Muzike

10 këngët themelore të Elvis Presley

Shumica e kritikëve dhe gazetarëve të muzikës bien dakord për një datë për të treguar lindjen e rock-ut: 5 korrik 1954. Siç tha John Lennon: “Para Elvisit nuk kishte asgjë”.

Një Elvis Presley shumë i ri dhe i panjohur, sapo kishte marrë diplomën, ishte në Sun Studios në Memfis së bashku me kitaristin Scotty Moore dhe basistin Bill Black, kur të tre kishin intuitën për të shpërthyer. “That’s all right”, një blu nga Arthur Crudup, në diçka absolutisht e re dhe mbizotëruese.

Producenti Sam Phillips dha një fillim dhe u kërkoi të treve ta bënin gjithçka përsëri, në mënyrë që ta regjistronin në vinil.

Rock & roll lindi, duke ripunuar muzikën bardh e zi, me një dozë të mirë spontaniteti dhe guximi.

Lindur në Tupelo më 8 janar 1935, Elvis Presley më vonë u bë Mbreti, shtëpia-muze i tij në Memfis është ende një nga atraksionet më të vizituara në Shtetet e Bashkuara sot, të dhënat dhe koleksionet e tij vazhdojnë të shesin miliona kopje çdo vit, duke gjeneruar një qarkullim të denjë për një shumëkombësh.

Në pak më shumë se njëzet vjet karrierë, me 61 albumet e tij dhe mbi një miliard rekorde të shitura në të gjithë botën, “The King” ka lënë një gjurmë të pashlyeshme në muzikën e shekullit XX.

Elvis vdiq më 16 gusht 1977, 42 vjet më parë, i goditur nga një sulm në zemër, pas një staze të madhe gastrointestinale. Fiziku i tij ishte dobësuar tashmë nga problemet e hipertensionit, arterioskleroza koronare dhe dëmtimi i mëlçisë, si dhe një përdorim i paskrupullt i ilaçeve.

Ajo që mbetet, përtej mitit të Elvisit, janë këngët e tij. Janë zgjedhur 10, por sigurisht ata janë të pakta krahasuar me kryeveprat e tij të shumta.

  1. Heartbreak Hotel(1956). Të frymëzuar nga lajmi i vetëvrasjes së një djali që la një notë lamtumire ku shkruhej “Unë eci në një rrugë të vetmuar”, kompozitorët Tommy Durden dhe Mae Boren Axton shkruan Heartbreak Hotel 1955 në vetëm tridhjetë minuta. Një vit më vonë, Elvis ia dorëzoi këngën pavdekësisë falë interpretimit të tij legjendar.

2) Hound Dog (1956). Një bluzë e shkruar nga Jerry Leiber dhe Mike Stoller, e regjistruar fillimisht në 1952 nga Willie Mae “Big Mama” Thornton. Sidoqoftë, në kujtesë mbetet versioni magjepsës i Elvis Presley, i renditur i nëntëmbëdhjeti në listën e 500 këngëve më të mira në histori sipas revistës Rolling Stone.

3) Don’t be cruel (1956). Publikuar më 13 korrik 1956 si krahu B i Hound Dog. Në vetëm disa javë, Hound Dog arriti vendin e dytë në tabelë duke shitur mbi një milion kopje, por shpejt u tejkalua nga Don’t Be Cruel, i cili arriti numrin një në tre grafikë të ndryshëm: Pop, Country dhe R ‘n’ B. Deri në fund të vitit 1956, këngëtari kishte shitur katër milionë kopje në Shtetet e Bashkuara.

4) Love me tender (1956). Një nga baladat më të famshme dhe romantike ndonjëherë. Presley interpretoi Love Me Tender në Ed Sullivan Show më 9 shtator 1956, pak para se të publikohej dhe rreth një muaj para publikimit të filmit eponim për të cilin kënga u regjistrua. Të nesërmen, RCA mori një milion rezervime për këngën, duke e bërë atë të artë para se të dilte.

5) (Let me be your) Teddy Bear (1957). Shkruar nga Kal Mann dhe Bernie Loëe, (Let me be your) Teddy Bear ishte hiti i verës së vitit 1957. Melodia e këngës është e frymëzuar qartë nga Boll Ëeevil, një këngë tradicionale. Në këtë Elvis ishte një mjeshtër: ai mori një pjesë klasike dhe e shndërroi atë në diçka të re.

6) Jailhouse Rock (1957). Kënga e paharrueshme, e shkruar nga Jerry Leiber dhe Mike Stoller, por mbi të gjitha interpretimi i denjë i Elvis. Jailhouse Rock ishte tema kryesore e filmit me të njëjtin emër i cili pati një sukses të madh.

7) It’s noë or never (1960). Këngë e dashur për publikun italian, pasi merr melodinë e ‘O Sole Mio’, edhe nëse frymëzimi për pjesën i erdhi Elvisit gjatë shërbimit të tij ushtarak, kur ai dëgjoi There’s No Tomorrow nga Tony Martin, regjistruar në 1949. Kjo këngë është e dyta më e shitur e Elvis Presley, si dhe një nga më të shiturat të të gjitha kohërave.

8) Are you lonesome tonight? (1960) Të gjithë e lidhin këtë këngë me Elvisin, megjithëse në të vërtetë regjistrimi i parë daton që nga viti 1926. Mbreti e regjistroi atë në versionin e saj më 4 Prill 1960, me insistimin e menaxherit të tij historik, kolonel Tom Parker, pasi ishte një nga këngët e preferuara të gruas së tij. Ndonjëherë Elvis, kur e këndonte drejtpërdrejt, shpesh ndërronte tekstin duke i dhënë asaj konotacione humoristike.  

9) Surrender (1961). Gurët e mesit të viteve pesëdhjetë ishin tani një kujtim i largët, aq sa në 1961 Elvis regjistroi versionin anglisht të Torna a Surriento, një baladë e shkëlqyer Napolitane nga Giambattista dhe Ernesto de Curtis, në adaptimin e Doc Pomus dhe Mort Shuman. Zëri i këngëtarit këtu është jashtëzakonisht i fuqishëm dhe ekspresiv.

10) Suspicious minds (1969). Kënga e fundit e Presley për të arritur në krye të top listave,  “Suspicious minds”, të mbështetur nga një tingull tipik i viteve gjashtëdhjetë, tregon për një dashuri që nuk mund të marrë fluturimin sepse mbahet nga shumë dyshime.

Dashuria e miliona fansave për Elvisin, nga ana tjetër, është akoma e gjallë dhe e pranishme edhe sot, 42 vjet pas vdekjes së tij, siç dëshmohet nga 9.9 milionë dëgjues mujor në Spotify, 16.5 milionë orë transmetim i muzikës së Elvis vetëm në 2019 dhe 2.3 milionë listat e dëgjimit bazuar në ikonën e artistit Memphis.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë