Njerez

Një aktor britanik u largua nga Hollywood për të luftuar ISIS, tani është braktisur në Belize

Plumbat bërtisnin në rrugët e shkatërruara në gëlbaza më të trasha mizash në rrugë. Mashtruan mitralozët.

Dhe granata me helikë. Këto ishin më të këqijat. Ata bllokuan me goditje të tmerrshme dhe tronditëse, duke shkatërruar bllokun e betonit në retë e ndezura të pluhurit.

Për ditë të tëra, në tetorin e rrënuar të 2017, Michael Enright u shtyp në një godinë të kthyer në një stacion beteje, duke ndezur nofullat e fortesës së fundit të Shtetit Islamik në Siri. I padrejti ishte më i pamunduri nga ushtarët, i mbërthyer aty pranë vëllezërve të tij kurdë dhe mërgimtarët e milicisë, duke shmangur plumba, duke qëlluar me pushkën e tij kallashnikov, duke pyetur veten nëse këto mund të ishin momentet e tij të fundit në tokë.

“Dukej sikur djalli vetë po ndizte zjarr mbi mua”, thotë Enright.

Më pak se dy vjet më parë, Enright - një aktor Holliëood-i nga Britania e Madhe - kishte punuar në Los Anxhelos në një Porsche të zezë 911 dhe me yjet e filmit gjatë pushimeve pas ceremonisë së çmimeve. Enright, i cili ka një ngjashmëri me aktorin Russell Croëe, ishte shfaqur me Tom Cruise në filmin “Knight and Day”. Ai ishte mysafir si aktor negativ në serialin televiziv “Agjentët e SHIELD”. Që nga vitet '80 ai jetoi jetën e ëndrrave të aktorit punëtor në kryeqytetin argëtues të botës.

Megjithatë, një ditë në 2015, duke kundërshtuar sensin e përbashkët dhe duke inkurajuar lotët e miqve të tij, ai vendosi të linte gjithçka pas. Duke mos qëlluar asnjëherë me armë një qenie tjetër njerëzore, ai ndërmori një odise në moshën 51-vjeçare, e cila mund të vinte direkt nga imagjinata e një skenaristi hollyëoodian.

Zhurmat e tij të çuditshme dhe sinjifikante e çuan atë në dy udhëtime beteje për në Siri si vullnetare me milicinë kurde të mbështetur më parë nga Shtetet e Bashkuara. Ata gjithashtu e shtynë atë në shtigjet bizantine dhe kthesat e sistemit të imigracionit amerikan dhe në egërsitë e rrjeteve ndërkombëtare të spiunazhit.

Për shkak se ai ka frikë të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar, ku disa vullnetarë britanikë me milicinë kurde janë arrestuar dhe akuzuar për bashkëpunim me terroristë, ai e gjen veten në thelb një njeri pa një vend. Në pamundësi për të punuar, paratë e tij janë zvogëluar, ai endet, duke u hedhur në dy vitet e fundit banesa të varfra ose në ndonjë shtrat në Belize dhe gjetkë në Amerikën Latine në shtëpitë e njerëzve që ai takon në rrugë ose në internet. Ai mbart një dyshek të hollë për të fjetur, një çantë shpine, kanotiere dhe pantallona të shkurtra dhe një laptop të madh, duke shpresuar kundër shpresës se dikush, kushdo, do ta ndihmojë atë të kthehet në Los Anxhelos.

Përmes më shumë se dyzet intervistave me miqtë e tij, shokët e luftëtarëve dhe të tjerë, si dhe video dhe dokumentacione të tjera mbi shfrytëzimet e fushës së betejës së Enright, Ëashington Post ishte në gjendje të konfirmojë pothuajse çdo aspekt të historisë së aktorit. Saga e tij tani ka tërhequr vëmendjen e lojtarëve të pushtetit të Uashingtonit dhe mbështetësve të veteranëve, të cilët janë acaruar për t'i dhënë fund mërgimit të Enright dhe ta marrin atë në shtëpi.

Detajet e trajektores së tij ofrojnë një vështrim intim të pazakontë në forcat që motivojnë burra dhe gra nga e gjithë bota të hedhin veten në konflikt. Për dallim nga mercenarët që derdhen në zonat fitimprurëse të luftës, Enright iu bashkua luftës pa pagesë, një kthim në dramat dikur legjendare kur shkrimtari i njohur britanik, George Orëell dhe të tjerët luftuan në luftën civile spanjolle.

Nuk pendohem për asgjë, mik. Do ta bëja përsëri

Siç thotë Enright, përvojat e tij të luftës ishin të gjitha të lidhura me balancimin e një llogarie. Libri në kokën e tij është i veçantë për atë të disa imigrantëve të suksesshëm - ai thotë se dëshironte të shlyente Amerikën, duke ndihmuar për të mposhtur një prej armiqve të tij terroristë.

Në ekran, ai kishte luajtur shpesh personazhin negativ, duke përfituar nga aftësia e tij për të xhiruar një pamje tërheqëse në kamera. Në jetën reale, ai dëshironte të ishte një djalë i mirë.

Enright parasheh një skenë të fundit që akoma duhet të filmohet, ajo në të cilën ky mjeshtër i roleve të vogla vjedh shfaqjen, duke zbuluar sekretet e një kabine vrastare dhe fanatike: ai mblodhi informacione për Shtetin Islamik në fushat e betejës së Sirisë: kartat e kujtesës për kompjuterët, ID, letra - ai shpreson se ata mund të hapin të dhëna për lëvizjet e grupit në Lindjen e Mesme dhe Shtetet e Bashkuara. Spiuni luftëtar nuk ka gjasa të ketë nevojë vetëm për qeverinë e SHBA për të vërtetuar dhe vlerësuar atë që ka gjetur - të mjaftueshme për të parë përtej shkeljes së tij të ligjit të imigracionit.

Me gjithë zhgënjimin e tij, Enright, tani 56 vjeç, me flokë të shkurtër e të zbardhur përsëriste të njëjtën frazë pa pushim gjatë orëve të intervistave me ‘The Post’: “Nuk pendohem për asgjë, mik. Do ta bëja përsëri”.

Mbërritja në Amerikë

Ai u rrit me shumë vështirësi në një zonë të vështirë të Manchesterit, ku thotë se babai i tij kreu vetëvrasje ndërsa luftonte kundër kancerit. Enright ishte vetëm 18 vjeç.

Më vonë filloi të tregojë historinë e një taksie. Një taksist imigrant pakistanez me emrin Mustafa u bë një lloj babai zëvendësues. Mustafa - ai kurrë nuk do ta kishte harruar atë njeri ose emrin e këtij njeriu.

Gjithçka që Enright donte të bënte ishte të shkonte në Amerikë. Ai donte të fitonte para amerikane. Donte të puthte vajzat amerikane. Ai donte të ishte një amerikan, sepse pikërisht atje, ai mendonte se jo vetëm mund të rikthejë vetën, por edhe ta shpikë veten. 

Kur ishte 19 vjeç, tregon ai, hipa në një aeroplan dhe shkova në Neë York, duke hyrë në vend me të parën nga disa viza turistike. Me të mbërritur në Neë York, ai gjeti punë si kamerier në një restorant afër Qendrës Botërore të Tregtisë.

Ai filloi të vepronte si në Angli dhe mbase ishte e pashmangshme që ai të gjente rrugën e tij për në Hollyëood. Theksi i tij në Manchester e kishte shënuar atë si një anëtar i klasave të ulëta të Britanisë së Madhe, duke prerë mundësitë, por në Los Anxhelos ishte e kundërta. Iu hapën dyert, sidomos në audicione.

Ndërsa u përpoq ta njihte veten, ai menaxhonte një bujtinë të të rinjve në ‘Venecian Beach’. Vajzat turistike të shkujdesura erdhën dhe shkuan, duke kërkuar argëtim. Kishte shumë vajza për t’u puthur.

“Kam jetuar këtë jetë shumë hedoniste”, thotë Enright gjatë një interviste në qytetin e largët të San Ignacio në Belize, ku jetoi për muaj të tërë.

Pushimi i tij i parë si aktor erdhi kur dëgjoi audicionin për rolin e boksierit në një reklamë për pije të gazuara.

Rolet televizive kanë hyrë në skenë. Ai luajti një ushtar në ushtrinë republikane irlandeze në serialin televiziv “JAG”. Ai ka mbledhur më shumë reklama.

Enright ka qenë gjithmonë impulsiv, thonë miqtë e tij.

Disa vjet më vonë, sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 e çuan atë në një kurs që e çoi përfundimisht në Siri. Për ditë të tëra, Enright, thonë miqtë e tij, ai nuk mund të ndalonte së shikuari lajmet.

“Kam qarë çdo ditë”, thotë Enright.

Ai u tha miqve të tij se dëshironte të bashkohej me ushtrinë amerikane dhe të luftonte terroristët në Afganistan. Këtu, arsyetoi ai, ekzistonte mundësia e bërjes së një pagese për borxhin që ai mendonte se i detyrohej Shteteve të Bashkuara. Shokët e tij e kundërshtuan për këtë vendim që më vonë do të bëhej pendimi më i madh i jetës së tij.

Në gusht të vitit 2014, trupat e Shtetit Islamik hynë në rrethin e Sinjar në Irakun verior, një zonë që strehonte jezidët, një pakicë etnike kurde. Qindra burra u vranë në një masakër gjenocidi. Gratë u kapën dhe iu nënshtruan përdhunimeve dhe martesave të detyruara.

Gjysmë botë larg, Enright e gjeti veten përsëri të fiksuar me lajmet: “Unë u bëra një i varur nga ISIS”.

Në të njëjtin muaj, një terrorist i Shtetit Islamik i preu kokën gazetarit amerikan, James Foley, duke u mburrur për vrasjen në një video të frikshme. Vrasësi u identifikua më vonë si një britanik me origjinë arabe i cili u bë i njohur si “Jihadi John”.

Në një bar në Santa Monica me një mik britanik në Los Anxhelos, ku luhej skuadra e tyre e preferuar e futbollit, Manchester City, Enright i tha se nuk mund të ndalonte së menduari për mizoritë e Sinjar dhe kokën e Foley.

“Unë do ta korrigjoj këtë gabim”, tha Enright.

Lancaster (miku i tij) e kishte dëgjuar këtë lloj gjëje nga Enright më parë, por gjithnjë e kishte hedhur poshtë atë si një reagim emocional të përkohshëm. Ai tha: “Mos shko, budalla!”

Por Enright këmbënguli dhe Lancaster arriti në përfundimin se nuk kishte asgjë që mund të bënte - përveç ndihmës.

Në apartamentin e tij në Los Anxhelos, Enright hapi një faqe në Facebook të shoqëruar me YPG, inicialet e përdorura për Njësitë e Mbrojtjes Popullore, një milici kryesisht kurde.

Ai dërgoi një mesazh të thjeshtë: “Unë do të doja të shkoja dhe të luftoja për ju në Siri”.

Ai priti katër ditë para se të shfaqej një njoftim mesazhi në ekranin e tij.

“A jeni i gatshëm të vdisni për këtë luftë?”

Ai nuk e dinte emrin e vërtetë të personit me të cilin komunikonte. Por ai e dinte se si do të reagonte.

“Po”, shkroi ai.

Personi që e shkruante atë nuk donte që ai të kishte iluzione. Milicia kishte shumë pak pajisje. Asnjë helmetë. Pa forca të blinduara. Ai po luftonte një armik që kishte tanke dhe transportues të blinduar. Nëse ai ishte lënduar, i vetmi qetësues që mund të siguronin ishte aspirina.

Asgjë nuk mund ta shkëpusë atë.

“Ndjenja ime ishte se do të shkoja atje, do të vuaj dhe do të vdisja”, thotë Enright.

Ai shiti Porsche-n e tij për të paguar një biletë në drejtim të Irakut.

Ai nuk i tha pothuajse askujt përveç Lancaster-it. Enright nuk kishte asnjë detyrim familjar ta mbante atë - ai ishte martuar pak vite më parë, por tani ishte zakonisht beqar. Ai nuk kishte fëmijë.

Enright dikur kishte qëlluar me armë sulmi në një reklamë televizive për programin antivirus Norton. E vetmja herë kur ai qëlloi me armë të vërtetë ishte kur ai gjuajti disa të shtëna me armë për t’u argëtuar në pyll gjatë një tërheqje të gjatë të krishterë.

Një ditë para nisjes së tij, ai shkoi në një poligon qitjeje në zonën e Los Anxhelos.

Enright u drejtua për në Aeroportin Heathroë të Londrës. Ai zbarkoi në Sulaymaniyah, një qytet në Irak Kurdistan, rreth orës 3 të mëngjesit. Askush nuk ishte aty për ta kapur. Ai kontrolloi në një hotel me kosto të ulët. Ai filloi të dërgonte më shumë mesazhe në “Facebook”.

Më në fund dikush u përgjigj.

“Kur mbërrini?”

“Unë jam tashmë këtu!”, shkroi Enright.

Pastaj, një pyetje e njohur: “A jeni i gatshëm të vdisni?”

“Po”.

Zhurmë, zhurmë

Një burrë mbërriti në hotel ditën tjetër. Enright nuk kishte asnjë mënyrë të kuptonte nëse ai po shëtiste në një kurth: “Nuk e di nëse po shtrëngoj duart me YPG apo ISIS”.

Enright hyri në një makinë të drejtuar drejt kufirit Irak-Siri.

Nuk kishte më kthim tani.

Në Siri, thotë Enright, ai u çua në një kamp të largët në shkretëtirë që luftëtarët e YPG e quanin “akademi”. Ai kaloi gjashtë javë atje duke mësuar se si të ndizte një AK-47 dhe artet e tjera të luftës.

Enright zgjodhi “Mustafa” si emër lufte për të nderuar shoferin taksist pakistanez, i cili do ta udhëzonte atë shumë herët.

Kur kolegët e rinj kurdë të Enright e mësuan atë, ata shtypën një kamerë-kokë në dorë. Ata donin të mblidhnin pamjet që do të dokumentonin luftën e tyre.

Enright rezistoi.

“Unë erdha për të xhiruar, por jo me një aparat fotografik”, u tha Enright atyre.

Pastaj ai fluturoi. Jo nga një plumb, por nga vetë ngathtësia dhe papërvoja e tij. Mbërthyer me veshje, ai mbolli, copëtoi copa të gjata të lëkurës nga këmba dhe krahu. Përpjekja e tij e parë si ushtar dhe ai tashmë u ndje si klutz.

Pamjet e kamerave me kokë tregojnë se Enright u angazhua në luftime të rënda në muajt në vijim. Ai u përpoq të luftonte si një natyror, thonë ushtarët e tjerë të intervistuar nga “The Post”. Në video, zjarri me mitraloz dhe shpërthimet mund të dëgjohen. Enright duket si një vrasës.

Ata shqyen një shteg nëpër Siri, duke pastruar fshatrat ku ai ndonjëherë do të ndeshte me dhjetëra kufoma të kalbura të luftëtarëve të Shtetit Islamik në rrugë. Qentë endacakë do të hanin më parë kokat. Enright kishte një përçmim të tillë për armikun e tij që vëzhgonte me një ndjenjë kënaqësie.

“Është qesharake”, thotë ai, duke parë mbrapa. “Në jetë, ata do të na hiqnin kokën. Në vdekje, qentë do të merrnin kokën”.

Enright kaloi gjashtë muaj duke luftuar së bashku me YPG, duke përfunduar një turne standard të detyrës për vullnetarët e huaj. Por jeta e tij nisi të bëhej po aq e çuditshme dhe bezdisëse si çdo gjë që kishte hasur në shkretëtirat e Sirisë.

Enright ishte larguar nga Los Anxhelos për në Siri në një tornado emocionesh. Ai nuk është i prirur të ulet dhe të llogarit rreziqet dhe paparashikimet. Mbytjet e vizave të tij turistike epike, 30 vjet të jetesës në Shtetet e Bashkuara pa leje ligjore, do të bënin gjërat më të vështira për të - për të thënë të paktën. Ai hartoi një plan: një përpjekje për të kaluar nga Meksika përmes pikës kufitare San Ysidro në San Diego, më i ngarkuari në Shtetet e Bashkuara.

Në Nëntor 2015, Enright u ndalua në kufi nga Sh.B.A. zyrtarët e imigracionit dhe u dërguan në qendrën e paraburgimit në Otay Mesa, sipas të dhënave të pasaportave dhe SH.B.A.

Rrëfimi i Enright për gjashtë muajt e tij të paraburgimit është i ngjashëm me ato të migrantëve të Amerikës Qendrore që janë arrestuar gjatë rritjeve të fundit të kapjeve përgjatë kufirit SHBA-Meksikë. Ai u fut në një qeli, ku nuk kishte vend për t'u shtrirë.

Në këtë pikë, llogaria e Enright bëhet më e vështirë për t’u përmbledhur. Ndërsa ishte i ndaluar, thotë ai, ai u takua me Departamentin e Sigurisë së Brendshme. Ai e përshkruan njërën prej tyre si “Laura, Zonja Bionde”.

Në syrin e mendjes së tij, Zonja Bionde u bë një qenie gjithëfuqishme e aftë për të ofruar shpëtim nga ferri i tij i imigracionit. Ai e ka harruar mbiemrin e tij, por kujton që ajo ishte “mjaft e bukur”. Ai thotë se ajo shqyrtoi hartat e Sirisë me zyrtarët e tij dhe përshkroi takimet e tij me luftëtarët e Shtetit Islamik.

Enright pohon se Laura përfundimisht bëri një ofertë të jashtëzakonshme: Ai ishte në gjendje të kthehej në Siri dhe të mblidhte inteligjencë në lidhje me Shtetin Islamik që do të ishte i dobishëm për Sh.B.A., ajo do ta bënte të zhdukej problemi i tij i imigracionit.

Enright thotë se ai nuk ka asnjë dokumentacion të ofertës dhe nuk është dëshmuar nga askush. Një zëdhënëse e Imigracionit dhe Zbatimit të Doganave tha se agjencia nuk mund të komentojë metodat hetimore dhe se nuk mund të konfirmojë saktësinë e llogarisë.

Michael Hecht, një psikoterapist, i cili do të miqësohej me Enright në Los Anxhelos dhe gjithashtu mori një telefonatë prej tij ndërsa ishte i arrestuar, tha në një intervistë që do të merrej me dilemën e tij duke dëgjuar atë që ai dëshironte të dëgjonte.

Hecht iu referua Enright tek avokati i Los Anxhelos, James Kajtoch, i cili udhëtoi në Otay Mesa për të takuar aktorin. Kajtoch do të dërgonte më vonë një e-mail tek Enright, duke thënë: “Unë dua që ju të siguroni informacione terroriste nga Siria për qeverinë tonë, nuk e njoh personin që t'ju ndihmojë”. Aq sa jam i interesuar të kontribuoj në luftën kundër terrorizmit, nuk kam kohë ta bëj këtë”.

Enright e dinte se ku duhej të shkonte më tej. Ai dëshironte të mbante fundin e një marrëveshje për të cilën besonte se do të rivendoste jetën e tij në Shtetet e Bashkuara.

Ai bëri një luftë për një herë tjetër.

Engjëlli vjen

Në qershor 2016, Enright zbarkoi përsëri në Sulaymaniyah. Ai kishte mbërritur atje më shumë se një vit më parë si një ushtar. Tani ai u ndje si një veteran.

Para se të binte përsëri në betejë, thotë ai, ai udhëtoi në Sh.B.A. Enright thotë se ai dorëzoi një kompjuter të një ushtari të Shtetit Islamik që ai e kapi gjatë turneut të tij të parë. Ai donte t’i jepte SH.B.A. një shije të asaj që mund të jetë në gjendje të ofrojë.

Ndërsa Enright luftoi nëpër Siri, duke u ngadalësuar drejt Raqqa, një fortesë e Shtetit Islamik, i cili vazhdonte të mendonte për Laura, Zonjën Bionde, të cilën e shihte si çelësin e biletës së tij në shtëpi.

Videoja e asaj kohe tregon se ai po kalonte nëpër xhepat e një ushtari të vdekur të Shtetit Islamik, krahu i djathtë i burrit të kokosur në ajër.

Ai rriti përpjekjet e tij për të mbledhur prova. Video nga ajo periudhë tregon se ai po merrte në pyetje luftëtarët e Shtetit Islamik.

Në telefonin e një njeriu ishte një video e një prej militantëve të Enright-it duke u prerë kokën, thotë Enright.

Zelli i të drejtës për të mbledhur inteligjencën e vendosi atë në rrezik të vazhdueshëm. Në Janar 2017 - në të njëjtën ditë kur Donald Trump ishte duke u përuruar si president në Uashington - njësia e tij u pritë nga një forcë e madhe e Shtetit Islamik, thotë Enright. Armiku po ulërinte "Kafir, Kafir" - një term arab që do të thotë "jobesimtar" - sepse ata nuk i konsideronin ushtarët e milicisë si myslimanë të vërtetë.

Enright u bllokua brenda një ndërtese prapa Shtetit Islamik, e ndarë nga arma e tij. Për 19 orët e ardhshme, thotë ai, ai shtrihej nën një dyshek. Luftëtarët e Shtetit Islamik brodhën në zonë, duke qëlluar me ushtarët e tij të milicisë. Ai nuk dha një zhurmë. Ai urinoi ku shtrihej në mënyrë që ata të mos zbulonin lëvizjen. Ai shtrëngoi një granatë në dorë dhe një thikë. Ai imagjinonte se ishte djegur deri në vdekje nëse kapet ose tërhiqet nëpër rrugë derisa të vdesë ose të presë kokën. Ai vendosi të vriste veten nëse ushtarët e Shtetit Islamik e gjetën.

“Unë isha gati për të shkuar te Jezusi”, thotë ai.

Për të kaluar orët e mbushura me tension, Enright, thotë se ai vazhdonte të mendonte për atë që po ndodhte në Uashington. Ai kishte shpresa të mëdha se Trump do të përshpejtonte në SHBA mbështetjen për milicinë kurde. Tani që Trump kishte bërë betimin, Enright e konsideroi atë komandantin e tij të përgjithshëm.

Pas një nate të qetë, Enright vendosi të bëjë një vrapim për të gjatë një xhirimi në të shtënat. Ai maskoi veten si një fshatar arab duke përdorur rrobat që gjeti në shtëpi. Por ndërsa ai u shfaq, ai ishte i ndotur. Kur ai vazhdonte të vraponte, plumba u hidhëruan sipër tij. Diçka dukej e çuditshme. Papritur ai kuptoi se ishte një nga militantët e tij të gabuar, duke qëlluar ndaj tij.

Atë pranverë, lufta u bë edhe më personale. Përgjegjësia e Shtetit Islamik për të bombarduar turmën në një koncert të Ariana Grande në qytetin e lindjes së Enright në Manchester, duke vrarë më shumë se 20 njerëz.

“Unë isha pak i inatosur”, thotë Enright, e veshur me kamuflazh, thotë në një video në Manchester pas turneut të parë të detyrës.

Do të duheshin muaj për ribërjen përfundimtare të Shtetit Islamik për ta bërë atë në Raqqa. Videot dhe intervistat me ushtarët e tjerë konfirmojnë praninë e tij atje.

Një purgator tropikal

Në Nëntor 2017, Enright ishte gati për të fituar para në marrëveshje dhe mendoi se do të bënte me Laura, Zonja Bionde.

Ai thotë, Kurdët kishin paguar që ai të fluturonte kudo në botë. Ai u vendos në Belize. Ata flasin anglisht atje. Është shumë e lirë. Vendi perfekt, mendoi ai.

Tani, Enright mban afër materialin e inteligjencës dhe pretendon të ketë mbledhur: Kartat e identifikimit për luftëtarët e Shtetit Islamik. Një letër e shkruar nga një ushtar i Shtetit Islamik në gjuhën angleze drejtuar eprorëve të tij. Imazhe video të makinës me qira me foto të burrave që e identifikuan veten si ushtarë të Shtetit Islamik.

I mbërthyer në Belize, Enright ishte ndonjëherë në nevojë për të qëndruar në një vend. Për një kohë, thotë ai, i cili jetonte në konviktin e një organizate të krishterë që këshillonte të burgosurit, pastaj merrnin me qira hapësirën e dyshemesë në shtëpinë e një njohësi të ri. Një ofertë tjetër çoi në San Ignacio, në një qytet me pluhur në Belize perëndimore.

Një mbrëmje e fundit e gjeti Enright duke shëtitur në një rrugë të përgjumur të veshur me restorante në qendër të San Ignacio. Duke u vendosur në një tryezë në natyrë, biseda e Enright ndërpritet vazhdimisht. Askush, duket se nuk e njeh atë.

Një grua me një fustan të kuq hyn në restorant, duke qëndruar jashtë në mes të vendësve të veshur rastësisht dhe turistëve të shpinës.

“Oh, im!”, thërret Enright. “Oskari shkon në. . . !”

Gruaja, një ish-fqinje që vishet për një natë jashtë me burrin e saj, buzëqesh dhe nxiton sipër tryezës. Ashtu si miqtë e tij në Los Anxhelos, ata do ta hidhnin në familjen e tyre. Gruaja dhe burri i saj ishin aq të lumtur kur e panë sa ndjeheshin sode në tryezën e Enright - ai nuk pi alkool.

Ditët dhe netët e tij shpërthejnë në këtë mënyrë, një gjakderdhje në tjetrën.

Greg Martin, një avokat i rrethit në Los Anxhelos, i cili filmoi një dëshmi, i tha “The Post” se shokut të tij të gjatë “nuk duhet t'i jepej një leje, por duhet të festohej për atë që ai ka bërë”.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë