Analize

5 vendet që vendosën të ‘bashkëjetojnë’ me koronavirusin

Rreth 18 muaj pasi shpërtheu pandemia, disa vende vendosën të heqin masat kufizuese dhe të miratojnë një model të ri të "bashkëjetesës" me koronavirusin. Ato kanë vendosur që modeli i kufizimeve të ashpra dhe bllokimeve nuk është ekonomikisht i qëndrueshëm.

Danimarka

Danimarka është një nga vendet e para në Bashkimin Evropian që hoqi të gjitha kufizimet.

Vendimi erdhi si rezultat i shkallës së lartë të vaksinimeve, pasi më shumë se 80% e njerëzve mbi moshën 12 vjeç në vendin nordik janë vaksinuar plotësisht.

Qytetarët e Danimarkës mund të vizitojnë klube, restorante, palestra dhe parukierë pa treguar certifikatën e vaksinimit, të lëvizin pa maska ​​dhe të marrin pjesë pa kufizime në tubime.

"Vaksinat dhe përpjekjet e të gjithë qytetarëve për një kohë të gjatë janë themeli falë të cilit ne kemi arritur të mbajmë nën kontroll pandeminë," tha Ministri i Shëndetësisë Magnus Hoyneke. Megjithatë, ai  paralajmëroi se epidemia nuk ka mbaruar dhe qeveria nuk do të hezitojë të "veprojë shpejt nëse pandemia kërcënon përsëri funksionimin e shoqërisë ".

Singapori

Qeveria e Singaporit njoftoi në qershor se kishte në plan të ndiqte strategjinë e "të jetuarit me Covid", duke u përpjekur të kontrollonte shpërthimet përmes vaksinimeve dhe monitorimit të ngushtë të normave të shtrimit në spital në vend që të kufizojë jetën e qytetarëve.

"Lajmi i keq është se Covid-19 nuk mund të zhduket kurrë. Lajmi i mirë është se është e mundur të jetojmë normalisht me koronavirusin mes nesh, "thanë zyrtarët kryesorë shëndetësorë të Singaporit.

Autoritetet filluan të lehtësojnë disa kufizime në gusht, duke lejuar njerëzit e vaksinuar plotësisht të darkojnë në restorante dhe të mblidhen në grupe prej pesë vetash.

Sidoqoftë, rritja e rasteve të shkaktuara nga mutacioni shumë Delta po vë në dysjhim strategji, duke çuar zyrtarët që të shtyjnë heqjen totale të masave. Autoritetet paralajmëruan javën e kaluar se mund të kenë nevojë të rivendosin kufizimet e Covid-19 nëse epidemia e re nuk përmbahet.

Singapori raportoi numrin më të lartë të rasteve të Covid-19 në ditë në më shumë se një vit të martën. Deri më tani, numri i njerëzve që sëmuren rëndë mbetet i ulët falë vaksinimit, thanë autoritetet.

Tajlandë

Në muajin e ardhshëm, Tajlanda planifikon të hapë Bangkokun dhe destinacione të tjera të njohura ndërsa vendi përpiqet të nxisë industrinë e turizmit, megjithëse numri i rasteve është në rritje.

Sipas planit, turistët që janë plotësisht të vaksinuar kundër koronavirusit dhe nëse kalojnë testet e nevojshme, do të lejohen të vizitojnë kryeqytetin, por edhe zona të tilla si Pattaya dhe Hua Hin.

Phuket u hap më 1 korrik pa asnjë kufizim për turistët e vaksinuar.

Vendi aziatik ishte në gjendje të kufizonte transmetimin vitin e kaluar për shkak të kufizimeve të rënda, por këtë vit të infektuarit po rriten. Shkalla e vaksinimit është e ulët në krahasim me vendet fqinje, me vetëm 18% të popullsisë së përgjithshme të vaksinuar plotësisht dhe 21% të vaksinuar pjesërisht.

Afrika e Jugut

Afrika e Jugut ka filluar të lehtësojë disa kufizime për Covid-19 pasi normat e të infektuarve filluan të bien në vend.

Lehtësimi i kufizimeve, i shpallur nga Presidenti Cyril Ramaphosa të Dielën, është i jashtëzakonshëm në një vend që ka kaluar pjesën më të madhe të pandemisë me rregulla jashtëzakonisht të rrepta të distancës sociale. Sidoqoftë, normat e vaksinimit mbeten të ulëta.

Ramaphosa paralajmëroi se vala e tretë shkatërruese e infeksioneve të shkaktuara nga mutacioni më ngjitës Delta nuk kishte përfunduar, por shtoi se vendi tani ka  doza për të vaksinuar të gjithë popullsinë e rritur.

Ai gjithashtu inkurajoi të gjithë qytetarët të vaksinohen dhe të respektojnë kufizimet e tjera për të lejuar që vendi të kthehet në normalitet.

Kili

Kili është bërë një model për një fushatë të suksesshme vaksinimi. Sipas të dhënave të fundit nga Ministria e Shëndetësisë e vendit, 87% e qytetarëve kanë mundur të vaksinohen.

Vendi tashmë ka filluar të japë doza përforcuese për ata që janë vaksinuar plotësisht. Autoritetet gjithashtu dhanë dritën jeshile për të filluar vaksinimin e fëmijëve mbi moshën gjashtë vjeç duke filluar nga e hëna e ardhshme.

Pavarësisht kërcënimit të mutacionit Delta, qeveria njoftoi se kufiri do të jetë i hapur për turistët e huaj nga 1 tetori, kur fillon sezoni i dimrit në Hemisferën Jugore. Turistët e huaj do të jenë në gjendje të hyjnë në vend nëse plotësojnë disa kushte.

"Hapja e kufijve për turistët e huaj është një hap i rëndësishëm në rifillimin e industrisë së turizmit," thanë zyrtarë të lartë të ministrisë së turizmit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë