Filma

Anthony Hopkins hyn në histori, bëhet aktori më i vjetër që fiton çmim BAFTA

Aktori veteran Anthony Hopkins shkruan historinë. Në moshën 83-vjeçare, ai u bë aktori më i vjetër që fiton çmim BAFTA si aktori më i mirë protagonist, falë interpretimit në filmin “The Father”.

Por, aktori uellsian harroi të futej në Zoom për të dhënë fjalimin e falënderimit, pasi ishte shumë i zënë duke pikturuar në dhomën e tij të hotelit.

Ishin familjarët e tij ata që e njoftuan se çfarë po ndodhte dhe e kujtuan që të lidhej me Zoom.

“Nuk e dija që kisha fituar. Po pikturoja në dhomën e hotelit ku po qëndroj kur më telefonuan. Është diçka e mrekullueshme, nuk e prisja kurrë të më ndodhte diçka e tillë në këtë moshë”, tha Hopkins.

Filmi “Nomadland” ishte fituesi më i madh i çmimeve britanike BAFTA, me 4 vlerësime, përfshirë edhe atë të “Filmit më të mirë të vitit”.

Drama amerikane, me protagoniste aktoren Frances McDormand, mori edhe çmimin e aktores më të mirë, regjisorit më të mirë dhe kinematografisë më të mirë.

Ceremonia, e cila dha çmimet e zgjedhura nga Akademia Britanike e Arteve të Filmit dhe Televizionit në dy transe, me tetë çmimet e para të dorëzuara të shtunën 10 prill dhe shtatëmbëdhjetë të tjerët të dielën 11 Prill, gjithashtu pa surpriza të tjera.

Më në fund “The Father”, nuk mbetet pa u vënë re nga Florian Zeller, i cili arrin të fitojë si BAFTA për adaptimin më të mirë, ashtu edhe BAFTA për aktorin më të mirë të Anthony Hopkins, i cili falë rolit të Anthony, një burrë i moshuar që lufton me demonët e Alzheimerit, jep një nga shfaqjet më intensive të karrierës së tij. Por kjo nuk është e gjitha. Gjithashtu me ndrojtje është edhe “Promising Young Woman”, filmi me regji nga Emerald Fennell, të cilin bota e njeh si Camilla Parker Bowles të sezoneve të treta dhe të katërta të “The Crown”, i cili fiton çmimin për filmin më të mirë britanik dhe skenarin më të mirë origjinal.

Ja të gjithë fituesit e Çmimeve Bafta 2021:

Filmi më i mirë (Nomadland)

Filmi më i mirë britanik (Promising Young Woman)

Filmi më i mirë jo në gjuhën angleze (Another Round)

Debutimi më i mirë britanik (Remi Weekes – His House)

Dokumentari më i mirë (My Octopus Teacher)

Filmi më i mirë i animuar (Soul)

Regjia më e mirë (Chloé Zhao – Nomadland)

Skenari më i mirë origjinal (Emerald Fennell – Promising Young Woman)

Përshtatja më e mirë (Christopher Hampton, Florian Zeller – The Father)

Aktori më i mirë (Anthony Hopkins – The Father)

Aktorja më e mirë (Frances McDormand – Nomadland)

Aktori më i mirë joprotagonist (Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah)

Aktorja më e mirë joprotagoniste (Yuh Jung-Youn – Minari)

Kasti më i mirë (Lucy Pardee – Rocks)

Kolona zanore më e mirë (Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross – Soul)

Fotografia më e mirë (Joshua James Richards – Nomadland)

Montazhi më i mirë (Mikkel E.G. Nielsen – Sound of Metal)

Skenografia më e mirë (Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank)

Kostumet më të mira (Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom)


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë