Art dhe Kulture

Lady Gaga: Kam qenë një fëmijë i poshtëruar dhe i tallur. Karriera ime, përgjigje ndaj ngacmimeve

“E gjithë karriera ime është një përgjigje ndaj ngacmimeve që kam qenë viktimë. Jeta ime është punë e vështirë, respekt dhe dashuri për familjen time që vjen nga Italia”. Lady Gaga lë cdo gjë pas dhe kthehet në “vajzën katolike që di si funksionojnë gjërat”. Kështu ajo e përshkruan veten. Zëri i saj vjen nga një mëngjes i ngrohtë në Los Anxhelos. Ajo i përgjigjet menjëherë takimit në telefon. Një ushtri e vogël agjentësh, zyrtarësh të shtypit dhe kuratorë të imazhit që po e dëgjojnë...

Dhuna filloi në shkollë

Meqenëse ajo i tha Oprah Winfrey për përdhunimin që pësoi 16 vjet më parë, ajo vazhdon të zbulojë fytyrën tjetër të vetes, atë të një gruaje të pasur, por të munduar, që vuan, e cila duhet të forcohet për të qëndruar në ekuilibër midis depresionit dhe trajtimeve, bazuar mbi ilaçet, meditimin, fizioterapinë. Traumat që e bënë atë të brishtë po rishfaqen. Trauma e parë ishte ngacmimi. Një dhunë që filloi në shkollën e mesme. “Disa djem më morën dhe më hodhën në koshin e plehrave. Ata më thanë se atij vendi i përkisja sepse isha një plehrë”, tha ajo për Guardian. Disa nga miqtë e saj qeshën në vend që ta mbronin. Ajo nuk mund të reagonte, ajo ishte “e ngurtësuar, e turpëruar, e mërzitur, e padobishme”.

Traumat e pësuara në moshën 14-vjeçare

Nëna Cynthia e përshkruan vajzën e saj adoleshente me tri fjalë: “E poshtëruar, e tallur, e izoluar”. Ishte 14 vjeç kur një ditë përfundoi në plehra. Dhe në atë moment ajo humbi gëzimin e të jetuarit, “nga një vajzë e lumtur ajo u shndërrua në një person plot dyshime që vunë në dyshim vlerën e saj”, kujton Cynthia Germanotta. Edhe më të bashkuar nga ajo përvojë, nëna dhe vajza u bënë ambasadore të OKB-së për shëndetin mendor dhe krijuan Fondacionin “Born This Way”, e cila ndihmon të rinjtë me probleme të shëndetit mendor. Tani që ka 49 milionë ndjekës në Instagram, Lady Gaga e ka kapërcyer dëshpërimin që i shkaktoi fraza e një shoku të klasës në Facebook, me vetëm 12 pëlqime: “Ti kurrë nuk do të bëhesh e famshme”. Por tani gruaja e parë në histori që fitoi një Oscar, një Grammy, një BAFTA dhe një Golden Globe (të gjitha në të njëjtin vit), duhet të kthehet në ato vite, ndoshta sepse është e vetmja mënyrë për të llogaritur errësirën që kishte anash dhe çfarë arriti ajo me kalimin e viteve.

Si i ka zvogëluar Lady Gaga plagët e lëna nga ngacmuesit e shkollës?

“Kur të ngacmojnë dhe të tallin veçanërisht kur je fëmijë”, thotë ylli i popit, me një zë të sigurt, të qetë sikur të përmblidhte komplotin e një romani që sapo e ka lexuar, “kalon momente shumë të vështira. Mua, personalisht, më ka lënë një qëllim: t’u vërtetoja atyre që më ngacmonin se kishin gabuar. Dhe në njëfarë mënyre, e gjithë karriera ime është një përgjigje ndaj atij refuzimi shoqëror që kam duruar”.

Këngëtarja Lady Gaga

Ajo i kaloi vitet e saj të adoleshencës midis ngacmimit dhe dhunës

“Por për fat të keq nuk është kështu për të gjithë”, vazhdon Lady Gaga. “Dhe unë i respektoj thellësisht ata që, edhe nëse u ngacmuan si fëmijë, nuk e lejuan veten të tronditeshin. Sot jetojmë në një epokë të dominuar nga mediat sociale, dhe gjithçka është ndryshe për brezin e ri. Me Fondacionin ‘Born This Way’ ne po punojmë shumë për të ndryshuar këtë situatë. Ne duam ta festojmë botën në diversitetin e saj, qofshin ato kulturore apo gjinore. Ky angazhim e bën jetën time të denjë”.

Albumi i saj i parafundit quhet Chromatica. Është albumi i shtatë nga Lady Gaga, e cila u ngjit menjëherë në të gjitha klasifikimet në tregjet kryesore të botës. Në gjashtëmbëdhjetë këngët ka një duet me Ariana Grande dhe kontributin e Elton John. Albumi lindi gjatë një prej periudhave në të cilat këngëtarja vuante nga depresioni. Në studion e muzikantit amerikan, Frank Zappa, u përpoq ta çlironte atë nga orët e tërheqjes dhe heshtjes. Ishte mbyllur në katin e sipërm. “Zbrit, eja shkruaj një këngë, le të bëjmë muzikë”, i fliste ai. Kur u ndje pak më mirë, Lady Gaga u largua nga vetmia e saj, u ul në piano dhe luajti disa akorde, gati për të regjistruar me mikrofon të hapur, “sepse idetë e para janë gjithmonë më të mirat”. Në fund ky album ishte terapeutik. Tema është “vallëzimi përmes dhimbjes, këndimi derisa dhimbja të largohet”, është shprehur ajo.

Unë nuk e kuptova efektin terapeutik, por më vonë kuptova që akoma një pjesë e imja dëshiron të kërcejë dhe të gëzohet, dhe jam shumë mirënjohëse për atë që kam. Unë kam një marrëdhënie me hyjnoren, ndoshta ka të bëjë vetëm me energjinë, një entitet pa seks, më bën të pyes veten se si historitë e mia mund të ndihmojnë të tjerët të kërcejnë drejt dhimbjes”. Kalimi në depresion mori formën e një pianoje, pasi Lady Gaga tregoi në “CBS Sunday Morning”: “Unë e urreja të isha e famshme. E urreja të isha një yll. U ndjeva e rraskapitur dhe e përdorur. Një ditë shikova pianon dhe mendova se më kishte shkatërruar jetën, më kishte kthyer në Lady Gaga, armiken time më të keqe. Tani kur shikoj atë piano mendoj se e dua, se më lejon të shprehem, të bëj poezi”.

Lady Gaga me mbërritjen e saj në Radio City Music Hall në New York në gusht

Një nga këngët e Chromatica, “1000 Doves”, flet për nevojën për ndihmë kur mendja vuan. Lady Gaga skanon tekstin.

“Unë kam nevojë që ju të më dëgjoni, ju lutem më besoni. Unë jam plotësisht vetëm, ju lutem mos më gjykoni. Kam nevojë që të më dëgjosh, të lutem mos më lër. “Kjo këngë ka të bëjë me mirësinë”, shpjegoi ajo.

Lady Gaga në premierën e filmit "Një yll lind" në Venecia në 2018

Familja dhe shenjtori indian

Mirësia është një fjalë që Lady Gaga e përsërit shpesh. Edhe kur kujton takimin e saj me Amën, gruan e shenjtë indiane që përqafon, e cila i shpjegoi formulën e shërimit: “Koha, angazhimi dhe hiri hyjnor”. Një takim që e bëri atë të kuptojë “rëndësinë e mirësisë, për t’u dhënë dorën atyre që vuajnë”. Fytyra tjetër e Lady Gaga është gatishmëria e saj për të qenë e hapur për të tjerët. Nëse i kërkohet asaj të tregojë për veten si fëmijë, ajo shpjegon se ka qenë gjithmonë kështu: “Isha një ëndërrimtare, e shoqëruar, e apasionuar pas muzikës, më pëlqente të kujdesesha për të tjerët dhe isha jashtëzakonisht kurioze. Dhe shpresoj që kjo kureshtje e lindur të më shoqërojë gjatë gjithë jetës sime”.

Ashtu si çdo vajzë e vogël e zhytur në traditat trengjyrëshe, Lady Gaga pëlqen të gatuajë, dhe mban kujtesën e aromës së salcës së freskët në sobë, qofte dhe salsiçe derri, çdo të diel në orën 14, pas meshës, me të gjithë të ulur në tryezë. Mirësia dhe rëndësia e familjes janë lajtmotivi i intervistës që lidh Los Anxhelos dhe Milanon. Edhe kur i bëhet pyetja: cili ishte emocioni më i madh i jetës tuaj: shitja e 15 milionë kopjeve me albumin tuaj debutues? Triumfi në Oscar? Lady Gaga përgjigjet: “Emocioni im më i madh? Lindja e motrës sime Natali! E dua dhe jam shumë e lumtur që lindi. Me të vërtetë ndryshoi jetën time dhe mënyrën time të të menduarit. Për mua dhe familjen time”.

Lady Gaga me Oskarin për "Një yll lind" në festën e Vanity Fair

Por kur biseda kthehet në atë se si lindin këngët e Lady Gaga, cili është burimi i krijimtarisë së saj, sa e lirë ndihet për të krijuar dhe nga ku merr frymëzim, ylli i popit bëhet një neo-romantike.

“Krijimtaria për mua - shpjegon ajo - vjen nga njerëzimi, nga natyra, nga mënyra se si njeriu dhe natyra ndërveprojnë me njëri-tjetrin. Artistja gjithmonë përpiqet të përkthejë gëzimin, bukurinë dhe madhështinë e vetë natyrës. Dhe ndonjëherë ne krijojmë art të dhimbshëm. Për mua, liria krijuese nuk është diçka që ne të gjithë e kemi që nga lindja, por diçka që të gjithë mund të përpiqemi ta arrijmë. Në jetën time, liria krijuese ka qenë burimi kryesor për të treguar thelbin tim, të vërtetën time. Unë nuk mendoj se ndonjë artist ka arritur të konceptojë diçka aq të bukur sa vetë natyra”.

Shpesh emri i saj krahasohet me atë të Madonnës, për cilësinë muzikore. Por cilat janë gratë (dhe burrat) që vërtet frymëzuan Lady Gaga-n?

“Mund të duket si një deklaratë, - shpjegon ajo, - por unë e lë veten të frymëzohet nga të gjithë! Unë besoj se secili prej nesh ka diçka për të ofruar, dhe ne të gjithë kemi diçka për të mësuar, madje edhe nga ato negative. Në punën time si në jetën time, janë njerëzit që respektoj ata që më ofrojnë frymëzim me shembullin e tyre, por gjithashtu mund të mësoj nga natyra. Unë nuk përjashtoj askënd si burimin tim të frymëzimit”.

Dhimbja dhe vetëdija për brishtësinë

Një rrugë ndërgjegjësimi për brishtësinë e saj, e cila e bëri atë të angazhohej për respektimin e të drejtave të njeriut, pasi kishte shkruar tekste të tillë si ai në të cilin ajo na fton të duam veten ashtu siç jemi, duke u bërë një ikonë për komunitetin LGBTQ +. Tani pyetja është: si mendoni se mund të ndryshojë botën për sa i përket të drejtave themelore?

“Kur bëhet fjalë për njerëzimin”, përgjigjet Lady Gaga, “ne të gjithë duhet të kemi një sy kritik dhe të vetëdijshëm për sistemin që na rrethon. Kjo nuk ishte ndërtuar në mënyrë perfekte. Pra, ne duhet të organizohemi si një lëvizje për ta çmontuar atë”. Një apel për të luftuar për të drejtat. “Unë besoj se i gjithë njerëzimi, - shpjegon ajo - duhet të miratojë këtë qasje, por para së gjithash ne duhet të shikojmë brenda, të bëjmë atë që ne besojmë se është e drejtë për veten tonë për t’u rritur dhe pjekur".

Marrë nga "Il Corriere della Sera", përshtati në shqip Gazeta "Si"


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë