Libra

Librat që duhet të lexoni këtë shtator (në anglisht)

Nga vazhdimi i “The Handmaid's Tale” i Margaret Atwood te libri i ri i Patti Smith, nga libri përkujtimor i Anne Boyer te biografia e Sontag. Këto janë disa tituj librash që mund t’i lexoni këtë shtator pas sezonit të gjatë të verës.
Margaret Atwood, “The Testaments”
Pas zgjedhjes së Donald Trump në presidencën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, romani distopik i Margaret Atwood në vitin 1985 “The Handmaid's Tale” ka kryesuar listën si bestseller. Fenomeni global është forcuar edhe më shumë me serialin televiziv me Elisabeth Moss në rolin e Offred dhe rrobat e kuqe të shërbyeseve janë bërë një simbol i patriarkalizmit në protestat politike në të gjithë botën. Vazhdimi i tij, “The Testaments”, vjen i botuar 15 vjet pas përfundimit të “The Handmaid's Tale”; me tri narratoret femra tashmë është future në listën për t’u vlerësuar me cmim. “Shkruaj një libër si ai duke shpresuar se nuk do të bëhet i vërtetë”, do të shprehej Atwood. “Ja një ardhme e mundshme. Ju me siguri po shkoni drejt saj. A është kjo ku ju doni të jetoni? Mendova se do të ishte zvogëluar, që do të bëhej më pak e vërtetë. Përkundrazi, është bërë më e vërtetë”.

Jacqueline Woodson, “Red at the Bone”
Ndërsa festonte ditëlindjen e saj të gjashtëmbëdhjetë në gurin e gurtë të gjyshërve të saj në Brooklyn në 2001, Melody kupton se është bërë “pjesë e një serie të gjatë tregimesh pothuajse të fshira nga memoria”. Woodson gërsheton në mënyrë të shkëlqyeshme narracionin lëvizës të Melody me tregimet brez pas brezi të nënës së saj Iris, shtatzënë me Melody në moshën 16 vjeç; babai i saj, Aubrey, duke kujtuar ende shpërthimin e parë të dashurisë; gjyshja e saj Sabe, e cila i mbijetoi masakrës historike në Tulsa, Oklahoma në 1921, ku “të bardhët u përpoqën të vrisnin çdo trup të gjallë kafe”, dhe gjyshin e saj Po’Boy, i cili po tretet nga kanceri. Kujtimet e tyre dhe shikimet e dashurisë së Melody krijojnë një portret familjar që tejkalon kufijtë e kohës. Woodson, fituesja e Çmimit Kombëtar të Librit, shkruan me rrjedhshmëri dhe përsosmërisht bukur, duke shtrënguar komplotin në fjalën e fundit.

Ann Patchett, “The Dutch House”
Shkrimtarja Patchett në romanin e saj të tetë përqafon tri dekada lidhje familjare, dashuri, tradhti dhe lakmi. Danny, narratori, është tetë vjeç dhe motra e tij më e madhe Maeve është 15 vjeç, kur babai i tij i transferon ato në një pikë referimi tre-katëshe të njohur si shtëpia holandeze, pasi familja Van Hoebeek e kishte porositur atë. Nëna largohet, e shqetësuar nga bujaria e saj dhe menjëherë pasi Maeve fillon vitin e saj të parë në universitet, babai i saj rimartohet. Andrea, njerka, i merr dy vajzat e saj të reja në shtëpinë holandeze, duke e spostuar njërën në dhomën e Maeve. Kur Danny është 15 vjeç, babai i tij vdes dhe Andrea, e cila fitoi pronën, i largon fëmijët nga shtëpia dhe nga prona e babait të tyre. Një mozaik i mrekullueshëm, plot kthesa të papritura dhe momente faljeje.

Benjamin Moser, Sontag
Për biografinë e Susan Sontag, “Ylli i fundit i madh letrar i Amerikës”, Moser e tërhequr nga revista më parë konfidenciale dhe qindra intervista, duke përfshirë edhe me djalin e saj, David Rieff dhe partneren e tij të gjatë Annie Leibovitz. Moser e trajtoi dhe e solli historinë e saj të ndërlikuar në një histori kulturore të shekullit të 20-të, të cilën Sontag e ka treguar në ‘fiction’ dhe ese mbi “realitetet më të trishtuara, ato të sëmundjes, vdekjes dhe luftës”.
Sipas mendimit të tij, Sontag, si një dashamirëse e Universitetit të Çikagos, është bashkëautore e Frojdit: ‘The Mind of the Moralist’ nga Philip Rieff. Pas ndarjes së tyre, analiza e saj pionere e tendencave të larta dhe të ulëta kulturore e mbajti atë në qendër të një skene letrare ndërkombëtare për dekada të tëra. Sa i përket jetës private, ajo ishte e rrënuar nga pasiguritë dhe përjetoi një marrëdhënie të torturuar me trupin dhe biseksualitetin e saj. Një portret tërheqës.

Patti Smith, “Year of the Monkey”
Një humor melankolik dhe një gjuhë poetike karakterizojnë librin e tretë të kujtimeve të Smithit, të vendosur gjatë vitit kinez të majmunit, vit që ajo e kalon nga mosha 69 vjeç në 70 vjeç. Ajo e filloi ditën e parë të vitit 2016, pasi kishte mbaruar një vrap tri net në Fillmore në San Francisko dhe ulur në shtratin e vdekjes së mikut prej vitesh, Sandy Pearlman.
Tregonte për kafe, shëtitje me kamion, motele të çuditshme në Santa Cruz dhe ëndrra të gjalla. Me një butësi të ëmbël, ajo thotë se vizitoi Sam Shepard në muajt e fundit të jetës së tij dhe e ndihmoi atë të përfundonte librin e tij të fundit. Në kapitujt e fundit ka “hiperrealitetin e një rrëshqitje polarizuese parazgjedhore, një ortek toksiciteti që infiltron çdo postpostal”.

Etgar Keret, “Fly Already”
Koleksioni i ri i shkrimtarit izraelit Keret, i përbërë nga 22 histori të shpikura, tregon shpirtin e tij satirik, mprehtësinë dhe një stil që ndryshon zhanrin. Në komplotin e titullit, një baba dhe djali i tij pesëvjeçar identifikojnë një burrë gati të hidhej nga çatia e ndërtesës së tij. “Ejani, fluturoni tashmë”, bërtet djali, duke supozuar se i huaji është një superhero, ndërsa babai i tij përpiqet të ndalojë vetëvrasjen. Duke punuar me këto impulse kontradiktore, Keret ndërton një përfundim çuditërisht komik. Tregime të tjera përfshijnë një peshk që del nga tasi i tij natën për të parë TV, një i ri që ndan një bisedë me një avokat të stresuar korporativ pothuajse dyfishin e moshës së tij, dhe një punëtor i mensës, qendra e të cilit është një konvertibël Mustang i kuq i 1968-s që dikur i përkiste babait të tij. Koleksioni është përkthyer nga hebraishtja e Sondra Silverston, Nathan Englander, Jessica Cohen, Miriam Schlesinger dhe Yardenne Greenspan.

Monique Truong, “The Sweetest Fruits”

Truong shndërron biografinë e autorit Lafcadio Hearn në një mister zbulues duke u dhënë zë tri grave që e kanë formuar atë. Nëna e tij Rosa jetonte në qytetin e saj të lindjes, ishullin Grek të Lefkada, kur u martua me babanë e tij anglo-irlandez. Letra e saj shpjegon pse e la atë në Dublin në 1852, në moshën dy vjeç. Alethea, e lindur skllave, punon në një pension në ‘Cincinnati’ në 1871 kur takohet me Hearn. Të dy martohen, por më vonë divorcohen dhe gruaja e tij e dytë Setsu, një pasardhëse e samuraiut, kalon 14 vjet me Hearn, duke pasur katër fëmijë (“frutat më të ëmbla të një peme të shartuar”). Librat e tij kanë interpretuar vendin e tij të adoptuar në botë; Setsu, e paakredituar, interpretoi vendin e Hearn. “Reminishencat” e saj i kujtojnë pse u bë Koizumi Yakumo, emri i tij japonez.

Eric Foner, “The Founding Second”
Lufta civile shkatërroi institucionin e skllavërisë, por u deshën 13, 14 dhe 15 ndryshimet kushtetuese, të miratuara gjatë rindërtimit (1865-1877), për të hedhur themelet për mbrojtje të barabartë sipas ligjit. Foner, një fitues historik i çmimit ‘Pulitzer’, përshkruan debatet kryesore pasi Lincoln u vra dhe u zëvendësua nga supremacisti i bardhë, Andreë Johnson. Përshkruan në detaje narracionin e ngushtë historik të zhvilluar nga William A Dunning, i cili “siguroi një bazë intelektuale” për sistemin racial të ndarë të Jim Crow në Jug (dhe vendimet e Gjykatës Supreme) deri në vitet 1960, dhe punën e të tjerëve për qëllimin e Rindërtimit. Libri i tij të sjell në mend menjëherë se këto ndryshime mund të jenë transformuese nëse përdoren më gjerësisht në vendimet ligjore dhe të Gjykatës Supreme.

Meg Waite Clayton, “The Last Train to London”
Romani historik imponues i Playton bazohet në historinë e vërtetë të lideres të rezistencës holandeze, Truus Wijsmuller. Truus ishte një udhëheqëse e përpjekjes ‘Kindertransport’, e cila shpëtoi mijëra fëmijë hebrenj nga nazistët në vitet para Luftës së Dytë Botërore. Clayton e risjell guximin dhe shkathtësinë e Truus përballë rrezikut në rritje ndërsa kufijtë janë afër Europës. Në fund të vitit 1938, kur Mbretëria e “Bashkuar hapi dyert e saj për fëmijë refugjatë, Truus shkoi në Vjenë për të negociuar me Adolf Eichmann për të shpëtuar qindra fëmijë në Mbretërinë e Bashkuar.

Anne Boyer, “The Undying”
Në moshën 41-vjeçare, poetesha Boyer, një nënë e vetme që punonte si mësuese, u diagnostikua me kancer agresiv të gjirit. Në këtë libër përkujtimor ajo përshkruan rreziqet e kancerit dhe sfidat e udhëtimit të saj, duke filluar me trajtimin e tij të parë kimioterapik - një kombinim i Adriamycin, i njohur si “djalli i kuq”, me formën mjekësore të gazit mustardë të armëve kimike, (por që nuk e zvogëloi tumorin e saj.) “Kur u sëmura, paralajmërova miqtë e mi: mos u përpiqni të më ndaloni të mendoj për vdekjen”, shkruan ajo. Reflektimet dhe hetimet e Boyer-it ofrojnë këndvështrime të reja mbi industrinë e kancerit, me paqartësitë rreth tij dhe kostot gjithnjë e më të larta. Gjithashtu na kujton se që nga kohërat e lashta - kur pacientët me kancer si Aristide po kërkonin tempuj shërues - të jetosh me këtë sëmundje do të thotë të luftosh me kufijtë e vdekshmërisë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë