Bota

Forto/ Arrestohet Matteo Messina Denaro, bosi i ‘Cosa Nostra’-s në arrati prej 30 vjetësh

Gazeta Si - Matteo Messina Denaro, superbosi mafioz i "Cosa Nostra"-s në arrati prej 30 vitesh, u arrestua nga policia italiane në klinikën private "La Maddalena" në Palermo, ku ndodhej i maskuar për t'iu nënshtruar trajtimit.

Hetimi që çoi në arrestimin e bosit mafioz Castelvetrano, u koordinua nga prokurori Maurizio de Lucia dhe zv/prokurori Paolo Guido.

Me origjinë nga Castelvetrano, 60 vjeç, me kalimin e viteve, ai kishte zgjeruar pushtetin e tij në mandate të tjera mafioze në Siçili, veçanërisht pas arrestimit të Totò Riina, Bernardo Provenzano dhe vëllezërve Graviano.

Matteo Messina Denaro u dënua me burgim të përjetshëm si nxitës i masakrave të Capaci dhe nëpërmjet D'Amelio.

Kush është Matteo Messina Denaro - Djali i bosit të vjetër mafioz të Castelvetrano (Trapani) Ciccio, aleat historik i Corleonezëve të Totò Riina, ishte i arratisur nga vera e vitit 1993, kur në një letër i shkroi të dashurës së tij në atë kohë, Angela, pas masakrave mafioze të Romës, Milanos dhe Firences, që paralajmëruan fillimin e jetës së tij në arrati.

"Do të dëgjoni për mua, - i shkruante ai, duke lënë të kuptohet se ishte i vetëdijshëm që menjëherë pas kësaj emri i tij do të lidhej me gjakderdhje të rënda - ata do të më pikturojnë si një djall, por të gjitha janë gënjeshtra".

Dënimet - Bosi mafioz nga Trapani u dënua me burgim të përjetshëm për dhjetëra vrasje, përfshirë atë të vogëlushit Giuseppe Di Matteo, djalit të të penduarit të mbytur dhe të tretur në acid, pas gati dy vitesh robëri, për masakrat e '92, që i kushtuan jetën e gjyqtarëve Falcone dhe Borsellino, dhe për sulmet e vitit 1993 në Milano, Firence dhe Romë. Messina Denaro ishte bosi i fundit i mafies me me rrezikshmëri të lartë që ende kërkohej.

Qindra oficerë të zbatimit të ligjit janë përfshirë në arrestimin e tij ndër vite. Sot më 16 janar, raportohet arrestimi i tij, i cili i dha fund arratisjes së tij 30-vjeçare.

Një i arratisur rekord si ai i aleatëve të tij besnikë Totò Riina, i cili u shpëtoi prangave për 23 vjet dhe Bernando Provenzano, i cili arriti të shmangte burgun për 38 vjet.

Në një vend sekret - Pas bastisjes në klinikën e Palermos, tashmë ish i arratisuri Matteo Messina Denaro është transferuar në një vend sekret. Denaro kontrollonte periodikisht atë objekt, i cili mbrëmë gjatë operacionit policor ishte siguruar me disa dhjetëra agjentë për të mbrojtur të gjithë pacientët e tjerë. Kur u arrestua, “shefi” po bënte një kontroll.

“Një fitore e madhe për shtetin që tregon se nuk dorëzohet përballë mafies”. Pas arrestimit, kryeministri Giorgia Meloni ka komentuar lajmin duke uruar policinë.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë