Filma

Akuzat për përdhunim, ngacmim dhe dhunë fizike/ Aktori i njohur, Russell Brand: Të gjitha marrëdhëniet ishin konsensuale

Në Angli nuk flitet për asgjë tjetër. Një tjetër yll britanik i televizionit dhe argëtimit, 48-vjeçari Russell Brand, përfundoi në një skandal: akuza për përdhunim, ngacmim seksual, dhunë fizike dhe psikologjike nga disa gra, madje edhe një 16-vjeçare në atë kohë. Një tjetër fytyrë publike e vendit e implikuar në një histori të pistë, të publikuar nga Sunday Times dhe rrjeti Channel 4, me pasoja potencialisht fatale për karrierën dhe reputacionin e tij dhe që mund të shkaktojë arrestimin e tij.

Edhe pse Brand, një personazh tashmë me një reputacion të veçantë edhe para këtij rasti, i hedh poshtë kategorikisht të gjitha akuzat: “Nuk ka pasur kurrë dhunë me asnjë grua, marrëdhëniet kanë qenë të gjitha konsensuale”.

Në të kaluarën, Brand (ish-burri i Katy Perry), i lindur në gri në Essex, një komedian stand-up në fillimet e karrierës së tij dhe më pas një aktor dhe prezantues, nuk e ka fshehur kurrë përdorimin e tij të drogës në të kaluarën, as shthurjen e tij seksuale. Në të vërtetë, me kaçurrelat dhe mjekrën e tij të errët dhe këmishën e tij të hapur, ai e ndërtoi karakterin e tij pikërisht mbi këtë imazh jashtëzakonisht pasionant, lakmitar dhe liridashës. Një figurë e diskutueshme, gjithmonë në kufij dhe në linja, por i mbështetur nga TV dhe radio, të cilët po bënin oferta për ta fituar atë për miliona.

Kështu ishte të paktën deri rreth dhjetë vjet më parë. Kur Brand, i cili pati një fëmijëri të vështirë me divorcin e prindërve, paqëndrueshmërinë familjare, rebelimet dhe përdorimin e drogës, ishte në kulmin e suksesit të tij: programet dhe paraqitjet kryesore në BBC, Channel 4 dhe madje edhe filma në Hollywood, si pjesëmarrja e tij në filmin “Rock of Ages” me Tom Cruise.

Por pikërisht në ato vite të arta, sipas grave që tani e akuzojnë, Brand ka përdhunuar dhe ngacmuar viktimat e tij të supozuara mes Kalifornisë dhe Londrës. Deri më tani, të paktën katër persona janë paraqitur, duke pretenduar se janë përdhunuar ose abuzuar midis 2006 dhe 2013.

Pretendimet e tyre variojnë nga përdhunimi tek sulmi seksual, tek abuzimi emocional dhe fizik.

Gruaja e parë pretendoi se komediani e përdhunoi atë mbështetur për një muri në shtëpinë e tij në Los Anxhelos.

Sipas gruas, Brand i kërkoi falje asaj kur ajo i dërgoi një mesazh për t’i thënë, “Kur një vajzë thotë jo, do të thotë jo”, pasi ajo ishte trajtuar në një qendër të krizës së përdhunimeve.

Një viktimë e dytë pretendoi se ai e detyroi atë të kryente seks oral derisa ajo desh u mbyt kur ishte vetëm 16 vjeçe, dhe se ajo duhej ta godiste me grusht në stomak për ta bërë atë të ndalonte.

Brand do të kishte qenë 31 vjeç në atë kohë. Edhe gratë tjera e akuzojnë Brandtin për vepra të ngjashme.

Scotland Yard tha dje se po ndjek rastin dhe u bëri thirrje viktimave të tjera të supozuara të paraqiten. Deri më tani nuk ka ende një ankesë reale ndaj Brand-it, por këto janë akuza shumë të rënda të cilat tashmë kanë shkaktuar “hetime të ashpra të brendshme” në Channel 4 dhe BBC.

Nuk është e qartë se kush dhe sa e dinte për dhunën e supozuar të aktorit të humorit, por vetë ministri i Jashtëm James Cleverly dje deklaroi se “shumë me sa duket e dinin, prandaj ne kemi një problem”.

Nëse akuzat kundër Brand do të vërtetoheshin, do të gjendeshim përballë një skandali që kujton disa nga ai i Jimmy Savile, një deejay shumë i famshëm i BBC në shekullin e kaluar, i cili më vonë zbuloi se ishte një përdhunues seria dhe pedofil, por vetëm pas vdekjes së tij në 2011. Në një video të publikuar në rrjetet e tij sociale, Brand përsëriti se ishte absolutisht i pafajshëm, se të gjitha marrëdhëniet e përmendura në akuzat e tij “ishin konsensuale” dhe se “rastësisht këto akuza vijnë së bashku nga mediat kryesore që i kam kritikuar aq shumë. A mund të jetë rastësi?”.

Sigurisht, prej vitesh Brand, pikërisht për shkak të shpirtit të tij të paepur liridashës, kishte vendosur të braktiste mediat tradicionale dhe TV, të hapte kanalet e tij sociale në internet dhe YouTube, ku në përgjithësi ka mbi 10 milionë ndjekës. Kohët e fundit, për shkak të ideve të tij të shprehura, Brand kishte rrëshqitur gjithnjë e më shumë në teori konspirative - veçanërisht për vaksinat dhe politikën.

Pas akuzave të fundit për dhunë ka shumë polemika mes shumë fansave dhe ndjekësve të tij.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë