Ne rrjet

Njihuni me avokatin Keir Starmer: Kryeministrin e ardhshëm të Britanisë?

Avokati është gati të përveshë mëngët në rrugën e fushatës

Nga Gazeta ‘Si’ - Ai është parë në politikën britanike para së gjithash si avokat, metodik, profesional por pa ndonjë dhunti të veçantë.

Por Keir Starmer është në fakt më shumë se sa ç'duket.

Dhe nëse sondazhet janë të sakta – epërsia e Partisë Laburiste ndaj konservatorëve në pushtet është aktualisht më shumë se 20 pikë – ai do të bëhet kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar në zgjedhjet e përgjithshme më 4 korrik.

Dalëngadalë, publiku britanik ka mësuar më shumë për karakterin e këtij avokati të qendrës së majtë, që drejton partinë opozitare. Ata kanë mësuar, gjithashtu, skicën e planeve të tij për qeverinë – megjithëse detajet më të imta të të dyjave mund të jenë të pakapshme.

“Nëse doni të kuptoni politikën e Starmerit, shikoni jetën e tij përpara se të ishte politikan”, tha një person që e njeh mirë 61-vjeçarin.

Ai ka lindur në Londër dhe është shkolluar në një shkollë selektive, të financuar nga shteti në Tory-heavy Surrey, në Anglinë Juglindore. Babai i Starmer-it, Rodney, kujdesej me kohë të plotë për nënën e tij, e cila u diagnostikua me një artrit të rrallë inflamator kur Keir ishte 11 vjeç.

“Ajo mezi mundi të ecte për pjesën më të madhe të jetës së saj … gjymtyrët e saj ishin ndërprerë”, tha Starmer për POLITICO në një intervistë në 2019.

Por Keir Starmer është më shumë se sa ç'duket

Starmer 'në kostumin' e avokatit

Përvoja të tilla shpjegojnë disi zellin e krahut të majtë të karrierës së hershme ligjore të Starmer.

Në mënyrë të famshme ai përfaqësoi dy eko-aktivistë që morën fuqinë e McDonalds në një çështje famëkeqe ligjore në fillim të viteve 1990. Më pas, ai u specializua në rastet e diskutueshme të të drejtave të njeriut, duke luftuar gjithmonë për të dëmtuarin. (Kundërshtarët konservatorë që atëherë i kanë kapur këto raste, duke e akuzuar atë për luftë për terroristët.)

Siç e shprehu ish-drejtori britanik i Prokurorisë Publike (DPP) Ken McDonald në një profil të Starmer për podcastin e POLITICO-s vitin e kaluar: “Ai erdhi në bar për të përfaqësuar qiramarrësit, në vend të pronarëve.”

Por në vitin 2008 Starmer u shndërrua në kryetar të të drejtave të njeriut në krahun e establishmentit – një trashëgimi që ai tani e tregton për të projektuar stabilitet për votuesit e qendrës.

Shumë zbulojnë një ndryshim të ngjashëm në politikën e tij personale që kur ai u bë lider i Laburistëve në prill 2020. Pasi iu bashkua parlamentit në vitin 2015, Starmer u bë sekretar në hije i Brexit nën Jeremy Corbyn vitin e ardhshëm. Starmer ishte gjithmonë i kujdesshëm që të mos sulmonte liderin e tij të krahut të majtë, ndërsa Corbyn mbeti i popullarizuar me anëtarët laburistë. Por Starmer ishte gjithashtu i kujdesshëm për të apeluar mbi kokën e Corbyn-it ndaj ndjenjës eurofile në partinë e tij, duke shtyrë për një referendum të dytë që mund të anulonte vendimin e MB-së për t'u larguar nga BE.

Edhe në dhjetor 2019, pasi Corbyn dha dorëheqjen pas humbjes më të keqe të laburistëve në zgjedhjet e përgjithshme në gati një shekull, Starmer tha se partia e tij nuk duhet të "mbidrejtojë" në qendër.

Kritikët e tij në të majtë thonë se ai ka bërë pikërisht këtë që kur fitoi udhëheqjen, duke braktisur me shpejtësi "10 premtimet" që ai u bëri anëtarëve gjatë fushatës së tij.

E majta e partisë që atëherë është margjinalizuar më tej përmes përzgjedhjes së kandidatëve, e drejtuar në mënyrë të pamëshirshme nga një makinë qendrore e partisë tani nën kontrollin e Starmer. Dhe vetë Corbyn është pezulluar për komentet që ai bëri për shkallën e antisemitizmit brenda laburistëve nën udhëheqjen e tij. Starmer zotohet se ish-shefi i tij - dhe "miku" - nuk do të kthehen kurrë.

Në vitin 2008 Starmer u shndërrua në kryetar të të drejtave të njeriut në krahun e establishmentit

A e ka ndryshuar ai 'pamëshirshëm' partinë siç pretendon?

Ky udhëtim drejt majës nuk ishte i rastësishëm. Për dy vjet përpara se të kandidonte për udhëheqje, Starmer filloi të mbante takime të fshehta përgatitore çdo të hënë me miq dhe ndihmës të besuar.

Starmer nuk kërkon falje për rrugën që ka marrë, duke u mburrur se ka ndryshuar "pamëshirshëm" partinë e tij nga epoka e Corbyn dhe ka shpartalluar antisemitizmin brenda saj. Për aleatët e tij, këto ndryshime tregojnë një mendje të vetme që ata e admirojnë. Ata thonë se ai do të fokusohet, hap pas hapi, në fitimin e partisë së tij, pastaj të vendit dhe më pas në qeverisjen e tij – dhe se çdo hap do të duket ndryshe nga ai që u bë më parë.

"Ai është instinktivisht një votues dhe person laburist, por ai nuk është laburist i fisshëm", tha personi që e njeh, i cituar më lart. Starmer nuk ka klikën e tij të deputetëve dhe ka punësuar nëpunës civilë në punë kyçe politike, duke përfshirë shefen e tij të fuqishëm të kabinetit, Sue Grey. Ai preferon të punojë në selinë e hapur të laburistëve.

"Ai nuk e kupton atë," tha personi. “Miqtë e tij janë miq të vërtetë, njerëzit me të cilët luan futboll – ai nuk e sheh parlamentin si një klub social.”

Sa pragmatik është ai?

Stili publik i Starmer është jashtëzakonisht metodik.

Pragmatizmi i tij i kujdesshëm shtrihet edhe në politikën e jashtme, ku – ndryshe nga paraardhësi i tij i krahut të majtë – Starmer shpesh pasqyron linjën e qeverisë. Jo gjithmonë; Starmer do të donte një marrëdhënie më të ngushtë me BE-në. Por ai ka mbështetur sulmet ndaj Jemenit dhe dronëve iranianë që u qëlluan drejt Izraelit dhe – pasi i quajti komentet e Donald Trump “të neveritshme” në vitin 2016 – tani thotë se një qeveri laburiste do të punojë me këdo që fiton Shtëpinë e Bardhë në nëntor. 

Qëndrimi i ashpër i Starmerit në politikën e jashtme i ka shkaktuar atij probleme me bazën e tij. Një përgjigje e keqformuar pas sulmeve të Hamasit të 7 tetorit, në të cilën ai sugjeroi se Izraeli kishte të drejtën të ndalonte energjinë dhe ujin në Gaza, dëmtoi keq marrëdhëniet me votuesit myslimanë dhe pro-palestinezë. Ai më vonë sqaroi vërejtjet e tij dhe që atëherë ka bërë thirrje për një armëpushim të qëndrueshëm.

Ndihmësit tani përpiqen që Starmerin për publikun ta paraqesin më njerëzor. Javën e kaluar ai nisi "hapat e tij të parë" për qeverinë - një kartë premtimi që të kujton zgjedhjet e vitit 1997, të cilat laburistët i fituan me shumicë - me mëngët e këmishës të përveshur dhe një stil të foluri më të sigurt në shfaqje.

Por për sa i përket politikës, detajet më të imta nuk janë skalitur ende. Gjashtë "hapat e tij të parë" ishin thjesht një përzgjedhje e ngushtë premtimesh të paqarta të marra nga "misionet" më të gjera mbi ekonominë, energjinë, Shërbimin Shëndetësor Kombëtar, krimin dhe mundësitë. Politikat dikur radikale për investimet e gjelbra dhe reformën kushtetuese janë zbutur, edhe para se laburistët të hyjnë në qeveri. Sindikatat kanë frikë se një grup i guximshëm propozimesh për të rritur të drejtat e punëtorëve do të dobësohet gjithashtu përpara se ato të shkruhen ndonjëherë në ligj.

Javët e ardhshme mund të mprehin skajet e politikës së Starmerit, ashtu si - nëse ai fiton - orteku i problemeve strukturore me të cilat përballet MB do të testojë aktin e tij balancues midis kujdesit sot dhe vizionit nesër.

Por tani për tani, mesazhi i tij i fushatës është i thjeshtë – se është koha për ndryshim, pas 14 vjetësh “kaosi” konservator. Sondazhet sugjerojnë se vetëm një mesazh i thjeshtë mund të jetë i mjaftueshëm për ta parë atë në Downing Street në korrik.

Burimi: Politico/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë