Konflikti SHBA-Iran

“Shqipëria e përçarë po përfshihet në konfliktin më të madh global”

Nga Frida Ghitis, “World Politic Review” – Shqipëria është përfshirë papritur në një prej konflikteve më të rrezikshme gjeopolitike të kohëve të sotme, ajo që vë Iranin kundër Shteteve të Bashkuara, Arabisë Saudite dhe shteteve të tjera të Gjirit dhe koha për ta bërë këtë nuk mund të ishte më e keqe. Vendi ballkanik është në mes të një krize politike të që herë pas here ka qenë e dhunshme dhe rezultati i të ciles është ende i pasigurt. Shqipëria gjithashtu po përpiqet pa sukses për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian për vite me radhë, por trazirat e tanishme e bëjnë këtë qëllim të duket edhe më i largët. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, lufta e brendshme e Shqipërisë e ka kthyer atë në një objektiv për aktorët keqdashës që kërkojnë të përfitojnë nga një komb i hutuar dhe i ndarë.

Avokati i Trump, Rudy Giuliani, së bashku me disa figura të tjera të shquara, përfshirë ish-senatorin amerikan Joe Lieberman dhe deputetin britanik, Mattheë Offord, morën pjesë në konferencën vjetore “Irani i Lirë” të organizuar nga muxhahidinët e MEK, një ceremoni e fshehtë e mbajtur për përmbysjen e regjimit teokratik të Iranit. MEK shpesh përshkruhet si një kult dhe ishte klasifikuar dikur nga Departamenti i Shtetit si një organizatë terroriste. Tani, disa nga mbështetësit kryesorë të saj punojnë për Trump dhe administratën e tij, duke e vendosur Shqipërinë në qendër të dosjes së Iranit. Ndoshta mbështetësi më i madh i MEK është John Bolton, këshilltar i Trumpit, i cili dëshiron që muxhahedinët të qeverisin Iranin.

Rudy Guliani

MEK ka një histori të çuditshme dhe te kontestueshme Ajo u shfaq si një organizatë islamiste-marksiste në Iran në vitet 1960 dhe ishte antiamerikanë. Ajo vrau pjesëtarët e policisë së Shahut dhe luajti një rol kyç në rrëzimin e tij gjatë revolucionit të vitit 1979. Por ajo u përplas me autoritetet e reja islamike të Iranit pasi ata morën pushtetin dhe u larguan nga vendi në fillim të viteve 1980. Kur Iraku nën Saddam Hussein shkoi në luftë kundër Iranit, MEK-u kundërshtoi me forcë Republikën Islamike dhe u bashkua me Bagdadin dhe përfundoi ndërtimin e një baze operacionesh pranë kufirit iranian në Irak, nga i cili organizonte sulme brenda Iranit.

Grupi ishte ende i fshehur në Irak kur forcat amerikane pushtuan dhe përmbysën Sadamin në vitin 2003. Ndërsa Iraku u zhyt në kaos, agjentët iranianë filluan të sulmonin MEK. Në një sulm, në vitin 2013, ata masakruan më shumë se 50 anëtarë të MEK-ut. Administrata e Obamës, e cila kishte hequr grupin nga lista e grupeve të caktuara terroriste të Departamentit të Shtetit në vitin 2012, pas një fushate lobimi të gjatë dhe të shtrenjtë në Uashington nga MEK dhe simpatizantët e saj, bënë një marrëveshje për rivendosjen e rreth 3,000 anëtarëve të MEK në Shqipëri, një vend etur për të mbajtur lidhje të forta me Amerikën.

Që kur u zhvendos në Shqipëri, MEK kishte marrë vetëm vëmendje të vogël ndërkombëtare, por kjo ndryshoi me ardhjen e administratës Trump. Figurat kryesore të administratës kanë mbrojtur grupin. Bolton dhe Giuliani në veçanti e kanë promovuar atë si një qeveri të ligjshme në mërgim që duhet të zëvendësojë Republikën Islamike edhe pse ka pak mbështetje brenda Iranit.
Vëmendja e administratës së Trump ndaj MEK padyshim që po tërheq vëmendjen e Teheranit në një moment politik të rrezikshëm në Shqipëri. Qeveria shqiptare u zhyt në krizë kur partitë e opozitës u tërhoqën nga Parlamenti dhe kërkuan dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama, duke e akuzuar për korrupsion, manipulim zgjedhjesh dhe lidhje me krimin e organizuar. Korrupsioni ka qenë endemik në Shqipëri që nga fundi i sundimit komunist, por Rama në përgjithësi gëzon mbështetjen e SHBA-ve dhe shumicës së Europës.

Baza e MEKRritja e dukshmërisë së MEK-ut mes përplasjeve të Administratës Trump me Iranin mund ta bënte Shqipërinë më të prekshme se kurrë për ndërhyrjen e jashtme. Tensionet në Tiranë u shtuan muajin e kaluar pasi gazeta gjermane Bild zbuloi biseda nga përgjimet e prokurorëve që lidhnin Ramën dhe Partinë Socialiste po komplotonin me grupe kriminale për të manipuluar zgjedhjet në vitin 2016. Rama dhe partia e tij mohojnë çdo akuzë.

Por kundërshtarët e tyre dolën në rrugë, me protestuesit që hidhnin kokteje Molotov. Situata u përkeqësua kur opozita deklaroi se do të bojkotojë zgjedhjet e qershorit. Presidenti Ilir Meta më pas njoftoi se ishte duke anuluar votimet dhe duke i shtyrë për tetor. “Pa opozitën, tha ai, zgjedhjet nuk do të ishin demokratike.”. Pjesëmarrja, nuk ishte çudi që ishte e ulët. Ndërkohë që fituesit e zgjedhjeve janë te gatshëm për të marrë postet e tyre të reja, disa kryebashkiakë refuzuan të heqin dorë nga zyrat e tyre.

Skena politike mbetet e trazuar, plot tension, hiperbolë dhe komplot. Meta ka akuzuar Ramën se është duke bashkëpunuar me miliarderin Xhorxh Soros për të destabilizuar Shqipërinë dhe për të krijuar një “diktaturë” që përfshin Shqipërinë dhe Kosovën. “Populli nuk do që të jetë një koloni në robëri të pastrimit të parave dhe krimit të organizuar. Në vend të kësaj, ata duan të jenë pjesë e perëndimit demokratik dhe t’i bashkohen Bashkimit Evropian”, deklaroi Meta në një intervistë.

Afati përfundon për Shqipërinë: Në tetor, Këshilli Evropian do të marrë një vendim për fillimin formal të bisedimeve të pranimit me Shqipërinë. Betejat në rrugë, thirrjet për emrin dhe teoritë e konspiracionit të gjitha mbështesin pikëpamjet e skeptikëve që thonë se demokracia e Shqipërisë nuk është e pjekur apo e qëndrueshme për t’u bashkuar me BE.

Sikur kjo të mos ishte mjaftueshme, problemet me Iranin mund të shpërthenin, duke ngritur rrezikun e ndërhyrjes iraniane. Irani mori njoftim për tubimin ku mori pjesë Giuliani dhe mediat e saj ndëshkonin Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore për mbështetjen e një organizate terroriste. Irani ka një rekord të gjatë të vrasjes së disidentëve në të gjithë Lindjen e Mesme dhe Evropën.

Qëllimi i MEK-ut mbetet përmbysja e regjimit iranian, megjithëse tani thotë se është kundër dhunës. Megjithatë nëse opozita vendos të veprojë kundër qeverisë në Iran, potenciali për një krizë të re në Evropë dhe brenda NATO-s, me në qendër Shqipërinë, do të ishte shumë real.

Frida Ghitis është një analiste e çështjeve botërore. Ajo është korrespondente e CNN dhe “The Washington Post”.

 

Më Shumë