mbi kohën e tyre. Mund të hanë në mes të natë, mund të udhëtojnë në fundjavë, mund të shohin filma në mëngjes herët. Të vetmuarit nuk kanë asnjë kufizim.

Ndiheni më të relaksuar
Kur jemi në një marrëdhënie, ne vazhdimisht analizojmë sjelljen tonë në situata të caktuara, sepse shqetësohemi për të ardhmen tonë si çift. Kemi frikë të bëjmë gabime se mund të mërzisim të dashurit tanë dhe kjo shkakton presion shtesë në jetën tonë. Të qenit i vetëm zvogëlon ndjeshëm nivelet e stresit dhe ankthit dhe ju mund të kontrolloni më mirë emocionet tuaja.

Vetmia ju bën më produktivë
Vetmia përmirëson përqendrimin tuaj dhe rrit produktivitetin tuaj. Kjo është arsyeja pse shumica e artistëve, muzikantëve dhe aktorët përpiqen të shmangin të gjitha takimet ku ato janë duke punuar. Pra, në vend që të bisedoni me partnerin tuaj gjatë gjithë ditës, më në fund mund të përqendroheni në punën tuaj. Kjo do t’ju ndihmojë të merrni më shumë punë në një sasi më të shkurtër kohe.

 

Më Shumë