Muzike

88 vjet nga lindja e Leonard Cohen, një nga zërat më të pëlqyer ndonjëherë

Nga Gazeta Si - Bob Dylan do të shprehej për të madhin Leonard Cohen se ai e konsideronte atë rivalin e tij më të afërt dhe ishte një figurë e përkushtimit pothuajse si kult mes fansave.

Leonard Norman Cohen, këngëtar, kompozitor, muzikant, poet, romancier dhe piktor kanadez, një nga zërat më të veçantë të muzikës pop të viteve 1970, lindi 88 vite më parë, më 21 shtator 1934 në Westmount (Kebek) dhe vdiq më 7 nëntor 2016.

Kantautori dhe poeti legjendar kanadez, Leonard Cohen u shua në moshën 82-vjeçare. Në lajmin për ndarjen nga jeta thuhej: “Kemi humbur një nga vizionarët më të nderuar dhe më pjellor në muzikë”.

“Jam gati, zotni”, thotë vargu i këngës “You Want it Darker” në albumin me të njëjtin emër të publikuar në tetor dhe që do të mbetet testamenti i tij muzikor.

Me daljen e tij, albumi u perceptua si lamtumira e tij paqësore me botën, një interpretim që fitoi forcë falë një profili të shkëlqyer të David Remnick të botuar në revistën The New Yorker, në të cilin Cohen siguroi me qetësi se “ai ishte gati të vdiste”.

Një figurë kyçe për kantautorët që u shfaqën në vitet 1960, Cohen ka qenë në aktivitet gjatë gjithë jetës së tij, duke kombinuar muzikën dhe poezinë.

I lindur më 21 shtator 1934 në Montreal (Kanada) në një familje hebreje, ai menjëherë filloi të interesohej për poezinë dhe veçanërisht për veprat e spanjollit Federico García Lorca. Pasi botoi kompozimet e tij të para poetike dhe kaloi një kohë të gjatë në Greqi, Cohen bëri debutimin e tij në muzikë me albumin “Songs of Leonard Cohen” (1967), i konsideruar si një kryevepër, me këngë si “So Long, Marianne” ose “Suzanne”.

Zëri i tij i thellë dhe stili i përpunuar letrar, në të cilin ai përziente refleksionet romantike me temat shpirtërore dhe ekzistenciale, u futën në skenën folklorike të Amerikës së Veriut, ku, ndër të tjera, kishin dalë Bob Dylan ose Joni Mitchell. Karriera e tij e gjatë, model për kantautorët e të gjithë brezave, ka prodhuar rekorde epokale, duke përfshirë “Këngët e dashurisë dhe urrejtjes” (1971), “Unë jam njeriu juaj” (1988) ose “Pozicione të ndryshme” (1985), me kryeveprën “Hallelujah”, një nga këngët e tij më të njohura, e ringjallur ndër vite nga shumë artistë.

E pamundur të harrohet versioni i Jeff Buckley. Pas një tërheqjeje shpirtërore në vitet 1990, Cohen i ishte rikthyer së fundmi muzikës, pasi zbuloi se menaxheri i tij Kelley Lynch i kishte grabitur një pasuri të madhe dhe e kishte kërcënuar, duke e lënë atë të falimentuar (kishte gjithashtu një çështje të gjatë gjyqësore). Që atëherë ai ka publikuar “Old Ideas” (2012), “Popular Problems” dhe epilogun e tij muzikor “You Want It Darker” (2016). Shumë çmime të marra në jetë, duke përfshirë çmimin “Prindi i Asturias për Letërsinë” në 2011.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë