Drejtësia

Tjetërsimi i pronave në Shëngjin, SPAK kërkon 4 vite burg për ish-kryebashkiakun e Lezhës, Fran Frrokaj

Gazeta Si - Prokuroria ka kërkuar 4 vit burg për ish-kryebashkiakun e Lezhës, Fran Frrokaj, i cili akuzohet për shpërdorim detyre për tjetërsim të pronave në bregdetin e Shëngjinit në zonën e Ranës së Hedhun.

Një vit më parë, Gjykata e Apelit në Shkodër gjeti fajtor dhe dënoi me nga tre vjet burg ish-kryebashkiakun e Lezhës, Fran Frrokaj, dhe ish-kryetarin e qarkut Lezhë, Gjok Ndoka, të akuzuar për tjetërsimin e 234 mijë metrave tokë në bregdetin e Shëngjinit.

Ish-kryebashkiaku i Lezhës qëndroi në pranverën e 2018-ës për 3 muaj në burg dhe u lirua më vonë me “arrest shtëpie”, masë e cila u zbut më tej në gjendje të lirë gjatë procesit në Apel.

Por vendimi i fundit në tetor të vitit të kaluar, e ktheu atë edhe një herë në qeli, ku tashmë është vendosur në burgun e Reçit.

Gjykata e Apelit në Shkodër, në 28 tetor 2022, shpalli vendimet në lidhje me akuzat për tjetërsimin e pronave në zonën e Ranës së Hedhun në Shëngjin për 18 persona.

Ish-kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj dhe ish-kryetari i Qarku Gjok Ndoka u dënuan me nga 3 vite burg.

Gjykata gjeti fajtor dhe 16 zyrtarë e qytetarë të përfshirë në tjetërsimin e 234 mijë metrave tokë në bregdetin e Ranës së Hedhun në Shëngjin, por duke bërë disa ndryshime nga vendimi i dhënë nga Gjykata e Shkallës së Parë.

Për ish-nënkryetarin e Bashkisë Enver Hafizi dhe ish-juristin e bashkisë Ardenis Haxhia, dënimi me burg u konvertua me shërbim prove, ndërsa ish-futbollisti Renata Malotaj i cili u shpall i pafajshëm nga Gjykata e Lezhës u dënua nga Apeli me 1 vit shërbim prove.

Dy përfitues të pronave të tjetërsuara po ashtu u lanë në dënim me kusht.  Për personat e tjerë, Apeli la në fuqi vendimet e Gjykatës së Shkallës së parë Lezhë e cila i kishte dënuar nga 1 deri në 3 vite burg.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë